فضای مجازی، محدودیت جدید انضباطی برای دانشجویان

خبر اضافه شدن تخلف در فضای مجازی به آیین‌نامه انضباطی دانشجویان در ایران، به جنجال خبری منجر شد. از مقامات در این خصوص اطلاعات ضد و نقیضی شنیده شده است. کاربران در فضای مجازی آیین‌نامه فوق را نقض حریم خصوصی می‌دانند.

انتشار خبری در مورد آیین‌نامه انضباطی جدید دانشجویان مبنی بر برخورد کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها با تخلفات دانشجویان در فضای مجازی، واکنش‌های زیادی را از سوی دانشجویان و مسئولان کشور برانگیخته و به قول مقامات ایرانی به نوعی جنجال خبری تبدیل شده است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از جاماسب نوذری، مسئول سازمان امور دانشجویان، نوشته است: «انتشار عکس‌های غیراخلاقی یا مرتکب شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی همچنین انتشار تصاویر نامناسب در کانال‌های اطلاع‌رسانی، شامل برخوردهای انضباطی با دانشجویان می‌شود.»

در این میان منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، نهم اردیبهشت (۲۹ آوریل) در جمع خبرنگاران گفت این آیین‌نامه هنوز به تصویب نرسیده است و البته در موضوعات شخصی دانشجویان هم دخالت نمی‌کند.

غلامی هم‌چنین گفته است: «این آیین‌نامه قدیمی است و به پیشنهاد وزارت بهداشت تنها چند کلمه به آن اضافه شده است که آن‌ها هم به موضوعات تخلف دانشجویان در فضای مجازی توجهی ندارند.»

غلامی افزود: «آیین‌نامه انضباطی به تخلفات دانشجویان در حوزه دانشگاهی توجه دارد و بر همین اساس دانشجویان نباید نگران رفتن به کمیته انضباطی و فعالیت خود در فضای مجازی باشند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزارت علوم با صدور اطلاعیه‌ای جزئیات تغییر آیین‌نامه انضباطی دانشجویان را توضیح داده است.

در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: «بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برخی اصلاحات حداقلی در آیین‌نامه انضباطی دانشجویان که بیش از ۲۰ سال از تصویب آن گذشته است، مطرح می‌شود که شامل تخلفات حرفه‌ای و تخلفات پژوهشی و برخی اصلاحات عبارتی با توجه به گذشت زمان است.»

اطلاعیه ادامه می‌دهد: «شایان ذکر است که در خصوص فضای مجازی تغییر خاصی پیش‌بینی نشده و در حال حاضر نیز شوراهای انضباطی در دانشگاه‌ها به تخلفات آشکار در فضای مجازی که شاکی خصوصی داشته باشد، ورود پیدا می‌کنند و این، موضوع جدیدی نیست.»

"رسیدن به دانشگاه امن"

در این میان برخی از دولتمردان و نمایندگان مجلس به انتشار این خبر واکنش نشان داده‌اند از جمله علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت، که به سایت خبری پژواک ایران می‌گوید: «تغییر در آیین‌نامه نیازمند تصویب در نهاد بالادستی است که هنوز رخ نداده است. مسیر همان عبور از دانشگاه امنیتی به دانشگاه امن است؛ همان که به ایستادگی در برابر ستاره‌دار کردن دانشجویان انجامید.»

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز به ایرناپلاس می گوید: «به‌طور کلی وظیفه کمیته انضباطی در چارچوب دانشگاه است. موارد دیگر مانند فضای مجازی مختص به حوزه عمومی است که دانشجو نیز مانند هر فرد دیگری تابع قوانین و مقررات عمومی کشوراست. اینکه ما بخواهیم کمیته انضباطی را درگیر ابعاد دیگر زندگی دانشجویان و زندگی خصوصی آنها بکنیم، خارج از صلاحیت کمیته انضباطی است.»

محمدمهدی زاهدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: «سالم بودن فضای مجازی بحث مهمی است و هر قشری اگر تخلفی در فضای مجازی انجام داد باید مورد رصد قرار گیرد و طبق قوانین موضوعه کشور با آن برخورد شود؛ فرق نمی‌کند دانشجو باشد یا غیر دانشجو و اینکه روی دانشجویان حساسیت اضافه‌تری به وجود آید، اشتباه است.»

بحث "تخلف در فضای مجازی" در فضای مجازی

کاربران فضای مجازی موضوع جدید اصلاح آیین‌نامه انضباطی دانشجویان را در فضای مجازی به بحث گذاشته‌اند و یکی از آنها در توییتر می‌نویسد: «باور کنید ما در یک دنیای موازی در قرون وسطی گیر افتادیم. این همه خفقان و سرکوب ، این همه تفتیش عقاید و سلب آزادی، این همه عدم اختیار و انتخاب نمیتونه برای این عصر باشه!!!! تخلف در فضای مجازی به آیین‌نامه انضباطی دانشجویان افزوده شد!»

کاربر دیگری به نام فرزین در حساب توییترش می‌نویسد :«عدم ورود به حریم شخصی دانشجویان در #منشور_حقوق_دانشجویی تاکید شده است و کمیته انضباطی نمی‌تواند در حوزه‌هایی که قانونگذار برای هر تخلف، تعزیر و یا حدی مشخص کرده است، ورود نماید. #فضای_مجازی هر دانشجو، حریم خصوصی دانشجویان است و دانشگاه مجاز به ورود در این فضا نیست.»

و فاطمه رجبی با استفاده از#وزارت_علوم چنین توییت کرده است: «بله باور کردنش سخته اما وزارت علوم تدبیر و امید(!) داره سرک کشیدن توی صفحات مجازی دانشجوها رو مجاز می‌کنه و این اختیار رو به کمیته‌های انضباطی می‌ده که با تخلف در فضای مجازی برخورد کنند! قرار بود دانشگاه پادگان نشه ولی کمیته انضباطی می‌تونه پلیس و بازجو بشه!»

معاون وزیر بهداشت توضیح می‌دهد

محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نیز در گفت‌وگو با ایسنا به "جنجال‌ رسانه‌ای اخیر با تکیه بر اطلاعات خلاف واقع" پیرامون این خبر اشاره کرد که معتقد است فقط باعث ایجاد التهاب در فضای عمومی شده است.

فراهانی به ایسنا گفت دلیل اصلاح آیین‌نامه انضباطی دانشجویان این است که با افرادی که با عدم رعایت الزامات اخلاق حرفه‌ای در حوزه پزشکی مرتکب تخلف می‌شوند، امکان برخورد وجود داشته باشد.

فراهانی ادامه می‌دهد این موضوع که در خصوص "تخلفات فضای مجازی" مطلبی به آیین‌نامه انضباطی دانشجویان اضافه شده، خلاف واقع است؛ بلکه این موضوع از گذشته در آیین‌نامه وجود داشته است و آنچه که در آیین‌نامه انضباطی دانشجویان اصلاح و اضافه شده در دو حوزه "تخلفات پژوهشی" و "اخلاق حرفه‌ای" است که باید برای اجرا شدن در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

 

 

 

 

 دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.