عفو بین الملل خواستار آزادی بدون قید شرط صبا کرد افشاری شد

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه ایران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط صبا کرد افشاری، فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری، شده است.

صبا کرد افشاری که یکی از فعالان کمپین «چهارشنبه‌های سفید» بود خرداد ۹۸ در تهران بازداشت و پس از چند روز به زندان قرچک ورامین منتقل شد. به گفته فعالان مدنی، وی در روزهای نخست دستگیری به شدت زیر فشار برای «اعتراف تلویزیونی» بود.

عفو بین الملل در این نامه به ابراهیم رئیسی بر ضرورت رسیدگی پزشکی به وضعیت صبا کرد افشاری در زندان و داشتن وکیل مورد نظر خود تاکید شده است.

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر همچنین از رئیس قوه قضائیه خواسته است تا تحقیقات مستقل و بی طرفانه در خصوص ناپدید شدن اجباری صبا کرد افشاری، نگهداری طولانی مدت در انفرادی، محرومیت از دسترسی به وکیل و رسیدگی پزشکی انجام شود و مسببان چنین اقداماتی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ایمان افشاری، در حکم اولیه خود صبا کرد افشاری را به اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به ۱۵ سال حبس، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به هفت‌ونیم سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک‌ونیم سال حبس محکوم کرد.

مطابق «قانون مجازات اسلامی»، از این ۲۴ سال بیشترین حکم که ۱۵ سال حبس است قابل اجرا بود.

حکم جدید برای خانم کرد افشاری در حالی صادر شد که او به خاطر شرکت در اعتراضات مرداد ۹۷ به یک سال زندان محکوم شده بود.

نهدهای بین‌المللی و مدافعان حقوق بشر از اقدامات جمهوری اسلامی در سرکوب مخالفان حجاب اجباری به شدت انتقاد کرده‌اند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.