درخواست از شورای امنیت: خشونت ایران علیه معترضان محکوم شود
شماری از مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج از ایران، در نامه‌ای به رئیس ادواری شورای امنیت، خواستارآن شده‌اند که این نهاد، سرکوب مردم در جریان اعتراضات آبان را "جنایت علیه بشریت" دانسته و قطعنامه‌ای در این زمینه صادر کند.

شانزده نفر از حامیان حقوق بشر، به نمایندگی از سوی فعالان سیاسی و مدنی محبوس در ایران، در نامه‌ای به کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، خواستار توجه این نهاد به سرکوب شدید مردم در جریان اعترضات آبان شده‌اند. آنها می‌نویسند رویکرد جمهوری اسلامی باید به مثابه "جنایت علیه بشریت" محکوم شود.

در این نامه از جمله آمده است: «جمهوری اسلامی حکومتی غیرقانونی و یاغی است که مردمی غیر مسلح را که به صورت مسالمتآمیز علیه ظلم و ستم آن اعتراض کرده بودند، با قطع سراسری اینترنت به شکلی وحشیانه سرکوب کرد.»

امضاکنندگان نامه به گزارش اخیر رویترز استناد کرده‌اند که آمار کشته شدگان تظاهرات آبان را ۱۵۰۰ نفر شامل ۴۰۰ زن و حدود ۲۰ کودک می‌داند. آنها با اشاره به بازداشت خانواده پویا بختیاری و ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم چهلم جان باختگان پرسیده‌اندد: «چند پویای دیگر باید کشته شوند تا جهان این کشتار را جنایت علیه بشریت اعلام کند؟»

Nazila Golestan - iranische Aktivistin
نازیلا گلستان - نماینده حقوق بشر شورای ملی ایران

نازیلا گلستان، نماینده امور حقوق بشر در شورای ملی ایران و یکی از امضاکنندگان این نامه در توضیح انگیزه نگارش این نامه به دویچه وله گفت: «پس از گزارش رویترز و فرانس ۲۴ از میزان و گستره سرکوب‌ها و بعد از بازداشت خانواده پویا بختیاری، به فکر افتادیم که کاری کنیم تا توجه جهان بیشتر جلب شود. به فوریت و دیر وقت شب با افراد مختلفی تماس گرفتیم و پس از آن که چند نفر جواب پیشنهاد ما را دادند، نامه را نوشتیم. اکنون تعداد دیگری پاسخ داده‌ و موافقت کرده‌اند که نام‌شان نیامده است.»

خانم گلستان در پاسخ به این سوال که چرا شورای امنیت خطاب این فراخوان قرار گرفته، عنوان کرد: «شورای امنیت تنها نهادی است که می‌تواند چنین قطعنامه‌ای را صادر کند. بر اساس اساسنامه رم چنانچه چنین قطعنامه‌ای در شورای امنیت صادر شود پرونده می‌تواند به دیوان لاهه برود.»

دیوان کیفری بین‌المللی که مقر آن در شهر لاهه هلند قرار دارد، مسئول رسیدگی به جرایم نسل‌ کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی است و پرونده‌هایی را بررسی می‌کند که با تصویب شورای امنیت سازمان ملل به آن احاله شده باشد.

در نامه سرگشاده به خانم کلی کرفت، هم چنین از شورای امنیت خواسته شده که حمایت و همبستگی خود را با مردم ایران که برای دستیابی به «آزادی بیان و آزادی انتخاب سیاسی» مبارزه می‌کنند، نشان دهد.

شش زن و ده مرد این نامه را امضا کرده‌اند. در میان آنها نام محمد کریم بیگی، پدر مصطفی کریم بیگی، از جان باختگان اعتراضات سال ۸۸، حسین دایمی، پدر آتنا دایمی، فعال مدنی محبوس در اوین، الهام یعقوبیان، مترجم، نویسنده و فعال حقوق بشر، مهدی یحیی‌نژاد، بنیان‌‌گذار وب‌گاه بالاترین و مدیر پروژه "توشه"، نیلوفر غلامی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، مهدی رجبیان (آهنگساز)، داریوش رجبیان (فیلمساز)، یعقوب نجاری (مربی جودو) و عبدالستار دوشوکی (مدیر مرکز مطالعات بلوچ) به چشم می‌خورد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.