بازداشت ۱۴ کارگر نیشکر هفت‌تپه در یک روز
به گفته سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، ۱۴ کارگر این شرکت در بازداشت‌های جداگانه توسط نهادهای امنیتی و پلیس امنیت بازداشت شده‌اند.

سندیکای کارگران هفت‌تپه با بازداشت کارگران را "عملی بغایت ناپسند، زشت و ضد کارگری" دانسته و آن را محکوم کرده و خواهان آزادی "بی قید و شرط" تمامی بازداشت شدگان شده است.

به نوشته کانال تلگرامی این سندیکا، ۳ کارگر توسط پلیس امنیت بازداشت شده و نام‌های آنان را یوسف بهمنی، محمود خدایی و ایمان اخضری اعلام کرده است.

همچنین ۱۱ کارگر دیگر این شرکت که به قصد دیدار با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس ایران در راه تهران بوده‌اند، نیز روز گذشته توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

اسامی پنج نفر از بازداشت شدگان در مسیر تهران محمد خنیفر، ابراهیم عباسی منجزی، امید آزادی، حسن جوادی کهنگی و مهدی داوودی اعلام شده و نام ۶ نفر دیگر هنوز مشخص نشده است.

هفته گذشته نیز ۴۰ کارگر این شرکت به "پلیس اطلاعات و امنیت شوش" به صورت تلفنی احضار شده بودند.

پیش از آن خبرهایی مبنی بر اخراج یا "به قول کارفرما، عدم نیاز و تمدید نکردن قرارداد مجدد" نزدیک به ۱۵۰ کارگر این شرکت منتشر شده بود که اسامی ۲۵ نفر از کسانی که اخراج شده‌اند منتشر گردید.

اعتراضات هفت تپه

هفت تپه

کارگران هفت تپه از تابستان سال گذشته در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی، به رسمیت شناخته نشدن تشکل مستقل کارگران، مالکیت خصوصی شرکت و درخواست مدیریت شرکت به صورت شورایی و جمعی تجمعات زیادی برگزار کردند.

در آبان ماه سال گذشته بود که نهادهای امنیتی شماری از اعضا و نمایندگان سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه را بازداشت کردند.

اسماعیل بخشی، سپیده قلیان از جمله بازداشت شدگان این اعتراضات بودند.

آقای بخشی و خانم قلیان پس از آزادی اعلام کردند در زندان تحت شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعترافات اجباری شدند.

مقامات قضایی و اجرایی ایران حاضر به پذیرش این موضوع نشدند.

در زمستان سال گذشته تلویزیون جمهوری اسلامی اعترافات آقای بخشی و خانم قلیان را در برنامه‌ای با عنوان طراحی سوخته پخش کرد.

پس از پخش این برنامه آقای بخشی و خانم قلیان مجددا بازداشت و در زندان هستند.

دادگاه متهمان پرونده هفت تپه در چهار جلسه برگزار گردید که در ۱۶ شهریورماه احکام متهمان این پرونده اعلام شد.

جمال‌الدین حیدری‌منش، وکیل سپیده قلیان خبر داد که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران آرای متهمان پرونده فعالان کارگری و مدنی مرتبط با مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه را صادر کرده و موکلش برای اتهام‌های عضویت در گروه غیرقانونی، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب مجموعا به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده که ۷ سال آن قابل اجراست.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان
اسماعیل بخشی و سپیده قلیان

اسماعیل بخشی نیز برای مجموعه اتهاماتش به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شده که ۷ سال آن اجرا خواهد شد.‌

دادگاه انقلاب تهران، به جز احکام سپیده قلیان و اسماعیل بخشی، احکام قضایی شمار دیگری از فعالان کارگری پرونده هفت‌تپه را هم صادر کرده بود.

منابع نزدیک به کارگران هفت‌تپه می‌گویند عسل محمدی، ساناز الهیاری، امیر امیرقلی و امیرحسین محمدی فرد هم هر یک در مجموع به ۱۸ سال محکوم شده‌اند که بنابر قانون ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۷ سال این احکام قابل اجراست.

امیرحسین محمدی فرد، سردبیر نشریه گام، و عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیر امیرقلی اعضای تحریریه این نشریه بودند.

بنابر گزارش‌ها، محمد خنیفر، دیگر کارگر هفت‌تپه نیز به ۶ سال حبس تعزیری محکوم است که هنوز مشخص نیست چه میزان از آن قابل اجرا خواهد بود.

پس از انتشار خبر این احکام ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه ایران خواستار تجدیدنظر در احکام صادره شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.