مرگ دانشجوی‌ هنگ‌کنگی موجی از اعتراضات را برانگیخت
در پی کشته شدن یک دانشجوی هنگ‌کنگی در اعتراضات اخیر طرفداران دموکراسی، پلیس خواستار برقراری آرامش شده است.

الکس چو، دانشجوی هنگ‌کنگی، دوشنبه ۴ نوامبر در جریان عملیات پلیس برای پاکسازی منطقه از طبقه سوم یک پارکینگ به پایین پرت شد و به دلیل شدت جراحات درگذشت.

در زمان وقوع این حادثه، ده‌ها پلیس ضد شورش در حال نزدیک شدن به این محل بودند و با شلیک گاز اشک‌آور به داخل پارکینگ و مناطق اطراف در صدد متفرق کردن معترضان بودند.

اما پلیس گفته که از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضانی که در نزدیکی این محل بودند، استفاده کرده و انجام هر گونه اقدامی را که باعث وقوع این حادثه شده باشد، رد کرده است.

هنوز جزئیات دقیق سقوط این دانشجو از طبقه سوم پارکینگ مشخص نشده، اما گزارش‌ها حاکی است او در تلاش بوده تا در معرض گاز اشک‌آور نیروهای ضد شورش قرار نگیرد.

به گفته بیمارستانی که آقای چو در آن تحت درمان بود، او از دوشنبه در کما بود و مرگش در اوایل امروز (جمعه ۸ نوامبر) اعلام شد.

دانشجویان دانشگاه علم و تکنولوژی خواستار تحقیق درباره چگونگی مرگ او شدند و همچنین این مسئله که چرا گروه امداد نزدیک به ۲۰ دقیقه بعد از وقوع حادثه به محل آمد.

اعلام خبر مرگ الکس چو باعث بروز اعتراضاتی شد
اعلام خبر مرگ الکس چو باعث بروز اعتراضاتی شد

مرگ این دانشجوی ۲۲ ساله پس از هفته‌ای دیگر از خشونت‌های سیاسی در هنگ‌کنگ اتفاق افتاد.

فعالان طرفدار دموکراسی خواستار برگزاری راهپیمایی‌هایی در گرامیداشت این دانشجو شدند.

انتظار می‌رود مرگ این دانشجو به خشم بیشتر علیه پلیس دامن بزند.

اعتراضات در هنگ‌کنگ ابتدا در ماه ژوئن سال جاری و در مخالفت با لایحه استرداد مجرمان به چین آغاز شد.

با وجود آن که این لایحه سه ماه پس از آن یعنی در سپتامبر لغو شد، اما اعتراضات همچنان در هنگ‌کنگ ادامه یافت و معترضان خواستار برقراری دموکراسی و تحقیق درباره عملکرد پلیس در قبال معترضان شدند.

درگیری بین پلیس و فعالان منجر به افزایش خشونت‌ها شده است.

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حکمرانی هنگ‌کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ کنگ براساس سیاست "یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره شود.

بر این اساس، "منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ" از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.