5

اخبار کارگری 27 ژوئن 2012   برابر با 7 تیر 1391

احمد فارسی

 

اعتراضات پنج ساله كارگران مخابرات راه دور به ثمر مي‌نشيند

۱۵میلیارد تومان در اختیار استانداری فارس قرار گرفت تا مشکلات کارگران صنایع مخابرات راه دور حل شود.

ايلنا: اعتراض کارگران مخابرات راه دور شیراز (ITI) به یکی از دغدغه‌هاي همیشگی جامعه کارگری فارس تبدیل شده است و ۳۸۸ کارگر اين واحد توليدي با برپایی تجمع‌های گوناگون در مقابل ارگان‌های دولتی پی‌گیر مطالبات خود بوده‌اند اما به تازگی منابع خبری ما از اختصاص بودجه ۱۵۰ میلیاردی دولت برای رفع مشکلات کارگران مخابرات راه دور شیراز خبر داده‌اند.

به گزارش ایلنا، شروع مشکلات صنایع مخابرات راه دور شیراز از نیمه دوم سال ۸۶ بود که تا اکنون نیز ادامه دارد و حتی علی‌رغم مصوبه سفرهای استانی هیئت دولت مبنی بر پرداخت کمک ۱۵۰ میلیارد ریالی به کارخانه ITI شیراز برای جبران بخشی از کسرهای این واحد تولیدی، این وعده در پیچ و خم اداری وزارتخانه‌های دولتی اجرائی نشد تا اینکه در مراسم افتتاح پروژه مسکن مهر در شنبه ۲۷ خرداد توسط رئیس جمهور و هیئت همراه که با تجمع کارگران صنایع مخابرتی راه دور شیراز نیز همراه بود رئیس جمهور قول مساعد دادند که برای حل مشکلات این کارگران به طور مستقیم وارد عمل خواهند شد. که بلاخره بعد از چند سال بودجه ۱۵ میلیاردی با دستور رئیس دولت پرداخت شده است و کارگران در انتظار دریافت مطالبات و بازنشستگی خود هستند.

رئیس شورای اسلامی کارخانه مخابرات راه دور شیراز با تایید این خبر به ایلنا گفت: به دستور رئیس جمهور یک روز بعد از افتتاح پروژه مسکن مهر ۱۵ میلیار تومان در اختیار استانداری فارس قرار گرفت تا مشکلات کارگران صنایع مخابرات راه دور حل شود.

غلامحسین بانشی افزود: در سفر روز شنبه (۲۷ خرداد ۹۱) رئیس جمهور به شهر صدرا در استان فارس و در جریان افتتاح مسکن مهر این شهر، تعدادی از کارگران مخابرات راه دور با حمل پارچه نوشته‌ای خواهان رسیدگی به مشکلات خود خصوصا عدم دریافت حقوق طی ۲۶ ماه گذشته شدند که در پاسخ رئیس جمهور به کارگران اطمینان داد که از این به بعد مشکلات این کارخانه را به هیچ وزیر و شخص دیگری نمی‌سپارد و شخصا آن را پیگیری می‌کند.

او ادامه داد: با اختصاص این بودجه یک روز بعد ار افتتاح مسکن مهر، بسیاری از مشکلات کارگران مخابرات راه دورحل شده و شرایط بازنشستگی آنان فراهم شده است.

او ابراز امیدواری کرد: از مجموع ۳۸۸ کارگر ۳۵۳ کارگر رسمی که شرایط بازنشستگی دارند مقدمات بازنشستگیشان فراهم شده و مقرری بیمه بیکاری ۲۰۲ نفر که ترک کار خورده‌اند نیز تا زمان بازنشستگیشان برقرار شود.

او با بیان اینکه با توجه به سوابق بیش از ۲۰ سال تمامی کارگران صنایع مخابرات راه دور ۲۵ کارگر قراردادی نیز می‌توانند بازنشسته شوند و فقط ۵ تا ۶نفر کارگر رسمی با سوابق زیر ۱۶ سال هستند که مطالبات خود را دریافت خواهند کرد.

این فعال کارگری با اشاره به فشارهای روحی و روانی که متوجه کارگران این واحد در طی پنج سال گذشته بوده است، ابراز امیدواری کرد دستور رئیس جمهور باعث شود مشکلات عمده این ۳۸۸ کارگر حل شود.

او گفت: در حال حاضر بخشی از مطالبات کارگران پرداخت شده است و به کارگران شاغل مبلغ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و به سایر کارگرانی که هنوز مقرری بازنشستگی نگرفته‌اند ۸۰۰ هزار تومان پرداخت شده است.

او با اشاره به اینکه عمده مشکلات کارگران فراهم نمودن زمینه بازنشستگی، تحت عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور بود، عنوان کرد: تامین اجتماعی خواهان دریافت حق ۱۲ میلیون تومانی خود (سهم کارفرما که باید به حساب تامین اجتماعی واریز شود) به ازای هر کارگر بود و سهامداران نیز از واریز این وجه خودداری نمودند.

 

اعتصاب بخش هتلداری و گردشگری در یونان

کارکنان بخش گردشگری و هتلداری در یونان دست به یک اعتصاب بیست و چهار ساعته زدند.

کارمندان این بخشها به کاهش دستمزد خود که نتیجه اعمال اقدامات ریاضت اقتصادی در یونان است اعتراض دارند.

قوانین تازه تصویب شده در یونان دست کارفرمایان را برای کاهش حقوق و اخراج کارمندان در این بخشها بازتر کرده است.

یکی از اعتصاب کنندگان می گوید: “آنها می خواهند حقوق ما را کاهش دهند و اکنون که خیلی از همکاران ما بیکار شده اند، از ما توقع دارند با کار بیشتر این کمبود را جبران کنیم.”

بخش گردشگری و هتلداری، یکی از مهمترین منابع مالی دولت یونان را تشکیل می دهد.

صنعت گردشگری این کشور در سال 2011 برای 18.4 درصد جمعیت فعال این کشور اشتغال زایی کرده و 15.7 درصد تولید ناخالص داخلی آنرا تشکیل داده است.

فدراسیون گردشگری یونان در نظر دارد فراخوان دیگری برای اعتصاب در روز 11 ژوئیه سال جاری بدهد.

 

اطلاعیه شماره 32 – مشخص شدن شعبه ی دادگاه تجدیدنظر رضا شهابی – اعتراض به تداوم بازداشت اعضای کمیته هماهنگی و کمیته دفاع از رضا شهابی

همانطور که در اطلاعیه های قبلی نیز عنوان شد پس از صدور حکم رضا شهابی، وکیل او در مهلت مقرر لایحه ی اعتراض به این حکم را تحویل شعبه ی 15 دادگاه انقلاب داد. پس از پیگیری های خانواده ی رضا و هنگامی که در تاریخ 3 تیرماه برای بار چندم به دادگاه تجدیدنظر مراجعه کردند، سرانجام به واسطه ی برگه ای به آنان ابلاغ شد که پرونده به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران منتقل شده است.

نکته ی جالب این است که در این برگه عنوان اتهامی رضا "عضویت در دسته یا جمعیت هایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت کشور تشکیل شده" قید شده است! سؤال این جا است که آیا تشکیل یک سندیکای کارگری و دفاع از حق و حقوق کارگران امنیت کشور را به هم می زند؟! آیا سخن از حق و حقوق انسانی اکثریت تولیدکنندگان جامعه بر هم زدن امنیت کشور است؟ و اگر چنین است پس دستگاه قضایی باید رسماً و به صورت شفاف بیان کند که منظورش از امنیت کشور چیست!

همچنین کمیته دفاع از رضا شهابی شدیداً به تداوم بازداشت 9 تن از اعضای کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری که عضو این کمیته نیز می باشند اعتراض دارد و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنان است.

کمیته دفاع از رضا شهابی – 7 تیرماه 1391

 

نکاتی در باره ی جمع آوری دستفروش های شهر سنندج

در روزهای اخیر، شهرداری سنندج اقدام به جمع آوری و ممانعت از کار دست فروش ها در سطح شهر نموده است. اگر چه این اولین بار نیست که به دست فروش ها تعرض می شود، اما این بار به طور جدی تری با آنها برخورد شده، وسایل شان را توقیف و خودشان را مورد ضرب و شتم قرار داده و وادار به امضای تعهد نامه ای کرده اند که بر اساس آن، دیگر حق دست فروشی ندارند. تمرکز بیشتر برخوردهای مامورین اجرائیات شهرداری در خیابان های فردوسی، سیروس، چهار باغ و سه راه نمکی و میدان انقلاب بوده و حتی در گیری هایی نیز با دست فروش ها داشته اند.

