اعتراض فعالان سیاسی به احکام زندان صمیمی و مولاوردی

جمعی از فعالان سیاسی در نامه به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی به اجرای حکم کیوان صمیمی و محکومیت شهیندخت مولاوردی اعتراض کردند. آنها احکام این دو تن را "ناعادلانه و سرکوب‌گر فعالیت مدنی و سیاسی مسالمت‌آمیز" دانسته‌اند.

دهها تن از فعالان مدنی و سیاسی در داخل ایران در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، به اجرای حکم زندان کیوان صمیمی و شهیندخت مولاوردی اعتراض کردند.

کیوان صمیمی، سردبیر نشریه "ایران فردا" روز دوشنبه ۱۷ آذر (۷ دسامبر) پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد. صمیمی پیشتر در دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

شهیندخت مولاوردی، معاون سابق رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز روز شنبه ۱۵ آذر (۵ دسامبر) از سوی دادگاه انقلاب و با شکایت نهادهای امنیتی و انتظامی، به دو سال و شش ماه زندان محکوم شد.

فعالان مدنی و سیاسی امضاکننده نامه می‌گویند احکام این دو نفر "به داوری اکثر ناظران بی‌طرف و نیروهای مدنی و سیاسی، مصداق حکم ناعادلانه و سرکوب‌گر فعالیت مدنی و سیاسی مسالمت‌آمیز است".

نویسندگان نامه خطاب به ابراهیم رئیسی نوشته‌اند: «متاسفانه به‌رغم تاکید جنابعالی بر اجرایی شدن قانون جرم سیاسی، دادگاه هر دو فعال و خدمتگزار بدون حضور هیات منصفه و اقتضائات دادرسی عادلانه‌ای که در قانون جرم سیاسی آمده، برگزار شده است.»

در پایان این نامه آمده است: «ما، جمعی از فعالان مدنی و سیاسی ایران، ضمن اعتراض به این دو حکم و ابراز نگرانی از اصلاح‌نشدن این شکل سرکوب قضایی جمعی از مصلحان دلسوز و قانون‌مدار کشور، خواهان تجدیدنظر و دادرسی در این دو پرونده و اصلاح عملی رویهٔ ناعادلانهٔ قوهٔ قضاییه در پرونده‌های سیاسی و مدنی‌ هستیم.»

حسن اسدی زیدآبادی‌، ابراهیم اصغرزاده، ابوالفضل بازرگان، عبدالعلی بازرگان، عمادالدین باقی، مصطفی تاجزاده، محمد توسلی، محمدصادق جوادی‌حصار، حمیدرضا جلایی‌پور، سعید حجاریان، عبدالله رمضان‌زاده، محمدجواد روح، عیسی سحرخیز ، پروانه سلحشوری، محسن صفایی فراهانی، معروف صمدی، ریحانه طباطبایی، فریده غیرت، پروین فهیمی، حسین کروبی، فخرالسادات محتشمی‌پور، مرضیه مرتاضی لنگرودی، علی مزروعی، عبدالله مومنی و حسین نورانی‌نژاد از جمله امضاکنندگان نامه هستند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.