186
 
اخبار کارگری
 
 
پایان موفقیت آمیز تجمع ۸۰۰ کارگر شرکت فراساحل پس از ۹ روز
تجمع ۸۰۰ کارگر پیمانکار شرکت فرا ساحل صبح چهارشنبه پس از نه‌ روز اعتراض با موفقیت به پایان رسید.
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال اعتصاب و تجمع ۸۰۰ کارگر پیمانکاری شرکت فرا ساحل در روز دوشنبه نهم بهمن ماه و تعطیلی کار از سوی کارفرما تا روز شنبه ۱۴ بهمن و سپس ادامه اعتصاب و تجمع این کارگران در روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، کارفرما به کارگران اعتصابی وعده داد روز چهارشنبه ۱۸ بهمن دستمزد معوقه آنان را پرداخت خواهد کرد و آنان نیز با این اولتیماتوم که چنانچه روز چهارشنبه دستمزدشان پرداخت نشود بار دیگر اعتصاب را از سر خواهند گرفت به اعتصاب خود پایان دادند.
بنا بر این گزارش صبح روز چهارشنبه از آنجا که پولی به حساب کارگران واریز نشده بود آنان بنا بر اولتیماتومی که قبلا داده بودند از اول صبح دست به تجمع زدند و خواهان پرداخت دستمزد معوقه خود شدند. بدنبال این تجمع نماینده های شرکتهای پیمانکاری مجموعه شرکت فراساحل به کارگران اعلام کردند تا ۹ صبح دستمزدشان پرداخت خواهد شد.
بنا بر این گزارش با فرا رسیدن ساعت ۹ صبح یکماه دستمزد معوقه کارگران به حساب شان واریز گردید و آنان بر سر کارهایشان بازگشتند. کارگران همچنین خواهان پرداخت دستمزد آبانماه خود نیز بودند که در این رابطه مسئولین مربوطه پرداخت دستمزد آبان را طی روزهای آینده به کارگران وعده دادند.
لازم به یادآوری است در مجموعه شرکت بزرگ صدرا در بوشهر که شرکت فراساحل یکی از اصلی ترین بخشهای آن است دستمزد دو ماه کارگران بطور معمول نزد پیمانکار تا زمان تصفیه حساب کارگران باقی می ماند و این دو ماه عملا جزو دستمزد معوقه کارگران به حساب نمی آید.
 
 
مرگ سه کارگر در یک روز / در نبود امکانات ایمنی کار به قماری میان مرگ و زندگی تبدیل شد
کارگر ۱۹ ساله‌ای در یک ساختمان ۵ طبقه درحال ساخت در منطقه سردار جنگل تهران، جان خود را از دست داد.
به گزارش ایلنا، در این حادثه ایستگاه ۵۵ سازمان آتش‌نشانی شهر تهران به محل حادثه واقعه در سردار جنگل ـ خیابان بهادر غربی اعزام شد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران درباره این حادثه گفت: بدلیل بی‌احتیاطی و استاندارد نبودن شلنگ بخاری، گاز جان یک کارگر ۱۹ ساله را گرفت.
در خبری دیگر کارگر ساختمانی ۲۷ ساله‌ای بر اثر حادثه ریزش دیواره محل گودبرداری در شمال پایتخت زیر آوار مدفون شد و جان سپرد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران درباره حادثه ریزش دیواره محل گودبرداری در شمال پایتخت و محبوس شدن یک کارگر در زیرآوار حدود ظهر جمعه (۲۰ بهمن) گفت: متاسفانه علی‌رغم تلاش آتش‌نشانان کارگر افغان ۲۷ ساله در این حادثه جان سپرد.
همچنین بر اثر آتش‌سوزی کارخانه‌ای در شرق تهران در روز جمعه کارگر دیگری بر اثر سوختگی شدید جان خود را از دست داد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با اشاره به این آتش‌سوزی گفت: در پی این حادثه یک کارگر در آتش سوخت و ۲ آتش‌نشان نیز مصدوم شدند. سید جلال ملکی افزود: حوالی ظهر جمعه وقوع یک فقره آتش‌سوزی در یک کارخانه در شرق تهران گزارش شد که به دلیل گستردگی آن چند ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی با اشاره به اینکه این این آتش‌سوزی پس از ساعت‌ها تلاش ماموران اطفا شد تصریح کرد: در این حادثه ۲ تن از ماموران آتش‌نشانی مصدوم شدند و آتش‌نشانان پس از اطفای حریق و ورود به کارخانه، با جسد سوخته یک کارگر رو به رو شدند
 
 
پایان اعتصاب کارگران نورد لوله صبا پس از پذیرش خواسته هایشان توسط کارفرما
اعتصاب ۱۲۰۰ کارگر نورد لوله صفا با تحقق خواست کارگران به پایان رسید.
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال اعتصاب ۱۲۰۰ کارگر کارخانه نورد لوله صفا که از عصر روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه در اعتراض به خلف وعده کارفرما در عمل به جدول بندی توافق شده برای پرداخت دستمزدهای معوقه آغاز شده بود، کارگران این کارخانه تا عصر روز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه به اعتصاب خود ادامه دادند. بر اساس این جدول بندی مقرر شده بود ۱۵ بهمن، یکماه از شش ماه دستمزد معوقه این کارگران به حساب شان واریز شود اما با فرا رسیدن روز ۱۵ بهمن از آنجا که هیچ پولی به حساب این کارگران واریز نشد آنان بلافاصله دست به اعتصاب زدند.
بنا بر این گزارش با تداوم اعتصاب کارگران و ایستادگی آنان برای تحقق خواست شان، کارفرمای کارخانه نورد لوله صفا به ناچار عصر روز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه یکماه از دستمزد معوقه آنان را به حساب شان واریز کرد و کارگران نیز به اعتصاب خود پایان داده و بر سر کارهایشان بازگشتند.
 
 
 
کلمه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.