بدون شک دست فروشی شغل نیست و کسانی که در کنار خیابان وسیله ای را به فروش می رسانند نیز شاغل محسوب نمی شوند و ممانعت از فروشنده گی آنها به ظاهر کاری منطقی و عامه پسند به نظر می رسد. اما این ظاهر قضیه است، زیرا که با نگاهی گذرا به سطح جامعه و به خصوص شرایط زندگی بیکاران، متوجه این واقعیت آشکار می شویم که اساسا دست فروشی تلاشی از روی ناچاری برای امرار معاش و زنده ماندن است و به شکلی دیگر تحقیر و اهانت مناسبات سرمایه دارانه حاکم به انسان مدرن امروزی، با تمامی امکانات موجود آن استمناسباتی که علی رغم پیشرفت های بسیار در عرصه تکنولوژی و تولید، هم چنان بسیاری از ساکنین کره زمین از امکانات اولیه ی زندگی و داشتن شغلی شایسته، محروم هستند.

بر اساس قوانین مکتوب بین المللی کار و هم چنین قانون اساسی ایران، داشتن شغل مناسب، حق هر فرد جویای کار می باشد و دولت ها به عنوان متصدیان ثروت هرجامعه، موظف هستند که بر اساس توانایی و استعداد همه زنان و مردان شهروند خود، شغل ایجاد کنند. هم چنین همین قوانین مدنی، داشتن مسکن مناسب و برخورداری از تحصیل و بهداشت رایگان، خوراک و پوشاک مناسب و غیره را از حقوق اولیه بشر به شمار می آورند. در غیر این صورت، دولت و نهادهای زیربط، موظف به پرداخت بیمه بیکاری مکفی برای افراد آماده به کار و یا اخراجی می باشد. اما متاسفانه با وجود مبارزه کارگران برای عملی شدن چنین خواسته ای، در بسیاری از کشورهای سرمایه داری، این قوانین، فقط نوشته ای بیش نیست.

دست فروشی خود معلول بیکاری روزافزون در سطح جامعه و یکی از چهره های آشکار نظام سرمایه سالارانه کنونی است. نظامی که در آن تولید نه برای رفاه و مصرف اکثریت آحاد آن، بلکه برای سود و ایجاد ثروت برای اقلیت معدود جامعه است. به عبارت دیگر، بیکاری و دست فروشی از خصوصیات ذاتی نظام نابرابر و سود پرستانه سرمایه داری است. صاحبان سرمایه همواره از بیکاری به عنوان پتکی برسر کارگران شاغل استفاده می کنند تا سطح توقعات آنها را پایین آورده و از خواست افزایش دستمزد و کاهش ساعت کار جلوگیری به عمل آورند. دست فروشی نمادی از بیکاری در فرهنگ شهرنشینی و آن روی سکه پر زرق و برق جامعه سرمایه داری است و دست فروش ها نیز از نظر جایگاه اجتماعی، اشخاصی فرو دست محسوب می شوند و مورد بی حرمتی پلیس، بازاری ها و حتی عابرین قرار می گیرند و به عنوان کارگران بیکار، به آنها نگاه نمی کنند.

در ایران نیز مانند سایر کشورهای دنیا، بیکاری و دست فروشی هم وجود دارد و میزان کمیت و پراکندگی آن متفاوت است. در حالی که کشور ما دارای منابعی مانند نفت، معادن و امکانات مناسب کشاورزی می باشد که بیکاری و اخراج سازی ها گسترش یافته و کارگران را در شرایط سخت معیشتی قرار داده و آنها را ناچار می کند که از هر طریق ممکن، زندگی خود را تامین کنند. به دلایل مختلف، از جمله نبود مراکز صنعتی گسترده در استان کردستان و شهر سنندج، بیکاری افزایش پیدا کرده و در نتیجه، بسیاری از بیکاران این منطقه، به دست فروشی و حتی کارهای دیگری مانند قاچاق کالا، روی آورده اند.

دست فروش های شهر سنندج چاره ای جز اعتراض به وضعیت فلاکت بار خود ندارند و قطعا به تجربه این را هم آموخته اند که اعتراض های فردی و پراکنده در مقابل بی حرمتی ها، راه به جایی نمی برد. بلکه باید همگی متحد و همبسته همراه دیگر بیکاران در سطح شهر از مقام های مسئول بخواهند که برای شان شغل ایجاد نمایند. شغلی شرافتمندانه که بتواند از عهده مخارج زندگی خود و خانواده های شان برآید و در غیر این صورت، دولت بیمه بیکاری مکفی به آنها پرداخت نماید. بدون شک داشتن شغل مناسب، حق مسلم هر شهروندی می باشد و ایجاد شغل، نه با دادن وام های بانکی به اشخاص، بلکه با کاهش ساعت کار و ایجاد مراکز تولیدی و...، امکان پذیر است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن اهانت و ضرب و شتم دستفروش های شهر سنندج، همه ی کارگران بیکار و دست فروش ها را فرا می خواند که با همبستگی، حول خواست مطالبه کار و یا بیمه بیکاری، متحد شوند. هم چنین ضروی است که آنها برای رسیدن به خواسته های خود، متشکل شده و با ایجاد تشکل های مستقل کارگری مانند " کانون بیکاران "، عزم و اراده طبقاتی خود را برای دستیابی به مطالبات خود به نمایش بگذارند. دوستان کارگر! قدرت ما در تشکل ماست.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 6 تیر 1391

 

۵۰۰کارگر «به پخش» بیکار شدند

در این نامه هشدار داده شده است که سوء مدیریت در این مجموعه بزرگ امنیت شغلی ۱۰۰۰ کارگر‎ و کار‌شناس دیگر را نیز تهدید می‌کند.

ايلنا: 55 نفر از كاركنان شركت «به پخش» با ارسال نامه‌اي خطاب به وزير اقتصاد و دارايي از مشكلاتي كه به تبع انتصاب يكي از اعضاي هيئت مديره براي اين واحد بزرگ خدماتي به وجود آمده است انتقاد كردند. همچنين منابع ما از تعديل 500 نيروي كار در اين واحد خدماتي خبر مي‌دهند.

به گزارش ايلنا، در اين نامه كه به امضاي 55 نفر از كاركنان اين واحد خدماتي رسيده است، امضا كنندگان مدعي شده‌اند كه انتصاب يك كارمند ساده به عنوان عضو جديد هيات مديره عامل مشكلاتي است كه اين شركت اكنون با آن دست به گريبان است.

امضاكنندگان مدعي شده‌اند اين انتصاب «فاميلي» نه تنها موجب اخراج و تعديل 500 كارگر، كارشناس و مدير اين شركت شده است بلكه شركتي را كه روند سود دهي مناسبي داشته با كاهش سود قابل توجهي در سال جاري مواجه خواهد شد.

در اين نامه هشدار داده شده است كه سوء مديريت در اين مجموعه بزرگ امنيت شغلي 1000 كارگر‎ و كارشناس ديگر را نيز تهديد مي‌كند.

اخبار رسيده به ايلنا حاكي است كه تعدادي از نمايندگان مجلس درصدد طرح سوال از وزير امور اقتصادي و دارايي پيرامون اين موضوع هستند.

 

تعطیلی یک کارخانه تن ماهی و بیکاری ۸۰ نفر

خبرگزاری هرانا - مدیرعامل یک شرکت محصولات دریایی جنوب با اعلام خبر تعطیلی این واحد تولیدی گفت: با این‌که نرخ ارز ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است، ولی ما بر اساس بخشنامه‌ حداکثر تا ۱۵ درصد مجوز افزایش نرخ داریم، این در حالیست که با مشکلات فراوان این شرکت را احداث کردیم.

به گزارش ایسنا، سیدمصطفی میرمحمد مدیر عامل شرکت محصولات دریایی جنوب گفت: این شرکت برای تولید تن، ۹۵ درصد ماهی مورد نیاز خود را به دلیل کمبود ماهی، از کشورهای نیوزلند، آسیای جنوب شرقی، ویتنام و غنا تأمین می‌‌کرداما جهش یک باره نرخ ارز (۴۰ درصد افزایش) از دی ماه سال گذشته، تأثیر زیادی بر افزایش نرخ ماهی داخلی و وارداتی گذاشت به طوری که نرخ ماهی از ۲۳۰۰تومان سال قبل به ۵۴۰۰ تومان در سال جدید رسید و به‌‌ همان نسبت قدرت خرید کارخانه پایین آمد.

