ابراز بی‌اطلاعی از آمار دانشجویانی که با آمبولانس «بازداشت شدند»
مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، گفته است آمار دقیقی از تعداد دانشجویان بازداشت‌شده این دانشگاه ندارد و این آمار فقط «در اختیار حراست است».

او که روز جمعه، اول آذر، با خبرگزاری ایلنا گفت‌وگو کرده، در عین حال از آزادی «بخش عمده‌» دانشجویان بازداشت شده خبر داده و ابراز امیدواری کرده که با «تودیع وثیقه» بقیه دانشجویان تا فردا آزاد شوند.

خبر بازداشت دانشجویان را روز پنج‌شنبه، ۳۰ آبان، شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد و نوشت که ماموران لباس‌شخصی برای ورود به دانشگاه از آمبولانس استفاده کرده‌اند.

در پی ورود آنها به دانشگاه، به روایت این شورا، بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از دانشجویان بازداشت شده‌اند.

تاکنون هیچ مقام قضایی جمهوری اسلامی خبر بازداشت این دانشجویان را تکذیب نکرده است.

مقامات جمهوری اسلامی علاوه بر تعداد کشته‌ها، تعداد کل بازداشت‌شدگان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین را نیز اعلام نکرده‌اند، اما گزارش‌های پراکنده مقامات رسمی و نهادهای حقوق بشری حکایت از بازداشت حدود سه هزار نفر در ۱۲ استان ایران دارد.

پس از بازتاب گسترده خبر، اسماعیل سلیمانی، رئيس حراست دانشگاه تهران گفت ۹ دانشجو بازداشت شده آزاد شده‌اند و «نسبت به ارقام این دستگیری‌ها بزرگنمایی می‌شود».

او تعداد افراد بازداشت شده را اعلام نکرد و گفت: «آمار دقیقی به ما هم داده نمی‌شود.»

او همچنین گفته بود نمی‌داند کدام ضابط قضایی دانشجویان را بازداشت کرده است.

مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران هم گفته است: «نمی‌دانیم کدام یک از ضابطان کدام یک از دانشجویان را بازداشت کرده است.»

در همین حال، پیمان صابریان، رئيس اورژانس تهران در واکنش به خبر استفاده ماموران امنیتی از آمبولانس گفته است که «نیروهای اورژانس به هیچ عنوان وارد پوشش کار دیگری نمی‌شوند» و این خبر دروغ است.

ادعای عدم ورود نیروهای اورژانس به کارهای دیگر در حالی مطرح می‌شود که شهریورماه امسال گزارشی درباره استفاده برخی چهره‌های مشهور توسط یک مرکز آمبولانس به جای تاکسی منتشر شد.

بر اساس این گزارش برخی چهره‌های سینمایی یا ثروتمند با پرداخت پول به آمبولانس، از آن به عنوان یک وسیله ویژه برای گریز از ترافیک و استفاده از خطوط ویژه رانندگی در تهران استفاده می‌کردند. این مرکز آمبولانس اوایل شهریورماه توسط پلیس پلمپ شد.

منابع: ایلنا، تابناک/ ر. ح./ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.