نامه خاتمی به دبیر کل سازمان ملل درباره «پررنگ‌تر» شدن تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران

 رئیس جمهور سابق ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل با اشاره به «پررنگ‌تر» شدن «تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران» خواستار ایجاد «ائتلاف برای صلح بر پایه عدالت» شد.

محمد خاتمی در نامه به آنتونیو گوترش نوشت که ایران با «خشونت‌بارترین تحریم‌ها و محاصره‌های اقتصادی روبروست و تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران پر رنگ‌تر شده» است.

رئیس جمهور سابق ایران در نامه به آقای گوترش پیشنهاد کرد که «ائتلاف برای صلح بر پایه عدالت» و «نفی جنگ و خشونت را مقدمه رسیدن به جهانی آرام‌تر، بهتر و برخوردارتر به‌لحاظ معنوی و مادی برای همه انسان‌ها قرار دهیم.»

آقای خاتمی در این نامه تاکید کرد: «آنچه آمریکا بر سر برجام آورد، تنها مخالفت با دولت و ملت ایران نبود، بلکه تحقیر اصل اساسی گفت‌وگو برای صلح بود و باز هم زور به‌جای توافق و تحریم به‌جای تفاهم نشست».

وی در این نامه اشاره‌ای به اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه و تهدیدهای مقامات ایران علیه آمریکا و کشورهای منطقه نکرده است.

مقامات آمریکا و عربستان سعودی ایران را به حمله به تأسیسات نفتی عربستان متهم می‌کنند. درحالی که برخی از مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده‌اند شماری از امامان جمعه ایران اقدام را واکنشی به تحریم نفت ایران و اقدامی شبیه به بستن تنگه هرمز توصیف کرده‌اند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.