میرمحمد تصریح کرد: با وجود مشکلات پیش آمده برای کارخانه، نامه‌نگاری‌هایی هم در راستای پیگیری مسایل برای استاندار هرمزگان در دو مرحله انجام گرفت که جواب قانع کننده‌ای دریافت نکردیم.

وی بیان کرد: به دنبال مشکلات ایجاد شده، کارخانه نتوانست دوام بیاورد، و مجبور شدیم با تعطیلی آن از فروردین ماه سال جاری تمام کارکنان (تعداد ۸۰ نفر) را که اکثر آن‌ها زن و نان‌آور خانواده بودند از کار بیکار و به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان معرفی کنیم، تا برای آن‌ها پرونده بیمه بیکاری تشکیل شود.

 

بانک مرکزی ادعای اشتغال‌زایی دولت را تکذیب کرد؛

افزایش۶. ۱ درصدی نرخ بیکاری در سال ۸۹

بازار کار در سال ۸۹ وارد دور جدیدی از رکود شده به طوریکه نرخ بیکاری نسبت به سال قبل ۱. ۶ درصد افزایش دارد/ این نرخ در مناطق شهری ۳. ۱۵ درصد است.

ایلنا: در حالی که آمارهای اعلام شده از سوی وزیر اقتصاد در مجلس موكد رونق فضاي كسب و كار در كشور بود، احمدی توکلی امروز فضای کسب و کار را بسیار بحرانی توصیف کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، توکلی، در مورد فضای کسب و کار گفته است: ما از نظر رتبه در بین ۱۸۳ کشور در سال ۹۱، رتبه ۱۴۴ هستیم که سال قبل ۱۴۰ و سال قبل‌تر در رتبه ۱۳۲ بودیم؛ یعنی به انتهای لیست نزدیک می‌شویم.

نماینده منتخب مجلس نهم، با انتقاد از وضعیت اقتصادی ایران اظهار كرده است: اقتصاد ما با شیوه‌هایی که در بازار ارز است دلاری می‌شود. وقتی اقتصاد دلاری شد، حساسیت اقتصاد نسبت به نوسانات سیاسی بالامی‌رود و سفته بازی رشد می‌کند و سرمایه‌ها از بازار سرمایه به بورس بازی منتقل می‌شوند.

آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نیز ضمن تأیید ادعاي توکلی، از روند رو به کاهش نرخ مشارکت نیروی کار و همچنین افزایش رشد نرخ بیکاری در سال ۸۹ حکایت دارند.

افزایش ۴ درصدی نرخ بیکاری در سال ۸۹

بر پایه گزارش بانک مرکزی در سال ۸۹ نرخ بیکاری زنان و مردان به ترتیب 20.5 و 11.9 درصد بوده که در مدت مشابه سال 88 به ترتیب به میزان 3.7 و 1.1 بیکاری با افزایش مواجه شده است.

در همین حال بررسی میزان اشتغال در بخش‌های اقتصادی نشان می‌دهد متوسط تعداد شاغلان در سال۸۹ در مقایسه با سال قبل با 1.6 درصد کاهش به 20.7 میلیون نفر رسیده است.

کاهش سهم اشتغال براساس آمار بانک مرکزی در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات بوده است که بیشترین سهم کاهش در بخش کشاورزی بخشی که قطب اصلی اقتصاد کشور محسوب می‌شود بوده است.

کاهش ۶ درصدی نرخ مشارکت

در سال ۸۹ همچنین متوسط نرخ مشارکت نیروی کار با ۶ درصد کاهش به 38.8 درصد رسید و نکته جالب اینجاست که نرخ مشارکت زنان و مردان به ترتیب 14.1 درصد و 62.1 درصد بوده که در مقایسه با ارقام سال ۸۸ به ترتیب ۴ درصد و ۷ درصد با کاهش مواجه شده است.

این در حالی است که به دلیل افزایش میزان ورود فارغ التحصیلان به بازار کار در سال ۹۰ نرخ مشارکت به حد بسیار قابل توجهی با کاهش مواجه شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار کار در سال ۸۹ وارد دور جدیدی از رکود و کسادی شده به گونه‌ای که نرخ بیکاری در کشور در سال ۸۹ از سوی مرکز آمار ایران حدود 13.5 درصد اعلام شد که نسبت به سال قبل 1.6 درصد افزایش نشان می‌دهد این نرخ در مناطق شهری و روستای به ترتیب 15.3 درصد و 9.1 درصد گزارش شده که در مقایسه با سال قبل به ترتیب 1.8 و ۸ درصد افزایش نشان داده شده است.

به نظر می‌رسد که همچنان که احمد توکلی معتقد است وضعیت اقتصادی کشور بسیار وخیم است، شاخص‌ها بیانگر وارونگی اقتصادی کشور حکایت دارد، وارونگی که حکایت از آلوده بودن اقتصادی کشور به اپیدمی بیمار گونه رکود است.

گزارش از علی پیرولی

 

نگرانی خانواده‌های آمریکاي و كانادايي از وضعیت بازار كار

بدتر شدن وضعیت شاخص مصرف‌کننده‌ها در ماه‌های اخیر نشان‌دهنده کند شدن روند رشد اشتغال کشورهای آمریکا و کانادا است و این مسأله نگرانی شهروندان در مورد شرایط بازار کار در این کشورها را افزایش داده است.

ایلنا: بحران اروپا منجر به کاهش اعتماد مصرف‌کننده‌ها در کشورهای آمریکا و کانادا شده است و علاوه بر این، نگرانی روزافزون مصرف‌کننده‌ها نسبت به چشم‌اندازهای کار در این دو کشور را در پی داشته است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری پست‌مدیا، در کانادا سطح اعتماد مصرف‌کننده‌ها در ماه ژوئن به کمترین میزان خود از ماه ژانویه تاکنون رسیده است.

يكي از نهادهاي مسئول، در گزارشی این میزان کاهش را «بازتابی از بی‌ثباتی دانست که کانادا و اقتصاد جهان با آن مواجه است

در آمریکا نیز شاخص اعتماد مصرف‌کننده‌ها در ماه ژوئن با افت شدیدی روبه‌رو شده است. این چهارمین کاهش متوالی ماهانه در شاخص اعتماد در این کشور است.

در این گزارش آمده است: «نگاه منفی در مورد بازارهای کارگری باعث افزایش سطح نگرانی شهروندان شده و دلیل اصلی افت در سطح اعتماد ملی در ماه جاری میلادی بوده است

بررسی صورت گرفته توسط این شورا در مورد ضریب اطمینان مصرف کننده‌ها در فاصله زمانی هفت تا 18 ژوئن نشان‌دهنده کاهش این میزان در تمامی مناطق کشور کانادا بوده است.

در ماه ژوئن، تنها 13.9 درصد از مخاطبان گفتند که انتظار اشتغال‌زایی در شش ماه آینده را دارند. این میزان پایین‌ترین سطح از نیمه اول سال 2009 میلادی محسوب می‌شود؛ زمانی‌که اقتصاد این کشور خود را از رکود اقتصادی که گریبان‌گیرش بود بیرون می‌کشید.

بدتر شدن وضعیت شاخص مصرف‌کننده‌ها در ماه‌های اخیر نشان‌دهنده کند شدن روند رشد اشتغال در این کشورها است و نگرانی شهروندان در مورد شرایط بازار کار در این کشورها را افزایش داده است.

 

Reza Shahabi

اطلاعیه شماره 32 – مشخص شدن شعبه ی دادگاه تجدیدنظر رضا شهابی – اعتراض به تداوم بازداشت اعضای کمیته هماهنگی و کمیته دفاع از رضا شهابی

همانطور که در اطلاعیه های قبلی نیز عنوان شد پس از صدور حکم رضا شهابی، وکیل او در مهلت مقرر لایحه ی اعتراض به این حکم را تحویل شعبه ی 15 دادگاه انقلاب داد. پس از پیگیری های خانواده ی رضا و هنگامی که در تاریخ 3 تیرماه برای بار چندم به دادگاه تجدیدنظر مراجعه کردند، سرانجام به واسطه ی برگه ای به آنان ابلاغ شد که پرونده به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران منتقل شده است.

