از سال ۱۴۰۲، کنکور در ایران دو بار در سال برگزار می‌شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران خبر داد که قرار است از سال ۱۴۰۲، در ایران کنکور ورود به دانشگاه‌ها دو بار در سال برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعیدرضا عاملی روز چهارشنبه، دوم تیر، گفت که در جلسه‌ای تازه مصوب شد که «آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان ما برداشته شود و دانش‌آموزان وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.»

به گفته آقای عاملی،‌ تصمیم دیگر این است که کنکور سراسری فقط با موضوع دروس تخصصی انجام شود و «دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود».

تصمیم سوم نیز به گفته او این است که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود.

وی تأکید کرد: «واقعیت این است که دانش آموز ۱۲ سال تحصیل می‌کند و این ۱۲ سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تأثیر ۶۰ درصد سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد آزمون این امکان فراهم می‌شود تا عمق یادگیری دانش‌آموز سنجش شود.»

آزمون کنکور یکی از پراضطراب‌ترین مقاطع در زندگی تحصیلی دانش‌آموزان ایرانی به‌ شمار می‌رود و کنکور اخیر نیز به‌ دلیل شرایط ویژه مدارس ناشی از بحران کرونا در ایران و مشخص نبودن برگزاری آن برای ماه‌ها، به طور ویژه، فشار مضاعفی بر دانش‌‌آموزان و خانواده‌های آنها وارد کرده بود.

در شهریورماه سال گذشته خبرگزاری‌ها از خودکشی یک «دانش‌آموز ممتاز» در تهران پس از برگزاری جلسه کنکور خبر دادند.

بنا بر تحقیقات اولیه، این نوجوان ۱۹ ساله خود را از پشت بام ساختمانی چهارطبقه به پایین انداخته و جان باخت.

ناکامی برخلاف انتظار وی در پاسخ به سوالات کنکور علیرغم تلاش فراوان در طول سال گذشته، علت تصمیم وی به خودکشی و ارتکاب به آن، پس از بازگشت از جلسه کنکور به خانه گزارش شده است.

در همان روز سخنگوی سازمان سنجش آموزش ایران از غیبت بیش از ۱۲ هزار داوطلب در کنکور زبان سال ۹۹ خبر داد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.