رئیس سازمان نظام پزشکی: با زمینه‌سازی جهت‌دار می‌خواهند تعداد دانشجو را افزایش دهند

طرح دوفوریتی افزایش پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی به دلیل «کمبود پزشک در ایران» که دو روز پیش با امضای ۸۶ نماینده به مجلس ارائه شد، با مخالفت‌ وزیر بهداشت، رئیس نظام پزشکی و برخی دیگر از مقام‌های وزارت بهداشت روبه‌رو شده است.

این طرح دوفوریتی، در صورت تصویب، سازمان سنجش و آموزش را موظف خواهد کرد ظرفیت پذیرش رشته‌های علوم پزشکی را دو برابر کند.

در یکی از ابراز مخالفت‌ها به این طرح، محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی، حتی گفت که ارائه این طرح در مجلس «با زمینه‌سازی جهت‌دار رسانه‌ای روزهای اخیر» انجام شده است.

او توضیح بیشتری در مورد این «زمینه‌سازی‌ها» نداد.

به گفته او طرح این مسئله «بدون توجه به زیرساخت‌های لازم برای آموزش پزشکی از قبیل تعداد اساتید و تعداد تخت‌های بیمارستان‌های آموزشی و تجهیزات بالینی مورد نیاز» انجام شده است.

به‌گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، نیز با بیان این‌که افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی به نفع کشور نیست، تأکید کرد که کمبود پزشک «عمدتاً ناشی از توزیع نامناسب فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در سراسر کشور است».

پیشتر، ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، با اشاره به کمبود جدی پزشک در ایران گفته بود شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک در کشور ۱.۶ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است.

به‌گفته آقای حریرچی، بسیاری از کشورهای دنیا در این زمینه شاخصی بین ۳.۵ تا ۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارند و حداقل مورد نیاز ایران ۲.۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.