نکته ی جالب این است که در این برگه عنوان اتهامی رضا "عضویت در دسته یا جمعیت هایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت کشور تشکیل شده" قید شده است! سؤال این جا است که آیا تشکیل یک سندیکای کارگری و دفاع از حق و حقوق کارگران امنیت کشور را به هم می زند؟! آیا سخن از حق و حقوق انسانی اکثریت تولیدکنندگان جامعه بر هم زدن امنیت کشور است؟ و اگر چنین است پس دستگاه قضایی باید رسماً و به صورت شفاف بیان کند که منظورش از امنیت کشور چیست!

همچنین کمیته دفاع از رضا شهابی شدیداً به تداوم بازداشت 9 تن از اعضای کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری که عضو این کمیته نیز می باشند اعتراض دارد و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنان است.

کمیته دفاع از رضا شهابی – 7 تیرماه 1391

شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی:

 آقای محمود صالحی: 09357353412

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

احمد فارسی 

گزارشی از تجمع اعتراضی موفقیت‌آمیز کارگران آهن‌آلات فروشی‌های سنندج

 

روز دوشنبه 5 تیرماه بیش از 50 نفر از گارگران آهن‌آلات فروشی‌های سنندج در اعتراض به پایین بودن دستمزدهای‌شان مقابل دفتر اتحادیه‌ی کارفرمایان آهن‌آلات تجمع کرده و خواستار افزایش دستمزد با درنظر گرفتن افزایش قیمت اجناس و بالا رفتن تورم شدند. این تجمع طبق قرار قبلی حدود ساعت 8 صبح در این مکان صورت پذیرفت و طی آن کارگران موفق شدند دستمزد را از قرار کیلویی تومان به کیلویی 10 تومان افزایش دهندبیش‌تر آهن‌آلات فروشی‌های سنندج در مسیر کمربندی «بهشت محمدی» واقع شده است و در هر کارگاه و انبار 2 تا 4 نفر به عنوان نگهبان و یا گارگر بارگیری و تخلیه‌ی آهن‌آلات مشغول به کار هستند و اتحادیه‌ی آهن‌فروشان نرخ دستمزد این کارگران را بر اساس کیلو تعیین می‌کند. لازم به یادآوری است که در سال گذشته نیز این کارگران برای افزایش دستمزد طی حرکتی اعتراضی با جمع آوری امضا و تهیه‌ی تومار در میان خود و تجمع و رایزنی با اتحادیه‌ی کارفرمایان، موفق به افزایش دستمزد شده بودند.

کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

 

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرستان مهاباد دست به اعتصاب خواهند زد!

شرکت های پیمانکاری و قراردادهای موقت یکی از ده ها مشکلات عظیمی است که کارگران به طور روزمره با آن دست و پنجه نرم می کنند و امنیّت شغلی و معیشتی هزاران کارگر با وجود این قرار دادها و شرکت های پیمانکاری مجری این قرارداد ها، متزلزل شده و به خطر افتاده است.

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرستان مهاباد از جمله کارگرانی هستند که با چنین معضلی رو به رو هستندبر طبق خبر رسیده به کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، بیش از 180 نفر از کارگران خدماتی و فضای سبز شهرستان مهاباد طی چند ماه گذشته با تعویض شرکت پیمانکاری مجری قرار داد، از استخدام شرکت پیمانکاری فرهیختگان به شرکت سبحان در آمده اند و این شرکت جدید نیز اعلام کرده است که قرار داد آن ها را بیش از دو ماه تمدید نخواهند نمود. شرکت پیمانکاری جدید نیز با به کار بستن ترفندهای گوناگون، کارگرانی که بعضاً بیش از 10-15 سال سابقه کار در شهرداری دارند را مجبور به امضای قرار دادهای یک ماهه نموده است.

لازم به ذکر است که چند روز پیش یکی از کارگران این شرکت، به نام خالد از طرف نیروهای امنیتی مورد تهدید واقع گردید که بلافاصله وی و دیگر کارگران همکارش این مسأله را با نماینده شهر، شهردار و حتی فرماندهان سپاه در میان گذاشتند تا جلوی اخراج وی را بگیرند؛ اما تا کنون تمامی وعده های مسئولین صرفاً در حیطه حرف بوده و ابداً جامه عملی به خود نگرفته است .کارگران این شرکت اعلام نموده اند که اگر تا چند روز دیگر مشکلات آنان بر طرف نگردد و قرار داد آنان مانند عدّه معدودی از دیگر کارگران، به صورت یک ساله منعقد نگردد، دست به اعتصاب در داخل شهر خواهند زد .

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

 

اعتراض به ريزگردها در دزفول

صدرا محقق: شهروندان دزفولي در اعتراض به آلودگي هوا و ريزگردهاي عربي يكشنبه شب در جلو فرمانداري اين شهر يك تجمع اعتراضي برگزار كردند. آن‌گونه كه برپا‌كنندگان اين تجمع مي‌گويند تلاش‌هاي آنها براي دريافت مجوز از فرمانداري شهرستان دزفول ره به جايي نبرد با اين حال اين تجمع در آخرين ساعات آن روز برگزار شد. معترضان در اين تجمع پلاكاردهايي در دست داشتند كه روي آنها اين شعارها نوشته شده بود: مي‌خواهم زنده بمانم! ، فقط هواي پاك مي‌خواهم، مسوولان از خواب ناز بيدار شويد، آسمان پاكم آرزوست. در كنار اين نيز برخي ديگر از معترضان آن‌گونه كه خود گفته‌اند به نشانه آسمان صاف و تميز، بادكنك‌هاي آبي رنگ همراه آورده بودند. عكس‌ها و خبر اين تجمع را باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسيما و برخي ديگر از وب‌سايت‌هاي خبري منتشر كرده‌اند، آن‌گونه كه از عكس‌هاي اين تجمع ديده مي‌شود حاضران در تجمع از اقشار و گروه‌هاي سني مختلف بودند. بهزاد يكي از شهروندان دزفولي حاضر در اين تجمع به «شرق» مي‌گويد: «متاسفانه با وجود درخواست كتبي و پيگيري جدي جهت كسب مجوز براي برگزاري گردهمايي اعتراض به گردو غبار و ريزگردها كه مهم‌ترين دغدغه اين روزهاي اهالي استان‌هاي جنوبي و غربي كشور خصوصا استان خوزستان است، مجوزي صادر نشد ولي مردم شهرستان دزفول براي نشان دادن اعتراض خود در مقابل فرمانداري حاضر شدند، تعداد شركت‌كنندگان با تاريك شدن هوا بيشتر شد. خواسته معترضان اين بود كه صدايشان به گوش مسوولان كشور برسد و چاره‌اي براي سلامتي مردم استان نفت‌خيز و قطب اقتصاد كشور، خوزستان بينديشند. تعدادي از حاضران در اين تجمع معتقد بودند وجود اين همه خاك، زندگي را در استان برايشان سخت كرده است.» يكي ديگر از حاضران در اين تجمع نيز با اشاره به محل بلند شدن ريزگردها مي‌گويد: «مسوولان دايما تكرار مي‌كنند كه ريزگردها از كشورهاي همسايه وارد مي‌شود، ما هم اين را مي‌دانيم اما بايد چه‌كار كرد وقتي اين كشور همسايه حرمت همسايگي را رعايت نمي‌كند؟ اين را هم بگويم اين تجمع به‌هيچ‌وجه سياسي نبود، اما اعتراض ما براي اين است تا كي بايد منتظر اقدامات مسوولان كشور عراق براي حل مشكل ريزگردها باشيم، اگر اين كشور عراق مشكل را حل نكرد چه؟ خوزستاني‌ها بايد تا كي منتظر اقدام دولت عراق باشند پس وظيفه دولت خودمان چيست؟ علاوه بر اين ما در دزفول و بسياري ديگر از شهرهاي استان، جانبازان شيميايي زيادي داريم اين افراد كه در هواي عادي هم به سختي نفس مي‌كشند در اين هوا چطور مي‌توانند زنده بمانند؟» گفته مي‌شود خبر اين تجمع از سوي «شبكه خبري دزفول» اعلام شد با اين حال اما مسوولان مجوز لازم براي برپايي تجمع را صادر نكردند، با وجود اين برخي اهالي شهر دزفول در ساعت اعلام شده براي حضور در تجمع اعتراضي حاضر شدند، در پايان نيز تعدادي از حاضران به نمايندگي با سرپرست فرمانداري دزفول ديدار و گفت‌وگو كردند. اين تجمع اولين گردهمايي اعتراضي به مساله ريزگردهاست. چندين سال است ريزگردهاي عربي در استان‌هاي غربي و جنوب غربي كشور به صورت هفتگي و ماهانه رخ مي‌دهند، شدت اين وضعيت چنان بوده است كه سال گذشته سازمان بهداشت جهاني، شهر اهواز را به عنوان آلوده‌ترين شهر جهان به لحاظ كيفيت هوا اعلام كرد، با اين حال مسوولان تنها راهكاري كه تاكنون در اين‌باره اتخاذ كرده‌اند اعلام تعطيلي ادارات دولتي در روزهايي است كه شدت گرد و غبار به ميزان غيرقابل تحملي بالا مي‌رود. در همين رابطه علي دوستي يكي از شهروندان اهوازي مي‌گويد: «كافي است در روزهايي كه ريزگردها مي‌آيد به بيمارستان اهواز و ديگر شهرهاي استان سر بزنيد تا تاثيرات مخرب اين آلودگي را با چشم خود ببينيد، اگرچه تاكنون هيچ پژوهشي در مورد تركيبات همراه اين غبارها انجام نشده ولي حتي در صورت عدم وجود هر نوع ماده شيميايي، اين ذرات ريز به تنهايي براي آسيب به بدن كافي هستند به طوري كه سيستم تنفسي بدن قادر به دفع آنها نيست و تا مدت‌ها در بدن باقي خواهند ماند.» بهنام، ديگر شهروند اهل خوزستان در رابطه با تمهيدات مسوولان براي مقابله با ريزگردها نيز اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «تنها راه‌حل مسوولان اعلام تعطيلي است، كه اين هم فقط براي ادارات دولتي است، اما افرادي مثل ما كه براي شركت‌هاي خصوصي كار مي‌كنيم چه كنيم؟ كارگران روزمزد چه كنند كه اگر يك روز سركار نروند ناني براي خوردن نخواهند داشت، نظامي‌ها و ماموران پليس راه چه كنند؟ بايد اين مساله از ريشه حل شود.» مريم، يكي ديگر از ساكنان شهر اهواز نيز با تاكيد بر اينكه بيماري‌هاي عفوني چشم و ريه در استان زياد شده است مي‌گويد: «چند روز ديگر خاله خودم براي عمل چشم نوبت دكتر دارد، دكتر به او گفته است عامل اصلي مشكل چشم‌هايت گرد و غبار است، تنها اين مورد نيست چراكه مواردي مانند اين، مدت‌هاست زياد شده است.» ريزگردها تنها مردم استان خوزستان را هدف نگرفته است، بلكه مشابه همين مشكلات در استان‌هاي ايلام، كردستان، لرستان، كرمانشاه، بوشهر و... هم هست. با وجود اين تاكنون هيچ اقدام خاصي براي حل اين مشكل از سوي مسوولان انجام نگرفته است. تنها تاكنون رييس ديوان عدالت اداري اعلام كرده است كه به شكايات مردمي در رابطه با آلودگي هوا رسيدگي خواهد كرد.

