پلیس زن افغان: طالبان با کمک پدرم چشم‌هایم را درآورد

رسانه‌های افغانستان از سرنوشت دردناک یک پلیس زن به نام "خاطره" گزارش داده‌اند که در ولایت غزنی خدمت می‌کرد. او گفته است چهار ماه پیش طالبان به کمک پدرش او را ابتدا زخمی کردند و سپس با چاقو چشم‌هایش را از حدقه درآوردند.

داستان خاطره، مامور ۳۰ ساله پلیس غزنی زمانی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت که او با سرپرست وزارت کشور در کابل دیدار کرد. این پلیس زن برای درمان چشمانش به کابل آمده و از این که به او از سوی حکومت توجهی نشده شکایت کرده است.

خاطره که مادر پنج فرزند است می‌گوید هنگامی که قصد داشته به عنوان پلیس آغاز به فعالیت کند، با مخالفت سخت پدرش رو به رو شده است. پدرش تهدید کرده که اگر در اداره پلیس کار کند با دست‌های خودش او را خواهد کشت.

خاطره اما به سخنان پدرش اعتنایی نکرده و با وجود مخالفت شدید او به صفوف ماموران پلیس زن افغانستان پیوسته است. خاطره می‌گوید پدرش به طالبان خبر داد و شبه‌نظامیان این گروه نخست با شلیک گلوله او را زخمی کردند و سپس با چاقو چشمانش را درآوردند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت کشور افغانستان اخیرا با این پلیس زن که اکنون نابینا و زخمی است دیدار کرده است. او در صفحه توییترش این زن را شجاع خوانده و دستور داده یک آپارتمان به او بدهند. اندرابی برای معالجه چشم‌های خاطره نیز قول کمک داده است.

اما خاطره گفته که به او فقط ۸۰ هزار افغانی پرداخت شده و هیچ کمک دیگری دریافت نکرده است.

خاطره تعریف می‌کند که از شدت زخم‌ها نمی‌تواند راه برود و در حسرت دیدار فرزندانش است؛ اما نمی‌تواند آن‌ها را بیبیند.

خاطره می‌گوید هیچ آرزویی جز معالجه چشمانش ندارد.

مقام‌های محلی ولایت غزنی گفته‌اند که پدر خاطره را بازداشت کرده‌اند. گروه طالبان درباره این اقدام وحشیانه تا کنون توضیحی نداده است.

بر اساس آمار رسمی اعلام شده، بیش از سه هزار و ۵۰۰ زن به عنوان پلیس در افغانستان مشغول به کار هستند. بسیاری از این زنان علاوه بر تهدید از سوی طالبان با مشکلات زیاد اجتماعی و خانوادگی نیز مواجه شده‌اند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.