ده‌ها نفر از فعالان سیاسی و دانشجویی در ایران بازداشت شده‌اند
گزارش منابع مختلف حاکی از آن است که ده‌ها نفر از فعالان در شهرهای مختلف ایران در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. همچنین برخی از فعالان به نهادهای قضایی یا امنیتی احضار شده‌اند.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور در ایران می‌گوید تنها در روز دوشنبه بین ۴٠ تا ۵٠ نفر از فعالان دانشجویی در دانشگاه تهران و اطراف آن بازداشت شده‌اند.

این منبع نوشته است که ماموران لباس شخصی برای اینکه وارد دانشگاه تهران بشوند از آمبولانس استفاده کردند.

به دلیل قطع اینترنت امکان ارتباط با منابع خبری در سراسر ایران و تایید جزئیات اخبار بازداشت در شهرهای مختلف وجود نداشته، اما یک روزنامه‌نگار در تهران به بی‌بی‌سی فارسی گفت ابعاد بازداشت و احضار فعالان از آنچه در رسانه‌های معتبر منتشر شده، بیشتر است.

بازداشت‌ فعالان در پی اعتراضات و ناآرامی گسترده در ده‌ها شهر ایران انجام شده است. این اعتراضات از مخالفت وسیع شهروندان ایرانی با افزایش ناگهانی قیمت بنزین آغاز، اما به سرعت به اعتراضات تند ضدحکومتی تبدیل شد. منابع حقوق بشری از کشته شدن بیش از ١٠٠ معترض در چند روز اول خبر داده‌اند. صدها پمپ بنزین، بانک و ساختمان دولتی در این وقایع به آتش کشیده شده یا تخریب شده‌اند.

در تهران یاشار دارالشفا، پژوهشگر علوم اجتماعی و فعال سیاسی، در یورش ماموران امنیتی به خانه یکی از دوستانش بازداشت شده است. آقای دارالشفا که از فعالان چپگرا بوده، در جریان سرکوب اعتراضات ١٣٨٨ هم بازداشت شد و نزدیک چهار سال زندانی بود.

سها مرتضایی، دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، از دیگر فعالان شناخته‌شده بازداشتی در تهران است.

خانم مرتضایی چند روز پیش از آغاز اعتراضات به گرانی بنزین، برای اعتراض به ممانعت مقامات از ادامه تحصیل به طور روزانه تحصن می‌کرد.

هرانا می‌گوید دست کم چهار نفر از فعالان در تبریز هم بازداشت شده‌اند. گزارش‌های مشابهی هم از بازداشت فعالان در ارومیه و زنجان منتشر شده است.

فعالان کرد هم از بازداشت و احضار چندین نفر از فعالان در شهرهای کردنشین ایران خبر می‌دهند.

گفته شده برخی از این بازداشت‌ها با خشونت انجام شده، در عین حال برخی از بازداشت‌شدگان پس از مدتی آزاد شده‌اند.

بازداشت فعالان، که در برخی موارد در خانه‌هایشان یا پس از احضار به مراجع قضایی و امنیتی انجام شده، علاوه بر بازداشت شهروندانی است که در جریان اعتراضات دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری فارس در روزهای نخست اعتراضات از بازداشت بیش از هزار نفر خبر داد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.