 

احضار کوروش بخشنده از فعالین کارگری به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج

بر اساس گزارش رسیده، روز دوشنبه ٥ تیر ماه ١٣٩١، کوروش بخشنده عضو کمیته هماهنگی برای کمک به تشکل های کارگری و از فعالین کارگری بازداشت شده شهر کرج طی تماسی تلفنی به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج احضار شد . ستاد خبری از وی خواسته تا در روزسه شنبه ٦ تیر ماه خود را به اداره ی مربوطه معرفی نماید . این در حالی است که آثار کبودی و جراحات بازداشت قبلی هنوز بر بدن وی قابل مشاهده است.

کمیته هماهنگی خواستار آزادی بدون قید و شرط تمامی فعالان کارگری به ویژه فعالین بازداشت شده در شهر کرج هستیم و هرگونه احضار و بازداشت فعالان کارگری را به شدت محکوم می کنیم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

 

اخراج ١٦٠ نفر از کارگران سایپا یدک باقر شهر شهر ری

در مورخه ۵ تیر ماه تعداد ١٦٠ نفر از کارگران وقتی به کارت زنی مراجعه میکنند پیام میگیرند که به کارگزینی مراجعه نمایند. در کارگزینی به کارگران مراجعه کننده اطلاع میدهند که از کار اخراج شده اند. وقتی کارگران به اخراج خود اعتراض میکنند.

به آنها گفته میشود شما قرارداد تان دارای زمان نبوده است. به همین دلیل نیاز به اطلاع قبلی نداشتید. مدیریت دستور داده است که از ورود شما به کارخانه جلوگیری شود؟

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری

 

آخرین خبر از وضعیت بازداشت شدگان کمیته هماهنگی

بر اساس خبر های رسیده ، روز یکشنبه چهارم تیر ماه مازیار مهر پور ، سیروس فتحی، مسعود سلیم پور، فرامرز فطرت نژاد ، سعید مرزبان و میترا همایونی از اداره اطلاعات به بند تشخیص( قرنطینه) زندان لاکان در رشت منتقل شده اند.بر اساس همین خبر امروز سه شنبه تیر ماه 1391 بازداشت شدگان به استثنای میترا همایونی توانستند پشت میله های زندان با بستگان درجه اول ملاقات داشته باشند. همچنان تا این لحظه از وضعیت دیگر بازداشت شدگان در زندان رجایی شهر هیچ خبری در دست نیست.

ما اعضای کمیته هماهنگی خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط اعضای کمیته هماهنگی و دیگر فعالین کارگری هستیم و از تمامی نهادها و تشکل های کارگری، فعالین کارگری و مردم آزادیخواه می خواهیم به هر وسیله ممکن اعتراض خود را نسبت به ادامه بازداشت و تهدید اعضای کمیته هماهنگی نشان دهند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری"

 

دستگیری و ضرب و شتم فعالین کارگری عضو کمیته هماهنگی را محکوم می‌کنیم

بر اساس گزارش منتشره در سایت کمیته هماهنگی، نیروهای محافظ سرمایه‌داران به مجمع عمومی کمیته هماهنگی حمله کرده و حدود ٦٠ نفر از آنها را ضمن ضرب و شتم وحشیانه، دستگیر و بازداشت کرده که هنوز ٩ نفر از آنها در زندان به سر می‌برند.

سیستم سرمایه‌داری دچار بحران اقتصادی عمیقی شده است و تلاش می‌کند تا هزینه بار سنگین این بحران را از جیب خالی طبقه کارگر و اقشار ستمدیده جامعه پرداخت کند. بحران اقتصادی موجود هیچ راه حل سرمایه‌دارانه‌ایی ندارد. جدال بین دو طبقه کارگر و سرمایه‌دار، افق‌های تازه‌ایی را در مقابل طبقه کارگر گشوده است و این واقعیت سرمایه‌داران و محافظانشان را به وحشت انداخته است.

حمله به مجمع عمومی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و ضرب و شتم و دستگیری فعالین کارگری عضو این کمیته از آنجا سرچشمه می‌گیرد که طبقه سرمایه‌دار از حل بحران اقتصادی‌اش ناکام و لاجرم هیچ گونه تجمع و اعتراضی را بر نمی‌تابد.

ما جمعی از کارگران نفت و گاز و پتروشیمی عسلویه ضمن محکوم کردن این حرکت ضد کارگری، خواستار آزادی بدون قید و شرط بازداشت شدگان مجمع عمومی کمیته هماهنگی و کلیه کارگران دربند هستیم.

 

جمعی از کارگران نفت و گاز و پتروشیمی عسلویه

شش نفر از فعالان كارگري بعد از ضرب و شتم وحشيانه به بازداشتگاه رشت منتقل شدند

با گذشت ده روز از حمله نیروهای امنیتی به محل گردهمایی شماری از فعالان کارگری و انتقال شش نفر از فعالان کارگری دستگیرشده به بازداشتگاه اطلاعات رشت، همچنان اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست و اتهامات وارده به آنها اعلام نشده است. ماموران امنیتی روز جمعه، ۲۶خرداد ماه ۱۳۹۱، ده‌ها نفر از فعالان کارگری را که اغلب آنها اعضای "کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری" بودند، در شهر کرج بازداشت کردند.

