یک دانشجوی استرالیایی در کره شمالی 'ناپدید شده است'
استرالیا گفته است که در اقدامی اضطراری در پی آن است تا گزارش‌های مربوط به بازداشت یک شهروند این کشور در کره شمالی را مشخص کند.

خانواده الک سیگلی دانشجوی ۲۹ ساله که در پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی زندگی می‌کند، گفته‌اند که نمی‌توانند بازداشت او را تایید کنند. اما الک از روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئن با آنها تماسی نداشته است.

به گفته خانواده این دانشجو، مقامات استرالیا در تلاش‌اند تا وضعیت او را مشخص کنند.

دولت استرالیا این خبر را "بسیار جدی" توصیف کرده است. به گفته یکی از وزیران دولت استرالیا، نمایندگان این کشور در کره جنوبی با مقاماتی در کره شمالی تماس گرفته‌اند.

خانواده الک سیگلی در بیانیه‌ای گفته است که "بازداشت او در کره شمالی هنوز تایید نشده است".

در این بیانیه آمده است که "وضعیت به این ترتیب است که الک از صبح سه‌شنبه به وقت استرالیا، تماس اینترنتی با دوستان و خانواده‌اش نداشته که با توجه به عادت او، موضوعی غیرمعمول است."

همانند بسیاری از کشورهای غربی، استرالیا سفارتخانه‌ای در کره شمالی ندارد و ارتباط دیپلماتیک محدود آن از طریق سفارت سوئد صورت می‌گیرد.

الک سیگی کیست؟
الک سیگی اهل پرت استرالیا است و سال گذشته برای تحصیل در رشته فوق لیسانس در ادبیات کره‌ای در دانشگاه کیم ایل سونگ به کره شمالی رفت.

او همچنین دفتری را اداره می‌کند که فعالیت آن شامل اجرای تورهایی برای توریست‌های خارجی است که قصد دیدار از کره شمالی را دارند.

او در مطلبی که روزنامه گاردین در مارس سال جاری منتشر کرد، گفته بود که "تنها شهروند استرالیایی است که درکره شمالی زندگی می‌کند".

الک سیگلی گفته بود که پس از ملاقات با شهروندان کره شمالی در چین به زندگی در کره شمالی علاقمند شد.

او همچنین سال گذشته به اسکای‌نیوز گفت که به عنوان یک غربی که در کره شمالی زندگی می‌کند، هرگز "احساس نکرده که مورد تهدید قرار گرفته است".

اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی در سال ۲۰۱۶ در کره شمالی بازداشت شد
اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی در سال ۲۰۱۶ در کره شمالی بازداشت شد و کوتاه مدتی پس از بازگشت به آمریکا درگذشت

آیا خارجی‌های دیگری در کره شمالی بازداشت شده‌اند؟
تا پیش از این هم چندین شهروند خارجی در کره شمالی بازداشت شده‌اند. بازداشت برخی از آن‌ها به دلیل ورود غیرقانونی یا بخاطر اتهامی که مقامات کره شمالی "جنایات خصمانه علیه دولت" خوانده‌اند.

در سال ۲۰۱۴، جان شورت، شهروند استرالیایی بازداشت و از کره شمالی اخراج شد. ظاهرا او یک جزوه تبلیغ مسیحییت را در یک مکان توریستی گذاشته بود.

فعالیت مذهبی در کره شمالی به شدت محدود است و در بسیاری موارد مبلغان مذهبی بازداشت شده‌اند.

اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی در سال ۲۰۱۶ در کره شمالی بازداشت شد. این شهروند آمریکا متهم شده بود که سعی داشت یک نشان تبلیغاتی را از یک هتل بدزدد.

او به مدت ۱۷ ماه در بازداشت بود، و سرانجام در حالی که در کما بود به آمریکا بازگردانده شد و کوتاه مدتی پس از آن درگذشت.

کره شمالی بدرفتاری با این دانشجوی ۲۲ ساله را تکذیب کرد، اما والدینش مرگ او در سال ۲۰۱۷ را نتیجه شکنجه‌هایی دانسته‌اند که به گفته آنان در زندان‌های کره شمالی تحمل کرده بود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.