پرونده تجاوز یک نماینده مجلس و نامه چند تشکل‌ اسلامی دانشجویی
تشکل‌های اسلامی دانشجویان چهار دانشگاه ایران خواستار رسیدگی به «مساله اخلاقی منتسب به یکی از نمایندگان» شده‌اند. اخیرا مرگ مشکوک زن جوانی خبرساز شد که شکایت کرده بود سلمان خدادادی، نماینده ملکان، به او تجاوز کرده است.

"نامه نیوز" در گزارشی خبر از نامه چهار تشکل‌ دانشجویی اسلامی به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، داده است. "جامعه اسلامی دانشجویان" دانشگاه‌های تبریز، آزاد تبریز، شهید مدنی آذربایجان و صنعتی سهند در نامه خود از علی لاریجانی خواسته‌اند که «مساله اخلاقی منتسب به یک نماینده را مورد بررسی قرار داده و صحت یا عدم صحت آن را به افکار عمومی گزارش دهد».

آنها در این نامه نوشته‌اند: «متاسفانه در ماه‌های اخیر شاهد برخی اتفاقات می‌باشیم که یک سوی آن منتسب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌باشد. مجلسی که بنا بر آرمان انقلاب اسلامی می‌بایست در راس امور باشد امروز تبدیل به یکی از حاشیه‌سازترین بخش‌ها شده است.» به باور این تشکل‌های اسلامی مجلس به جای آنکه با قانونگذاری و نظارت صحیح مانع تخطی و عدول از قانون شود، «خود تبدیل به نقض‌کننده قانون شده است». آنها هشدار داده‌اند که «مصیبت بزرگتر اینکه، این اقدامات تبدیل به امری متعارف و عادی شود و مجلس بی‌تفاوت از کنار آن رد شود».

یکشنبه گذشته ۱۶ دی (ششم ژانویه) جسد زهرا نویدپور در منزل مادرش در شهر ملکان در آذربایجان شرقی پیدا شد. این زن جوان پیش از مرگ از سلمان خدادادی، نماینده ملکان، به نمایندگان مجلس شکایت کرده بود. او گفته بود که این نماینده به او تجاوز جنسی کرده است. این خبر اذهان عمومی را متوجه نماینده‌ای کرد که هم‌اکنون عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و هم‌چنین رئیس هیئت قایقرانی استان تهران است.

زهرا نویدپور با انتشار چند فایل صوتی و تصویری گفته بود که در سال ۹۳ در پی درخواست استخدام از سوی سلمان خدادادی، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است. چهار سال بعد و در سال ۹۷ او در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که در خرداد ۹۷ به هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و سپس به دادگاه ملکان از خدادادی شکایت کرده است.

خبر مرگ او نیز بحث برانگیز شد. ادعا شده که زهرا نویدپور خودکشی کرده است. این در حالی است که او به قاضی پرونده خود گفته بود که تهدیدها علیه او به صورت شبانه‌روزی توسط عوامل مشکوکی تشدید شده و تقاضای "تامین امنیت جانی" کرده بود. اکبر اعلمی، نماینده سابق مجلس نیز مرگ او را بسیار "شک برانگیز" دانسته و گفته است که زهرا نویدپور به شدت پیگیر "حق و حقوق" خود بوده است.

شکایت زهرا نویدپور به قوه مقننه و قضائیه ایران بی‌نتیجه ماند. اکنون تشکل‌های اسلامی دانشجویی از رئیس مجلس خواسته‌اند به عنوان کسی که در راس قوه مقننه ایران است این مسئله را پیگیری و "با عوامل" آن "برخورد قاطع" کند.

آنها با اشاره به «آنچه که در مورد مساله اخلاقی منتسب به یکی از نمایندگان در روزهای اخیر پخش شده است» نوشته‌اند که باید "مصلحت‌اندیشی" کنار گذاشته شود و «اگر تخلفی رخ داده است می‌باید فرد متهم مورد رسیدگی قانونی واقع گردد و در صورت غیر واقع بودن مساله، مراتب بصورت منطقی برای ملت عزیز تبیین گردد. چرا که شفافیت و روشنگری حق غیرقابل انکار مردمی است که پای انقلاب ایستاده‌اند.»

در این میان سایت "رویداد ۲۴" نیز مصاحبه خبرنگار خود با سلمان خدادادی را منتشر کرده که در آن این نماینده مجلس به شکل آشکاری از پاسخگویی صریح و درست به سوالات عاجز است.

به عنوان نمونه در فایل صوتی که در فضای مجازی منتشر شده به رفتن زهرا نویدپور به "دفتری در میدان ولیعصر" اشاره شده است. سلمان خدادادی ابتدا به کلی منکر داشتن دفتری در آنجا شده و گفته بود: «اصلا دفتری در خیابان ولیعصر ندارد.» اما "رویداد ۲۴" نوشته است که بر اساس اطلاعات سایت بیمه مرکزی «دفتر بیمه ایران در میدان ولیعصر متعلق سلمان خدادادی است». خبرنگار "رویداد۲۴" با دفتر بیمه ایران تماس گرفته و آنها به او گفته‌اند که دفتر متعلق به سلمان خدادادی است و او روز قبل هم به آنجا رفته است.

"رویداد ۲۴" در ادامه نوشته است: «در تماسی مجدد با سلمان خدادادی از او پرسیدیم آیا کسی به نام زهرا نویدپور را می‌شناسد و آیا دفتر بیمه ولیعصر متعلق به اوست؟ او پاسخ داد چنین فردی را نمی‌شناسد و تاکید کرد دفتر بیمه در میدان ولیعصر هم ندارد.»

او گفته است: «کارمندان زیادی آنجا هستند و من آنجا رفت و آمد ندارم. "احتمالا" دفتر به نام من باشد، اما متعلق به افرادی است که همانجا کار می‌کنند.»

به گفته "رویداد۲۴" علاوه بر انتشار یک فایل صوتی «فایل تصویری نیز منتشر شد که در آن زهرا نویدپور مدعی شده دو نفر از نزدیکان سلمان خدادادی او را تهدید کرده‌اند. این افراد با اسامی «کمال.خ» و «مسعود.ه» معرفی شده بودند. سلمان خدادادی اما گفته این افراد را اصلا نمی‌شناسد.»

تماس خبرنگار "رویداد۲۴" با روابط عمومی شورای نگهبان در مورد شکایت زهرا نویدپور نیز بنابر همین گزارش «بی‌نتیجه ماند و اطلاعاتی از صحت این ادعا به دست نیامد». هم‌چنین «یک مقام مسئول در شهرستان ملکان که نخواست نامش فاش شود، به "رویداد۲۴" خبر داده به آن‌ها اعلام شده در این خصوص مصاحبه نکنند، اما اطلاع داد که دادستانی ملکان در حال پیگیری موضوع است و پرونده‌ای در دادگستری برای این منظور تشکیل شده است».

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.