به گزارش «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری»، پس از انتقال تمامی دستگیرشدگان به زندان رجایی‌‌شهر کرج، شمار زیادی از آن‌ها آزاد شدند و ۹نفر به نام‌های سیروس فتحی، علیرضا عسگری، جلیل محمدی، سعید مرزبان، مسعود سلیم‌پور، مازیار مهرپور، ریحانه انصاری، فرامرز فطرت‌نژاد و میترا همایونی همچنان بازداشت هستند.

در پی تجمع روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد خانواده‌های دستگیرشدگان در برابر دادسرای شهر کرج، به خانواده‌ها اعلام شد که چند تن از فعالان بازداشت شده به شهر رشت منتقل شده‌اند، چند تن از آنها نیز در اداره اطلاعات کرج بازداشت هستند.

همسر یکی از بازداشت‌شدگان که مایل به ذکر نامش نیست، روز جمعه در گفت‌وگو با رادیو زمانه، در پیوند با چگونگی بازداشت این افراد و وضعیت فعلی آنها توضیح داده است :

چه خبری از آخرین وضعیت فعالان کارگری بازداشت شده دارید؟ چند نفر آزاد شده‌اند و چه کسانی هنوز در بازداشت هستند؟

روز جمعه۲۶خرداد ۵۷ نفر از فعالان کارگری بازداشت شدند که ۴۸ نفر آنها آزاد شده و ۹ نفر همچنان در زندان به سر می‌برند. از این ۹نفر، شش نفر اهل شهر رشت هستند و یک نفر از کردستان و دو نفر نیز از فعالان شهر تهران هستند.

بهانه بازداشت این افراد چه بوده و چه اتهامی به آنها وارد شده است؟

فعالان کارگری که اغلب آنها اعضای ، "کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری" بودند، در حالی بازداشت شدند که در پی برنامه‌ریزی برای برگزاری مجمع عمومی سالانه خود بودند. تمامی این افراد بدون ارائه حکم رسمی بازداشت شده‌اند و هنوز عنوان اتهامی آنها به خانواده‌ها ابلاغ نشده است و اطلاعی از اتهامات وارده در دست نیست، اما از آنجا که این افراد فعالان کارگری هستند و حکومت علی رغم شعارهای عوام‌فریبانه هرگز سیاست‌هایی در جهت رفاه حال کارگران نداشته است، طبیعتاً نظام جمهوری اسلامی نگران ارتقای آگاهی کارگران و فراگیر شدن اعتراض‌های صنفی آنان است. یکی از تمهیداتی که برای ممانعت از اعتراض‌های کارگران به کار بسته می‌شود نیز برخورد با فعالان کارگری و پیشگامان مبارزه‌های کارگری است

در خبر‌ها آمده است که ماموران امنیتی، هنگام بازداشت فعالان کارگری، با آنها به خشونت برخورد کرده‌اند. آیا شما اطلاعی از شیوه بازداشت آن‌ها و رفتار ماموران امنیتی دارید؟

ظهر روز جمعه، نیروهای امنیتی خانه‌ای که محل برگزاری این جلسه بود را محاصره کرده و با شلیک گلوله به آن هجوم آورده‌ بودند. آنها با برخوردی که حتی در دهه شصت نیز به ندرت دیده می‌شد همسایه‌ها را از خانه‌هایشان بیرون کشیده و دستور داده بودند تا روی کف حیاط و پارکینگ دراز بکشند. در واقع واحد به واحد از طبقه اول آپارتمان تا طبقه سوم آن که مجمع عمومی در آن برگزار شده بود، افراد عادی را از خانه‌هایشان بیرون کشیده‌ و مرعوب کرده بودند.

علاوه بر این برخوردها با افراد عادی که ساکنان آن مجتمع مسکونی بودند، اعضای کمیته هماهنگی نیز به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و استثنائی هم برای زن و مرد و پیر و جوان نبوده است. یکی از فعالان کارگری در اثر ضرب و شتم ماموران پرده گوشش پاره شده و زن جوانی نیز گردنش به خاطر ضربه‌هایي که با پوتین به آن وارد شده، صدمه دیده است به گونه‌ای که پس از انتقال به بازداشتگاه برای اینکه بتواند به بازجویی‌ها پاسخ دهد برای چند ساعت به درمانگاه اعزام شده است.

بر اساس خبرهایی که رسیده پس از بازداشت فعالان کارگری شرکت‌کننده در این جلسه، تمامی آنها با دستبند به بازداشتگاه منتقل شده‌اند.

آیا بازداشت‌شدگان دسترسی به وکیل دارند و اجازه ملاقات با وکیل به آن‌ها داده شده است؟ آیا اصلاً وکیل دارند و از سوی خودشان یا خانواده‌ها وکیل برایشان تعیین شده است؟

به جز مازیار مهرپور سایر بازداشت‌شدگان پیش از بازداشت وکیل نداشته‌اند و البته از آنجایی که در اغلب اوقات سیستم قضایی ایران اجازه دسترسی متهمان به وکیل را در زمان تحقیقات نمی‌دهد، هیچکدام از متهمان تاکنون موفق به دیدار با وکیل نشده‌اند.

در چند روزی که از بازداشت این افراد می‌گذرد با خانواده‌های‌شان در تماس بوده‌اند و اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری‌ آنها در دسترس است؟

در چند روز گذشته هشت تن از اعضای بازداشت‌شده این تشکل با خانواده‌های خود تماس کوتاهی داشته‌اند، اما یک نفرتا کنون با خانواده‌های خود تماسی نداشته‌ است. شش نفر از زندانیان نیز تا کنون به بازداشتگاه اطلاعات رشت تحویل داده شده‌اند. علاوه بر این ماموران امنیتی خانه سیروس فتحی را تفتیش کرده‌اند و کامپیوتری را که متعلق به همسر این فعال کارگری بوده است، با خود برده‌اند.

آیا جلسات کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری پیش از این با برخوردهای نیروهای امنیتی مواجه شده بود یا این نخستین‌بار است که شرکت‌کنندگان در جلسات مجمع عمومی این تشکل بازداشت می‌شوند؟

این برای بار اول است که جلسه کمیته هماهنگی با هجوم ماموران مواجه می‌شود، اما تعداد بسیاری از اعضای این تشکل پیش از این نیز تجربه بازداشت از سوی نهادهای امنیتی را داشته‌اند.

 

تعويق حقوق ۳ هزار کارگر در کاشان

به دلیل شرایط جغرافیایی و موقعیت استراتژیک آران و بیدگل و کاشان، این شهرستان توانایی تبدیل شدن به قطب صنعتی کشور را دارد و دولت موظف است به صورت ویژه مسائل این شهرستان را درنظر بگیرد.

ایلنا: نماینده کاشان، آران و بیدگل در مجلس نهم، از ادامه روند بیکاری در کشور و شهرستان کاشان انتقاد کرد.

عباسعلی منصوری در این زمینه به ايلنا گفت: درحال حاضر بیش از ۳ هزار کارگر در شهرستان کاشان، آران و بیدگل حقوق معوقه و پرداخت نشده دارند که این مساله مشکلات زیادی را برای توسعه این شهرستان به وجود آورده است.

او افزود: برای حل مشکلات این کارگران، به سازمان‌ها و نهادهایی مثل کمیته امداد و بهزیستی متوسل شدیم تا بتوانیم باری از دوش کارگران برداریم، چرا که این مساله برای جامعه ما عیب بزرگی محسوب می‌شود.

نماینده کاشان، آران و بیدگل در تشریح راه حل خود برای برطرف کردن مشکل بیکاری گفت: به دلیل شرایط جغرافیایی و موقعیت استراتژیک آران و بیدگل و کاشان، این شهرستان توانایی تبدیل شدن به قطب صنعتی کشور را دارد و دولت موظف است به صورت ویژه مسائل این شهرستان را درنظر بگیرد.

منصوری تصریح کرد: باید با پرداخت وام‌های مورد نیاز صنعتگران، روان سازی اداری و حمایت از تولیدات داخلی، زمینه را برای ایجاد شغل در منطقه کاشان، آران و بیدگل فراهم کرد و به طور کلی دولت باید چرخه صنعت در این منطقه را راه اندازی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، آموزش تخصصی کارگران را یکی دیگر از راههای توسعه صنعتی کاشان عنوان و خاطرنشان کرد: آموزش همراه با کار، می‌تواند ما را به استانداردهای لازم نزدیک کند و همچنین راندمان کاری کارگران را دو چندان کند.

