55
معاون دبیرکل خانه کارگر: هزینه سوءمدیریت دولت را کارگران پرداخت می‌کنند
معاون امور شهرستان‌های خانه کارگر معتقد است هزینه سوءمدیریت دولت را کارگران پرداخت می‌کنند.
به گزارش ایلنا، حسن صادقی در نشست سالیانه دبیران اجرایی خانه‌های کارگر سراسر کشور که در استراحتگاه کارگران چمخاله برگزار شد، اظهار کرد: عدم شفافیت دولت هر روز ضربات سنگینی را به بدنه جامعه کارگری وارد می‌کند و با این روند تلاش‌های سایر دستگاه‌ها هم راه به جایی نمی‌برد.
صادقی با اشاره به بی‌توجهی مقامات دولتی در تهران و شهرستان‌ها به هشدارهای دبیران اجرایی خانه کارگر، افزود: وضعیت جامعه کارگری هر روز بد‌تر از دیروز است و سالی که گذشت یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای کارگران بود چرا که قدرت خرید جامعه کارگری امسال به یک سوم تقلیل پیدا کرد، و این اتفاق در دولتی رخ داده است که شعار عدالت محوری، مبارزه با فساد و فقر و تبعیض‌اش گوش فلک را کر کرده است.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور معتقد است حاصل پرداخت نقدی یارانه‌ها بر خلاف اهداف اعلامی‌اش، فقیر‌تر شدن فقرا و غنی‌تر شدن اغنیا بوده است چرا که با حذف یارانه‌ها عملا هزینه‌ای چندین برابر سابق بر خانواده‌های کارگری تحمیل می‌شود که پرداخت نقدی دولت جوابگوی آن نیست.
این فعال کارگری با با ابراز نگرانی از بی‌ثباتی و افزاریش نرخ ارز در کشور، متذکر شد: افزایش نرخ ارز در حوزه مصرف دامن کارگران و بازنشستگان را بیش از سایر اقشار می‌گیرد، به این دلیل که باعث بی‌ثباتی سرمایه گذاری و به تبع تعطیلی واحدهای اشتغال‌زا و نهایتا بیکاری کارگران می‌شود.
معاون دبیرکل خانه کارگر در امور شهرستان‌ها، با طرح این پرسش که آیا باید هزینه سوء مدیرت دولتی‌ها را کارگران پرداخت کنند، ادامه داد: عدم شفافیت دولت هر روز ضربات سنگینی را به بدنه جامعه کارگری وارد می‌کند و با این روند تلاش‌های سایر دستگاه‌ها هم راه به جایی نمی‌برد.
حسن صادقی در ادامه این سخنرانی، با انتقاد از تغییر ۸ مدیرعامل در مدت ۷ سال فعالیت دولت در سازمان تامین اجتماعی، اظهار کرد: تغییر قانون تامین اجتماعی که توسط سعید مرتضوی وعده داده شده است مشکلات عدیده‌ای را برای بازنشستگان فعلی و کارگران امروز که فردا بازنشسته خواهند شد به وجود می‌آورد و اگر قرار است تغییری در قوانین تامین اجتماعی صورت پذیرد باید در بین فعالان و پیشکسوتان جامعه کارگری به نظر خواهی گذاشته شود.
معاون دبیرکل خانه کارگر با تاکید بر اینکه نباید «سلیقه‌ها» بر سازمان عظیم بیمه‌گری که بیش از ۴۰ درصد مردم را تحت حمایت دارد حکومت کند، اظهار کرد: در بیمه مکمل شکل جدید از ایجاد هزینه‌ها را برای درمان به وجود آورده‌اند که عملا سیستم درمان مستقیم را با مشکل رو به رو می‌کند و از کانون‌های بازنشستگان انتظار داریم که جامعه بازنشستگان را به این سو هدایت نکنند.
صادقی در بخش دیگری از این سخنرانی با انتقاد از نگاه قیم مابانه به حوزه کار و تولید، افزود: راه اصلاح قانون کار فقط مذاکرات چند جانبه در فضایی عادلانه است در صورتی که امروز شاهدیم پیش‌نویس تغییر ۷۴ ماده قانون کار بدون طی این فرایند به نهادهای ذی‌ربط ارائه شده است.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، با اشاره به استمرار تبلیغات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص حتمی بودن اعمال تغییرات مورد نظر دولت در قانون کار، هشدار داد: در صورت ادامه این وضعیت در روز ۲۹ آبان ماه جاری، در سال‌روز تصویب قانون کار، در یک اجتماع سراسری در تهران به دفاع از حیثیت کارگران خواهیم پرداخت و تجربه سال‌های گذشته ثابت کرده است که می‌توانیم تغییر ایجاد کنیم.

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.