مراسم ۱۶ آذر؛ میهمانان بی‌مجوز و "فضای ارعاب" در دانشگاه‌ها
یک فعال دانشجویی از تشدید "فضای ارعاب" علیه دانشجویان در آستانه برگزاری مراسم روز دانشجو خبر داد. در حالی که او از عدم صدور مجوز برای ۹۰ درصد میهمانان خبر داده، ابراهیم رئیسی قرار است سخنران مراسم دانشگاه تهران باشد.

مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سال ۹۸ در حالی برگزار می‌شود که فشار بر تشکل‌های دانشجویی افزایش یافته و برای بسیاری از میهمانان مورد نظر آنها برای سخنرانی در این مراسم مجوز صادر نشده است.

در این میان تکلیف حضور سخنرانان اصلی برخی دانشگاه‌ها هنوز مشخص نیست و برخی تشکل‌های دانشجویی به دلیل محدودیت‌ها از برگزاری مراسم خودداری کرده‌ا‌ند.

از چند روز پیش اعلام شده بود رئیس قوه قضائیه سخنران اصلی مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران خواهد بود، اما باشگاه خبرنگاران جوان ۱۵ آذر ماه گزارش داد که محمد علی زارع، مدیر کل فرهنگی دانشگاه تهران از قطعی شدن دعوت از ابراهیم رئیسی اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

زارع گفته دعوت از رئیسی توسط بسیج دانشجویی انجام شده است. او می‌گوید هیچ محدودیتی برای برگزاری مراسم روز دانشجو وجود ندارد و فقط از سخنرانی افرادی جلوگیری می‌شود که با حکم قوه قضائیه اجازه سخنرانی ندارند.

مدیرکل فرهنگی دانشگاه تهران یک روز قبل به خبرگزاری مهر گفته بود که هنوز سایر تشکل‌های دانشجویی درخواستی برای برگزاری مراسم و دعوت از سخنران به دبیرخانه ارائه نکرده‌اند.

قالیباف در "همایش دوباره لبخند"

بر پایه این گزارش، بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی نیز از محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران برای سخنرانی در روز دانشجو و در برنامه‌ای زیر عنوان "همایش دوباره لبخند" دعوت کرده است.

گرچه زارع از قطعی شدن دعوت از رئیسی ابراز بی‌اطلاعی کرده باشگاه خبرنگاران جوان از قول مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران نوشته که رئیس قوه قضائیه در مراسم ۱۶ آذر سخنرانی می‌کند و به غیر از بسیج، جامعه اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و جنبش عدالت‌خواه دانشگاه تهران نیز از دعوت‌کنندگان او هستند.

ظاهرا به دلیل امنیتی شدن فضای دانشگاه‌ها، به خصوص پس از اعتراض‌های گسترده به گرانی بنزین در آبان ماه، بسیاری از تشکل‌های دانشجویی رغبتی به برگزاری مراسم روز دانشجو ندارند.

Iran Tag der Universität (ILNA)

"اعتماد آنلاین" ۱۵ آذر از قول ناعمه علی‌نژاد، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه تربیت ‌مدرس نوشت: «امسال بچه‌ها برای گرفتن مجوز برگزاری برنامه به شدت به مشکل خوردند و حتی با اسامی نمایندگان مجلس هم موافقت نشده است. به همین دلیل هنوز برنامه دانشگاه ما روشن نشده است.»

زهرا صباغی، عضو شورای مرکزی انجمن علمی علوم اجتماعی تهران، نیز می‌گوید با توجه به رویدادهای آبان ماه و "شرایطی که برای ما پیش آمد" تصمیم گرفته شده که این تشکل امسال هیچ برنامه‌ای برگزار نکند.

تشدید فضای ارعاب

سهراب فرزان‌پور، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه بهشتی از سخت شدن شرایط و بی‌میلی تشکل‌های دانشجویی به برگزاری مراسم خبر داده و به اعتماد آنلاین گفته است: «برای برنامه گرفتن در این روز ماه‌ها باید دنبال مجوز بدویم و آخر هم به جایی نمی‌رسیم. حق برگزاری تجمع نداریم و با آن برخورد امنیتی می‌شود. فضای ارعاب آن‌قدر علیه دانشجو شدید است که میلی برای فعالیت باقی نمی‌ماند. خودشان ما را محدود کرده‌اند.»

او می‌گوید به غیر از نمایندگان مجلس، مسئولان دانشگاه از دادن مجوز برای سخنرانی ۹۰ درصد فعالان سیاسی که قرار بود برای روز دانشجو دعوت شوند موافقت نکردند. برخی از فعالان سرشناس اصلاح‌طلب، از جمله سعید حجاریان و مصطفی تاج‌زاده از جمله افرادی هستند که برایشان مجوز صادر نشده است.

تا کنون فهرست کاملی از کسانی که با سخنرانی آنها در مراسم ۱۶ آذر مخالفت شده منتشر نشده است. شواهد حاکی است که مخالفت با برخی افراد بی‌ارتباط با حوادث آبان ماه نبوده است.

یوسف سلطانی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف تهران، به اعتماد آنلاین گفت: «دو ماه پیش که کارها را آغاز کردیم دانشگاه با نام مهمان‌مان موافقت کرد. اما چند وقت پیش از بیرون دانشگاه به یکی از بچه‌ها زنگ زدند و گفتند مهمان‌تان حکم زندان دارد و نباید برای برنامه ۱۶ آذر او را بپذیرید.»

فرمانده سپاه در دانشگاه تربیت مدرس

در حالی که برخی فعالان دانشجویی از بلاتکلیفی برگزاری مراسم در دانشگاه تربیت مدرس خبر داده‌اند خبرگزاری صدا و سیما می‌گوید به مناسبت روز دانشجو سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور و محمد جواد نیک منش، رئیس سازمان بسیج ۱۸ آذر در این دانشگاه سخنرانی می‌کنند.

در میان سخنرانان مراسم روز دانشجو در دانشگاه‌های مختلف نام برخی از اعضای دولت نظیر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی و سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز به چشم می‌خورد. تا روز ۱۵ آذر مشخص نشده که رئیس جمهوری، حسن روحانی برای روز دانشجو در کدام دانشگاه سخنرانی می‌کند.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها به باشگاه خبرنگاران می‌گوید از محل سخنرانی حسن روحانی اطلاعی ندارد اما مطابق شایعاتی که شنیده احتمال می‌دهد او در دانشگاه شهید بهشتی یا یکی از دانشگاه‌های مشهد سخنرانی کند.

روز دانشجو به یاد سه دانشجویی (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و آذر شریعت‌رضوی) که ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در جریان اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون، معاون رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا از ایران به دست ماموران امنیتی در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.