او استفاده از محصولات داخلی را راه دیگری برای حمایت از صنعت عنوان و یادآور شد: برای تکمیل شدن چرخه حمایت از صنعت در کشور، باید فرهنگ استفاده از تولیدات با کیفیت داخلی نهادینه شود.

 

سنوات کارگران ایرانیت شهرري پرداخت نشده است

بخش اعظمی از مطالبات و سنوات ۳۵۰ کارگر ایرانیت شهرري پرداخت نشده استطبق احکام صادره از سوی اداره کار و مراجع قانونی هم اکنون حساب مالی شرکت مسدود شده است.

ایلنا: وکیل حقوقی کارگران بیکار شده ایرانیت شهرستان ری اعلام کردهنوز مشکلات ۳۵۰ کارگر بیکار شده کارخانه ایرانیت شهر ری حل نشده است.

محمود شیرازی با اشاره به بیکاری ۳۵۰ کارگر کارخانه ایرانیت شهر ری در دی ماه سال گذشته، به ايلنا گفت: هنوز بخش اعظمی از مطالبات ۳۵۰ کارگر کارخانه ایرانیت پرداخت نشده است.

او افزود: طبق احکام صادره از سوی اداره کار و مراجع قانونی هم اکنون حساب مالی شرکت مسدود شده و هر ماه بخشی از حقوق معوقه از این حساب برداشت و به حساب کارگران واریز می‌شود.

او با بیان اینکه هنوز مشکل کارخانه ایرانیت شهر ری برطرف نشده است افزود: این کارخانه هم اکنون تولیدی ندارد و بغیر از کارگرانی که با داشتن شرایط بازنشستگی بازنشسته شدند مابقی هر روز در سر کار خود حاضر می‌شوند.

نماینده قانونی کارگران ایرانیت شهر ری تصریح کرد: با وجود بازنشسته شدن تعداد زیادی از کارگران در این واحد تولیدی هنوز سنوات خدمتی این کارگران پرداخت نشده است و مطالبات حقوقی کارگران قراردادی نیز همچنان باقی است.

گفتنی است کارخانه ایرانیت واقع در شهرستان ری در دی ماه سال گذشته به جهت آلاینده بودن مواد اولیه تولید و تاثیرات ناشی از این مواد بر سلامتی کارگران، به جهت عدم توانایی در تغییر کاربری کارخانه و یا جایگزیني مواد اوليه جديد، ناچار به تعطیلي شد و ۳۵۰ کارگر آن بیکار شدند.

 

افزایش تعداد کودکان کار در بخش‌های شرقی اندونزی

تقریبا دو ميليون و 300 هزار تن از کودکان کار در اندونزی، در بخش‌های شرقی این کشور مشغول به کارند.

ایلنا: بیشترین تعداد کودکان کار در اندونزی، در بخش‌های شرقی این کشور فعاليت مي‌كنند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری سازمان جهانی کار، «دد سودونو» یکی از کارکنان بخش آموزش و کودکان کار این سازمان گفت كه تقریبا دو ميليون و 300 هزار تن از کودکان کار در اندونزی، در بخش‌های شرقی این کشور مشغول به کارند.

او افزود که این تعداد در نواحی «جاوا» و «جاکارتا» به مراتب کمتر است.

سازمان جهانی کار، کودکان مشغول به کار را که میان هفت تا 14 سال سن دارند، کودکان کار می‌داند. «آژانس شناخت کودکان کار» در سال 2009 میلادی طی گزارشی اعلام کرد که دو ميليون و 300 هزار کودک در اندونزی به ‌عنوان کارگر مشغول به کارند.

«دد سودونو» تصریح کرد که حدود نیمی از این تعداد در بخش کشاورزی و سایر کودکان در بخش‌های خدماتی و تولیدی مشغول به کارند. این کودکان عمدتا پسر هستند. یک‌سوم کودکانی که در بخش خدمات کار می‌کنند، مددکاران خانگی هستند و در این میان، خدمتکاران غالبا از جنس مؤنث هستند.

«هندار رحمان»، رئیس «واحد نظارتی کودکان کار» نيز گفت که دولت اندونزی در تلاش است تا کودکان کار را از کار کردن منع کند. دولت در صدد آن است تا از کار کردن 10 هزار و 750 کودک در سال جاری میلادی جلوگیری کند و در سال بعد نیز، 11 هزار کودک کار را از کار کردن باز دارد. هر ساله، به تعداد کودکان کار که به سر کلاس‌های درس باز می‌گردند، افزوده می‌شود.

در سال 2008 میلادی، از هر 300 کودک کار، تنها 24 درصد به مدارس بازگشتند، در حالی‌که در سال 2011 میلادی از هر سه‌هزار و 360 کودک، 98 درصد در سر کلاس‌های درس حاضر شدند.

هندار تصریح کرد که تلاش‌های بسیاری توسط احزاب مختلف برای نجات کودکان صورت می‌گیرد.

 

تب كريمه كنگو در كمين كارگران كشتارگاه‌هاي صنعتي

كارگران وسائل حفاظت شخصی شامل دستکش و پوشش‌های محافظتی برای اجتناب از تماس خون یا نسوج دام با پوست یا سطوح مخاطی بدون حفاظ خود را در اختیار داشته باشند.

ايلنا: مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعلام ابتلاي 3 كارگر كشتارگاه صنعتي به تب كريمه گنگو بر ضرورت آموزش و ارائه امكانات پيشگيري از ابتلا به اين بيماري مخصوصا در فصول پر خطر تاكيد كرد.

دكتر حميدرضا نادري با بيان اينكه فصل تکثیر و فعالیت کنه‌های سخت فصول گرم سال (از اوائل بهار تا اواسط پائیز است)، به ايلنا گفت: کنه‌ها از دام‌های اهلی و جوندگان کوچک تغذیه می‌کنند و طی مرحله خونخواری، کنه ویروس را به دام منتقل می‌کند اما مشکل اینجاست که دام آلوده به ظاهر بیمار نیست و علائم مشکوکی را بروز نمی‌دهد. بنابراين به آسانی ذبح می‌شود و تماس با خون و بافت آلوده امکان انتقال بیماری به ذابحی را که در تماس بدون حفاظ با خون و نسوج آلوده بوده را فراهم می‌آورد.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني با تاكيد بر ضرورت توقف ذبح دام به صورت غير بهداشتي، افزود: لازم است کارگرانی که در کشتارگاه‌های صنعتی مشغول به کار هستند از طریق دوره‌های آموزشی با راه‌های انتقال، راه‌های پیشگیری و اولین علائم بروز بیماری بطور کلی آشنا شوند و وسائل حفاظت شخصی شامل دستکش و پوشش‌های محافظتی برای اجتناب از تماس خون یا نسوج دام با پوست یا سطوح مخاطی بدون حفاظ خود را در اختیار داشته باشند.

نادري در ادامه به علائم مشخصه اين بيماري پرداخت و خطاب به كارگران ذابح گفت: اولین علائم مشخصه بیماری بروز تب و سردرد شدید است و توصیه می‌شود که کلیه کارگرانی که به نحوی در تماس با خون یا نسوج تازه دام‌های ذبح شده بوده‌اند، به محض بروز این علائم به پزشک مراجعه کنند تا از نظر ابتلا به تب کریمه کنگو بررسی شوند و مراقبت‌های لازم را در صورت ضرورت دریافت نمایند.

به اعتقاد اين پزشك متخصص آشنائی پزشکان با این بیماری و تشخیص موارد مشکوک با اولین ویزیت بیمار، از جمله وظائف نظام بهداشت و درمان به شمار می‌رود.

 

۴۰۰کارگر حدید مبتکران بيكار شدند

مطالبات ۱۹ میلیاردی حديد مبتكران از کارخانه‌های بزرگ خودرو سازمشكلات مالي به تبع اين طلب ميلياردي و كاهش سفارشات از عوامل اخراج اين كارگران بوده است.

ایلنا: کارخانه حدید مبتکران پاکدشت به جهت افزایش مشکلات مالی با ۴۰۰ کارگر خود قطع همكاري کرد.

عوض سلطانی، دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت با اعلام این خبر به ايلنا گفت: کارخانه حدید مبتکران تولید کننده انواع صندلی خودرو به جهت کاهش سفارشات از جانب كارخانه‌هاي خودرو سازي دچار مشكلات مالي شده‌ است.

