200
تجمع کارگران نیشکر خوزستان مقابل نهاد ریاست جمهوری
کارگران 'شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر' در اعتراض به "نقض حقوق صنفی" برای هفتمین روز مقابل ساختمان ریاست جمهوری ایران تجمع کردند.
سه روز است که کارگران نی‌بر 'مجتمع کشت و صنعت هفت تپه' هم به این تجمع پیوسته‌اند.
معترضان از کارگران فصلی نی‌بر مجتمع‌های برداشت نیشکر هستند که با اتوبوس از استان خوزستان به تهران رفته‌اند. ایلنا، خبرگزاری کار ایران می‌گوید از حدود ۷۰۰ کارگر شرکت کشت و صنعت کارون، ۳۰۰ نفر مقابل نهاد ریاست جمهوری ایران تجمع کرده‌اند.
کارگران معترض به طور متوسط حدود نیمی از سال بیکار و نیم دیگر مشغول برداشت نی در مجتمع‌های نیشکر هستند.
شرایط بازنشستگی یکی از دلایل اصلی اعتراض کارگران است. به گفته آنها، برای اینکه کارگران نی‌بر نیشکر مانند سایر کارگران عادی بازنشسته شوند باید سهم بیمه ماه‌های بیکاری را هم به سازمان تأمین اجتماعی بپردازند.
یکی از کارگران معترض به ایلنا گفته سهم بیمه ماه‌های بیکاری حدود ۶ تا ۹ میلیون تومان در سال است که "کارگران از پرداخت آن ناتوان هستند."
آنها همچنین می‌خواهند که برداشت نی "به دلیل کار کردن در گرمای طاقت فرسای جنوب ایران" و "فعالیت بدنی زیاد در شرایط دشوار" در فهرست شغل‌های سخت و زیان‌آور وزارت کار و تامین اجتماعی قرار بگیرد.
نمایندگان کارگران شرکت‌های کشت و صنعت کارون شوشتر و همچنین کارگران کشت و صنعت هفت تپه خوزستان به ایلنا گفته‌اند در طول یک هفته تجمع مقابل ساختمان ریاست جمهوری "هیچ مقامی به آن‌ها پاسخ نداده است."
 
 
 
بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.