ادامه تجمع و اعتراض کارگران به‌رغم توصیه حسن روحانی
کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل دفتر امام جمعه این شهر تجمع کردند. اما حسن روحانی به کارگران توصیه کرد مشکلات خود را با انتخابات حل کنند. فعالان کارگری هم گفتند دیگر امیدی به حل مشکلات خود توسط نهادهای دولتی ندارند.

خبرگزاری ایلنا روز پنجشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) از تجمع کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل دفتر امام جمعه این شهر خبر داده است. این کارگران برای چندمین بار در عرض چند هفته گذشته دست به اعتراض زدند و از مقامات استانی خواستند فکری به حال کنتورسازی کنند.

نمایندگان کارگران ابراز داشتند که از سال ۹۶ هر کارگر نزدیک به ۱۰ میلیون تومان طلب دارد که برای پرداخت این مطالبات، دادگستری حکم صادر کرده است. نمایندگان کارگران همچنین گفتند: «امسال نیز بعد چهار ماه کار کردن بدون حقوق، در شرکت را قفل و زنجیر کردند و گفتند مواد اولیه نداریم!»

اعتراض کارگران به رغم فشار حداکثری به آنان و از جمله صدور حکم‌‌های سنگین حبس علیه نمایندگان آنان ادامه دارد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به باور بسیاری از فعالان کارگری و مدنی درباره مطالبات کارگران و همچنین حکم‌ها‌ی سنگین دادگاه انقلاب علیه نمایندگان آنان سکوت اختیار کرده است. روحانی روز چهارشنبه ۲۰ شهریور بدون آنکه به اعتراض کارگران و حکم‌ حبس سنگین نمایندگان آنان اشاره‌ای کند گفت: «کارگران و زنان هر مشکلی که دارند می‌توانند از راه انتخابات آن را به دست آورند.»

روحانی افزود راه اصلی کسب حقوق کارگران و زنان انتخابات است. او تاکید کرد که کارگران و زنان برای کسب حقوق و مطالباتشان هیچ راهی جز انتخابات ندارند.

رئیس جمهور ایران توصیه کرده است که انتقاد و سخن گفتن هیچ ایرادی ندارد، اما راه اصلی برای پیروزی و رسیدن به حق بیشتر انتخابات است.

Iran Arbeiterprotest in Ghazwin
اعتراض کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل دفتر امام جمعه

یکی از اعضای "اتحادیه آزاد کارگران ایران" در ارتباط با توصیه حسن روحانی به دویچه وله گفت: «کارگران هیچ امیدی به مسئولین برای حل مشکلاتشان ندارند و روحانی از ترس اعتراضات کارگری در آستانه انتخابات این توصیه را کرده که کارگران به خیابان نیایند. چرا که ماه‌های آخر سال ماه‌های پر بحران کارگری است و در اکثر مجموعه‌ها به دلیل مطالبات انباشته‌شان و نزدیک شدن پایان سال اعتراضات شدید‌تر می‌شود و روحانی از ترس عدم مهار این اعتراضات در زمان انتخابات توصیه اخلاقی کرده وگرنه خودش هم می‌داند که هیچ کارگری امیدی به راهکارهای ایشان و دارودسته‌اش ندارد.»

زیباکلام: روحانی باید سکوت را بشکند

صادق زیباکلام، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و فعال سیاسی اصلاح طلب در ایران هم با نوشتن نامه‌ای سرگشاده از روحانی خواسته است که "سکوت را بشکند".

زیباکلام در گفت‌وگو با دویچه وله نیز ضمن اشاره به صحبت‌های روحانی در ارتباط با "رسیدن به مطالبات از طریق انتخابات" گفت: «متاسفانه آقای روحانی پایگاه اجتماعی‌اش را عملا از دست داده‌اند. به عبارت دیگر آقای روحانی آن ۲۴ میلیون رایی را که ۲۵ ماه پیش آوردند دیگر ندارند و فردا اگر انتخابات شود فکر نکنم دو میلیون ۴۰۰ هزار نفر هم به ایشان رای دهند. آن ۲۴ میلیون رای هم آبرو و اعتبار اصلاح‌طلبان بوده است. دیگر کارگران و زنان از روحانی حرف‌شنوی نمی‌کنند. بنابراین آنچه ایشان می‌گویند یک طنز است که بخواهند کارگران بیایند پای صندوق و رای بدهند. روحانی اعتبار سیاسی و اجتماعی خود را عملا از دست داده است.»

Deutsche Welle Freedom of Speech Award Laureate 2018 Sadegh Zibakalam (Tehran University, Professor of Political Science, Iran)
صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب

صادق زیباکلام در ادامه صحبت‌های خود درباره اینکه چرا کارگران قزوین "دست به دامان امام جمعه" این شهر شدند، توضیح داد: «شاید یک مقداری نگرانی هست که اگر به صورت خودجوش و مستقل بیایند تجمع، اعتراض و راهپیمایی بکنند ممکن است احکام سنگینی که به کارگران نیشکر هفت‌تپه داده شده علیه آنها هم صادر شود. بنابراین به نوعی کارگران می‌گویند که اول به خدا و بعد به شما متکی هستیم. شما از ما حمایت بکنید که یک وقت سر از بازداشت، محکومیت و دادگاه‌های انقلاب درنیاوریم. کارگران می‌خواهند بگویند که ما به هر حال از بخش انتصابی نظام حمایت می‌کنیم و همه بغض و کینه‌مان از بخش انتخابی، از روحانی و مسئولین اجرایی است و شاید به این شکل بخواهند خودشان را واکسیناسیون بکنند در قبال اقدامات تشکیلات قضایی و امنیتی که بخواهند علیه آنها انجام بدهند.»

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.