اين فعال كارگري با اشاره به مطالبات ۱۹ میلیاردی حديد مبتكران از کارخانه‌های بزرگ خودرو ساز افزود: مشكلات مالي به تبع اين طلب ميلياردي و كاهش سفارشات از عوامل اخراج اين كارگران بوده است.

سلطاني با انتقاد از عدم وجود امنیت شغلی بیش از ۱۰۰۰ کارگر حدید مبتکران اظهار داشت: این کارخانه با افزایش مشکلاتش ناچار شده است از تمدید قرارداد با ۴۰۰ کارگر خود امتناع کند.

او گفت: قرارداد اكثر کارگران این کارخانه یک ماهه و سه ماه بوده وکارگران بيكار شده از اردیبهشت ماه سال جاری حقوقی دریافت نکرده‌اند.

اين فعال كارگري با بیان اینکه کارفرمایان این کارخانه وعده پرداخت معوقات کارگران را داده است افزود: کارفرمای این کارخانه همچنین قول داده است در صورت رفع مشکلات این واحد تولیدی همه کارگرانی که تمدید قراداد نشده‌اند را دوباره بر سر کار خود بازگرداند.

گفتنی است گروه صنعتی حدید مبتکران در سال ۱۳۶۵ در شرق تهران تاسیس شد و اكنون از بزرگ‌ترین شرکتهای تولیدکننده صندلی خودروهای ساخت داخل بشمار می‌رود.

 

گزارش كار اجباري در روسيه نفرت انگيز است

این گزارش، مسکو را محکوم به کوتاهی در برداشتن گام‌های لازم براي مبارزه با قاچاق شهروندان روس به شمال آسیا، اروپا، آسیای مرکزی و خاورمیانه کرده است.

ایلنا: مقام‌هاي روسیه، آمریکا را محکوم به کوتاهی در انجام وظیفه خود در زمينه مبارزه با پدیده کار اجباری و قاچاق انسان کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از پايگاه خبری تاک ‌رادیو، مقام‌هاي مسکو ارزیابی وزارت خارجه آمریکا در مورد تلاش‌های دولت روسیه برای مبارزه با قاچاق انسان را «نفرت‌انگيز» ارزيابي كرده و آمریکا را متهم به کوتاهی در ایفای وظیفه خود در زمینه مبارزه با کار اجباری و قاچاق انسان کردند.

گزارش وزارت خارجه آمریکا در سال جاري ميلادي در مورد «قاچاق انسان»، روسیه را برای نهمین سال متوالی در «فهرست مراقبتی کشورهای درجه دو» قرار می‌دهد، چرا که نتوانسته تدابیر ضد قاچاق را به‌قدر کافی اجرا کند. در این گزارش آمده است که با وجود وعده‌های «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه برای تشدید مجازات‌ها در برابر قاچاقچیان انسان، دولت روسیه همچنان از حداقل استانداردها برای از میان برداشتن پدیده قاچاق انسان پیروی نمی‌کند.

«الکساندر لوکاشویچ» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، موضع اتخاذ شده در این گزارش را محکوم کرده و آن را دارای «انگیزش سیاسی» و «کاملا غیر قابل قبول» دانست.

در گزارش سالانه قاچاق انسان آمده است که طبق ارزیابی‌های «مرکز پژوهش امور مهاجرتی»، يك میلیون تن در روسیه در معرض شرایط کار استثماری هستند؛ این شرایط ویژگی‌های مربوط به موارد قاچاق را دارا است که از میان آنها می‌توان از عدم دریافت دستمزد در برابر خدمات صورت گرفته و همین‌طور فقر بیش از حد نام برد.

این گزارش، مسکو را محکوم به کوتاهی در برداشتن گام‌های لازم براي مبارزه با قاچاق شهروندان روس به شمال آسیا، اروپا، آسیای مرکزی و خاورمیانه کرده است.

در همین راستا، وزیر خارجه روسیه دولت آمریکا را متهم به نادیده گرفتن مسئولیتش در زمينه جلوگیری یا تحقیق در مورد رفتار مشابه توسط نظامیان آمریکایی مستقر در نقاط مختلف جهان كرد.

 

شاپور احسانی راد درگفتگو با سایت اتحاد پیکار کارگران بر علیه گرانی ، بیکاری و نا امیدی

شاپور احسانی راد در گفتگو با سایت اتحاد گفت:اگر تا دیروز کارگران برای داشتن تشکل مستقل کارگری، برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، برای اجرای طرح بازنشستگی20 ساله و 25 ساله و بر علیه بی حقوقی و مطالبات صنفی تجمع و اعتصاب می کردند امروزتجمع و اعتصاب آنها نه تنها برای حقوق های معوقه یا جهت جلوگیری از اخراج و بیکاری صورت می گیرد بلکه در ابعاد اجتماعی بر علیه گرانی ، تورم و ناامیدی به مبارزه بی امان برخاسته اند .

نماینده ی اخراجی نورد پروفیل ساوه افزود در شهرهای مهم استان مرکزی در اراک و ساوه که کارخانه های تولیدی مهمی وجود دارد از آغاز سال 1391 تا کنون اخباراعتراض ها ، اعتصابات ، تجمعات کارگری به گوش می رسد.کارگران کارخانه چینی سازی اسپیداربیش از 8 ماه حقوق نگرفته اند و چندین دفعه راه پیمایی و تجمع آنها تاکنون منجر به نتیجه ای مشخص نشده است. اگرچه فرمانداری و فرمانده نیروی انتظامی قول مساعد برای پیگیری مطالبات آنها داده اند کارگران ریخته گری آسیا بیش از 6 ماه حقوق نگرفته اند و در این مدت 50 نفر از کارگران اخراج شده اند کارخانه بهینه تکنیک از اول سال تاکنون بیش از300 نفر از کارگران خود را اخراج کرده است و نزدیک به سه ماه از حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. کارخانه پارس چدن از اول سال تاکنون در یک مرحله 90 نفر و در یک مرحله دیگر40 نفر از کارگران را اخراج کرده است کارخانه پاک وش در چندین مرحله با اعتصاب و تجمع کارگران به علت حقوق معوقه روبرو بوده است و تعداد زیادی از کارگران خود را نیز اخراج کرده استکارخانه کاریزخودرو از عید تاکنون بیش از 40 نفر از نیروی کار خود را اخراج کرده است کارگران مس کاوه توانسته اند با توجه و اعتصاب در چندین مرحله حق افزایش تولیدخود را بعد از سالها به دست بیاورند این کارگران به دنبال طرح کارهای سخت و زیان آورو طرح طبقه بندی مشاغل هستند و با تازگی برای چند نفر از کارگران این شرکت برگه های بازنستگی سخت و زیان آور از طرف بیمه صادر شده است.

کارخانجات نورد و پروفیل ساوه و صفا نزدیک به 4 ماه حقوق کارگران را پرداخت نکرده است و به همین دلیل برخی از کارگران به صورت انفرادی یا دسته جمعی با توافق کارفرما اخراج می شوند شهرصنعتی کاوه در شهرستان ساوه با بیش از 500 واحد تولیدی ریز و درشت که از اول سال 91 تاکنون حدود 40% این واحدهای تولیدی به طور کلی تعطیل و ورشکسته شده اند و بقیه این واحدهای تولیدی با 30% راندمان خود تولید می کند. کارخانه ای مثل لاستیک پارس در حال حاضر عملاً تولید ندارد فقط کارگران به سر کار حاضر می شوند و حداقل حقوق خود را دریافت می کنند تعدادی از نیروهای این کارخانه اخراج شده اند.

شاپور احسانی راد در ادامه به افزایش شدید بهای برق، آب ، گاز و مواد اولیه نداشتن تکنولوژی نوین ، وجود باند های مافیایی که با تعطیلی کارخانجات می توانند از واردات سود سرشار ببرند اشاره کرد و گفت :تمام این عوامل دست به دست هم داده اند و باعث تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران شده انداین درحالی است که کارگران بیکار و اخراجی یا کارگرانی که ماهها حقوق نگرفته اند باگرانی نان این قوت لایموت مواجه می شوند و نان از سر سفره شان بریده می شوند آیا امروزکارگران می توانند در یک جبهه وسیع هم با گرانی و بیکاری و فقر و فلاکت و هم با غول ناامیدی مبارزه کنند و لبخند شادی بر چهره کودکانشان بنشانند.

 

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.