نامه ظریف به گوترش؛ آخرین تلاش‌های دیپلماتیک ایران، پیش از تمدید احتمالی تحریم‌ تسلیحاتی
در حالی که آمریکا بارها از اراده خود برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران سخن گفته، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با یادآوری بندهایی از توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی نوشت: «بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌ها و اقدامات محدودیت‌ساز از جمله از طریق تمدید، به مثابه عدم پایبندی اساسی خواهند بود که ایران را از تعهداتش به طور جزئی یا کلی معاف خواهد ساخت.»

در این نامه که متن کامل آن در رسانه‌های ایران منتشر شده، موضوعاتی درباره « خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همچنین اعمال غیرقانونی تحریم‌های آن دولت» علیه جمهوری اسلامی مطرح شده است.

در بخشی از این نامه، ظریف نوشته است: « وقت آن رسیده که شورای امنیت و اعضای آن، اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف‌ها را تضمین نمایند. شورای امنیت به جای نظارت منفعلانه نسبت به تکرار چنین رویکردهای توهین آمیز ایالات متحده همراه با بی کیفرمانی مطلق، می بایست اعمال مجدد تحریم‌های غیرقانونی علیه مردم ایران که نقض منشور، قطعنامه ۲۲۳۱ و حقوق بین‌الملل است، را قویا محکوم نماید.»

همچنین وزیر خارجه ایران خواسته که آمریکا «به دلیل وارد ساختن این خسارات مسئول شناخته شده و خسارات وارده به ملت ایران به طور کامل جبران شود و جامعه بین‌المللی می‌بایست اجرا و پایبندی نسبت به برجام را تضمین نماید.»

در این نامه با وجود کاهش تدریجی تعهدات هسته‌ای ایران در یک سال گذشته، ظریف از «تلاش‌های توأم با حسن نیت ایران جهت حفظ برجام» سخن گفته و نوشته است: «برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به طور مستمر تحت "قوی‌ترین" نظام نظارت و راستی‌آزمایی آژانس قرار دارد، لذا ادعای خطرات اشاعه‌ای نامربوط می‌باشد.» این در حالی است که اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از عدم پاسخگویی ایران به سوالاتی درباره برخی از سایت‌ها و مراکز هسته‌ای این کشور انتقاد کرده بود.

وزیر خارجه ایران همچنین در بخش «تفسیر ناقص قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد» بار دیگر نسبت به تمدید تحریم‌ها علیه ایران هشدار داد و نوشت: «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) برای خاتمه تحریم‌ها تصویب شده و نه برای تمدید تحریم‌هایی که توسط قطعنامه‌های قبلی و منقضی‌شده وضع شده بود. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) صراحتا به گونه‌ای طراحی و نوشته شده است تا یک قطعنامه تحریم نباشد. هرگونه اقدام علیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) و برخلاف این چارچوب، پیامدهای جدی برای دوام و پایداری شرایط توافق‌شده به همراه خواهد داشت.»

این نامه ظریف در حالی است که مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، در ماه‌های اخیر بارها خواستار تمدید تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

بر اساس توافق اتمی ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵، طرفین، توافق کردند که شورای امنیت تا سال ۲۰۲۰ تحریم‌های خود علیه ممنوعیت فروش سلاح و تا سال ۲۰۲۳ تحریم موشک‌های بالستیک با قابلیت هسته‌ای را برای ایران لغو کند. در قطعنامۀ شمارۀ ٢٢٣١ شورای امنیت، فروش و انتقال تانک، خودروهای زرهی، توپخانۀ سنگین، ناوهای جنگی، قطعات یدکی تسلیحات یادشده، خدمات آموزشی نظامی و تسهیلات مالی در این زمینه برای ایران تا ١٨ اکتبر ٢٠٢٠ ممنوع شده است.

آمریکا با اشاره به ضرورت تمدید محدودیت‌های برقرار شده علیه ایران تأکید کرده که در این زمینه زمان «با شتاب» در حال گذشتن است. آمریکا معتقد است که با عدم تمدید این تحریم‌ها، ایران می‌تواند آزادانه به هر کس و از جمله به گروه‌های تروریستی نیابتی خود سلاح برساند و روسیه و چین می‌توانند تانک و موشک و تجهیزات دفاع هوائی به رژیم ایران بفروشند.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.