هشدار ۵۰۰ فعال دانشجویی ایران در مورد تبعات 'سرکوب گسترده‌' در کشور
بیش از ۵۰۰ فعال نشریات دانشجویی در نامه ای به سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور، در مورد تبعات "سرکوب گسترده‌ هر نهاد مدنی مستقل و هر اعتراض مسالمت‌آمیز قانونی" در ایران هشدار دادند.

این دانشجویان با انتقاد از رئیس جمهور و دیگر مسئولان حکومتی ایران به خاطر نادیده گرفتن "اعتراض‌ها و مطالبات اجتماعی و دانشجویی" تاکید کردند: "امروز دیگر صدای پوتین نظامیان نه فقط از دانشگاه که از سرتاسر کشور به گوش می‌رسد."

این نامه، یک روز پس از آن منتشر می شود که شوراهای صنفی دانشجویان ٣۵ دانشگاه ایران، در بیانیه ای به مناسبت ۱۶ آذر، که در ایران "روز دانشجو" نامیده می شود، نسبت به تشدید فشارهای امنیتی علیه فعالان دانشجویی در یک سال اخیر هشدار داده بودند.

شوراهای صنفی در بیانه دیروز خود، مشخصا از "سرکوب دانشجویان" پس از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، "بازداشت بیش از ۳۰۰ دانشجو در سراسر کشور و صدور بیش از صد سال حکم حبس، مجازات شلاق و ممنوع‌الخروجی" برای دانشجویان انتقاد کرده بودند.

در نامه اخیر۵۰۰ فعال نشریات دانشجویی نیز، ضمن انتقاد از "نهادهای امنیتی موازی" آمده: "خبر بازداشت‌های اطلاعات سپاه و احضارهای گسترده به قوه قضاییه و تشکیل پرونده‌های قضایی آنقدر زیاد است که دیگر هر فعالیت ساده‌ مدنی، ترس از برخورد امنیتی و قضایی را به همراه دارد."

این فعالان افزوده اند: "در این بین دولت شما همچنان ساکت و منفعل است. دولتی که شعار و ادعایش نه به دانشگاه امنیتی بود، امروز نه تنها دانشگاه که کلیت فضای جامعه را امنیتی کرده است."

فعالان معترض نشریات دانشجویی، با ذکر نام و سِمت خود، خطاب به آقای روحانی نوشته اند: "امروز نیروی انتظامی شما، وزارت اطلاعات شما، وزارت کشور شما، در رقابتی تأسف‌بار با نهادهای امنیتی موازی برای بستن دهان‌ها و نفس‌ها دست به یکی کرده‌اند و البته شما همچنان فقط تکذیب می‌کنید."

این فعالان افزوده اند: "دستاورد این عدم پاسخگویی به مطالبات اجتماعی، چیزی جز خشونت و تباهی بنیان‌های مدنی و اجتماعی جامعه نخواهد بود... به هوش باشید که اگر در این نوع مقابله‌ دولت و حاکمیت با جمهور مردم تجدیدنظر نشود، متأسفانه نتیجه‌ چیزی جز نابودی ایران و تمامیت ارضی آن نخواهد بود."

فعالان نشریات دانشجویی مشخصا هشدار داده اند: "این نامه، صدای هشدار آخرین نسل دانشجویانی است که به شما اعتماد کردند."

حسن روحانی اخیرا، در سخنانی در آستانه روز دانشجو، گفته بود که ایران "آزادترین" دانشگاه‌های جهان را دارد.

روز سه‌شنبه، تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) تهران به مناسبت "روز دانشجو"، که با سر دادن شعارهایی در دفاع از مطالبات صنفی کارگران همراه بود، با مداخله اعضای بسیج دانشجویی به خشونت کشیده شد و چند دانشجو زخمی شدند.

در بیانیه دیروز شوراهای صنفی دانشجویان ٣۵ دانشگاه ایران، با اشاره به همین حمله آمده بود: "حضور مستمر افراد ناشناس لباس شخصی در محیط‌های دانشگاه، پرونده‌سازی‌های امنیتی و انضباطی برای دانشجویان و لغو اسکان دانشجویان و ارعاب خانواده‌هایشان - به ویژه در مورد دانشجویان زن - به شدت فزونی یافته است."

در واکنشی متقابل، مرتضی محمدی، از اعضای بسیج پلی‌تکنیک از "برخورد مقتدرانه انقلابیون" با "شعارهای کاملا سیاسی" دانشجویان معترض دفاع کرد و گفت آیت الله خامنه ای به او و همفکرانش مجوز داده که " آتش به اختیار" عمل کنند.

رهبر جمهوری اسلامی در خرداد ماه گشته، با توصیف جوانان مدافع حکومت ایران به عنوان "افسران جنگ نرم"، به آنها توصیه کرده بود در صورت کم‌کاری دستگاه های مسئول "آتش به اختیار" عمل کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.