یک فعال حقوق زنان در افغانستان کشته شد

فرشته کوهستانی، فعال حقوق زنان و جامعه مدنی در افغانستان، در یک حمله مسلحانه کشته شد.

به گزارش رادیو آزادی، در جریان این حمله که شامگاه‌ پنج‌شنبه، چهارم دی‌ماه، در ولایت کاپیسا شام واقع در شمال شرقی افغانستان رخ داد، برادر خانم کوهستانی نیز کشته شد.

شایق شورش، سخنگوی اداره امنیت این ولایت، گفته است این حمله توسط «تروریست‌ها» انجام شده و نیروهای امنیتی در حال بررسی این حادثه هستند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، ولی در موارد مشابه قبلی، دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول این حملات دانسته است.

در روزهای اخیر برخی از فعالان برجسته جامعه مدنی و رسانه در افغانستان در حملات مسلحانه جداگانه کشته ‌شده‌اند.

یوسف رشید، رئيس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه، رحمت‌الله نیکزاد، مسؤل اتحادیۀ خبرنگاران ولایت غزنی، ملاله میوند، مجری تلویزیون انعکاس، الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی، و یما سیاوش، مجری پیشین طلوع‌نیوز، از جمله چهره‌هایی هستند که در دو ماه اخیر قربانی این حملات شده‌اند.

مسعود اندرابی، وزیر کشور افغانستان، قتل‌های اخیر در این کشور را «قتل‌های هدفمند» خوانده و گفته است دولت افغانستان یک برنامه مشترک و جامع برای پایان دادن به این قتل‌ها دارد.

زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز با اشاره به مذاکرات دولت افغانستان و گروه طالبان برای دستیابی به صلح در این کشور گفته است که «قتل‌های هدفمند تهدیدی برای فرایند صلح هستند و باید متوقف شوند».

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.