"دانشجویان از فشار در دانشگاه و جامعه رنج می‌برند"
حسن روحانی دانشگاه‌های ایران را جزو آزادترین دانشگاه‌ها خوانده اما دبیر انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها از تشدید فشارهای امنیتی به دانشجویان می‌گوید. یک عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز از نگاه پادگانی به دانشگاه انتقاد می‌کند.

محمود صادقی، دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها می‌گوید، دانشگاه بیش از هرچیز به فضای آزاد نیاز دارد. او شانزدهم آذر را نماد جنبش دانشجویی برای صیانت از حریم دانشگاه در برابر دو گانه استبداد داخلی و استعمار خارجی می‌داند و می‌افزاید: «برخی می‌خواهند وجه ضداستکباری را پررنگ و وجه ضداستبدادی را تحت‌الشعاع قرار دهند.»

این نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا به فضای سرخوردگی و یاس در دانشگاه‌ها اشاره کرده و دلایل را چنین برشمرده است: «نخست آنکه دانشگاه مستثنی از کل جامعه نیست و به همین دلیل هم دانشگاه با مشکلاتی که کل جامعه از نظر اقتصادی و معیشتی با آن درگیر است، درگیر می‌شود. دانشجویان چه در سطح جامعه و چه در سطح دانشگاه از بی‌عدالتی رنج می‌برند و به فشارها بر آزادی‌های سیاسی و نقض حریم دانشگاه و حقوق شهروندی نیز معترض هستند.»

صادقی از بی‌عدالتی و نابرابری در توزیع منابع و امکانات بین طیف‌های دانشجویی و نبود چشم‌انداز برای اشتغال نیروی تحصیلکرده یاد می‌کند و درباره مطالبه تشکیل شورای صنفی دانشجویان می‌گوید: «تشکل‌های دانشجویی با طیف‌های مختلف احساس نمی‌کنند که فضای مناسبی برای فعالیت دارند حالا چه تشکل‌های سیاسی و چه تشکل‌های صنفی که متاسفانه در دوره دولت آقای روحانی نیز علیرغم وعده‌هایی که داده شده فشارها کماکان وجود دارد و در برخی دانشگاه‌ها فشارها افزایش نیز پیدا کرده است.»

صادقی اشاره کرده که فراکسیون امید برای پیگیری دانشجویان بازداشت شده در حوادث دی ۹۶ کمیته‌ای در کمیسیون آموزش تشکیل داد و توانست بسیاری از احکام دستگیری را بشکند. او افزوده که بافت کمیسیون یک دست نیست و نمی‌توان بیش از این کاری برای فضای آموزشی انجام داد.

عضو فراکسیون امید معتقد است که مجلس در حوزه آموزش عالی به حاشیه رفته است: «نهادی که بیشتر در این زمینه حاکم است و می‌تواند سیاست‌گذاری کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی است که ما همواره تلاش کرده‌ایم با این نهاد هم تعامل داشته باشیم.»

"دانشگاه پادگان نیست"

فاطمه سعیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز به خبرگزاری ایلنا گفته که دانشگاه محل فعالیت سیاسی و صنفی دانشجویان است و اگر این محیط ناامن شود تبعات سختی دارد که در سال‌های گذشته تاوان امنیتی آن را هم داده‌ایم.

خانم سعیدی، تشکیل شورای صنفی و پرهیز از نگاه پادگانی به دانشگاه را حق دانشجویان دانسته و افزوده است: «سنگ بنای تشکل‌یابی و سامان‌یابی در دوران پس از دانشگاه، از دوره دانشجویی گذاشته می‌شود...اگر می‌خواهیم دانشجویان‌مان در مقاطع بعدی مسئولیت‌پذیر و دلسوز جامعه باشند باید فضای دانشگاه را برای این امر ایمن و مناسب کنیم.»

این عضو کمیسیون آموزش مجلس یادآوری کرده که نیاز به فعالیت سازمان‌یافته اگر در دانشگاه پاسخ داده نشود به بیرون از آن هدایت می‌شود: «و این مقدمه مشکلات بزرگتری است که بعضا در مقاطع مختلف شاهد آن هستیم.»

فاطمه سعیدی هشدار داده که نگاه پادگانی به دانشگاه موجب جداشدن دانشجویان از نظام می‌شود: «روز دانشجو نماد حرکت به سوی استقلال،عدالت و آزادی از سوی قشری از جامعه است که نه وارد مناسبات قدرت شده‌اند و نه به دنبال منافع سیاسی و مالی هستند.»

دو نماینده مجلس در حالی خواهان ترمیم فضای امنیتی در مراکز آموزش عالی شده‌اند که حسن روحانی در سخنرانی خودش در سمنان مدعی شد که دانشگاه‌های ایران از آزادترین دانشگاه‌ها برای بیان نقد و طرح نظرات دانشجویان هستند.

در اعتراضات دی ۹۶ بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشجو در ایران بازداشت شدند که اکثریت‌شان در تهران بودند. ۱۷ نفر این دانشجویان احکام سنگینی بین پنج تا هشت سال دریافت کردند.

وجه اشتراک دستگیرشدگان، فعالیت در شورای صنفی دانشگاه‌ها، انتقاد به خصوصی‌سازی و پولی شدن آموزش عالی، تبعیض جنسیتی و تلاش برای پیوند فعالیت‌های دانشجویی با اعتراضات کارگری بود. وزارت اطلاعات بازداشت ده‌ها دانشجو در آن اعتراضات را "پیشگیرانه" خواند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.