سرگذشت نامعلوم نزدیک به سه هزار زن و کودک ایزدی
دو سال پس از شکست نظامی داعش هنوز شمار زیادی از زنان و کودکان ایزدی در اسارت اعضای این گروه هستند. تعدادی از آنها به کشورهای گوناگون از جمله ترکیه، عربستان سعودی و پاکستان منتقل شده‌اند.

روز شنبه ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) آژانس خبری کلیسای پروتستان مصاحبه‌ای با عرفان اورتاک، دبیرکل "شورای مرکزی ایزدیان" منتشر کرده که در آن وضعیت زنان و کودکان ایزدی که در اسارت "دولت اسلامی" (داعش) بوده یا هستند تشریح شده است.

به گفته اورتاک هنوز دو هزار و ۶۰۰ زن و کودک ایزدی ناپدید هستند که به احتمال زیادی شماری از آنها کشته شده‌اند اما تعدادی نیز هنوز در اسارت تروریست‌های داعشی هستند.

برخی منابع دیگر، شمار ناپدیدشدگان ایزدی را بیش از سه‌هزار نفر اعلام کرده‌اند.

بر اساس پژوهش‌های "شورای مرکزی ایزدیان" بخشی از اسیران ایزدی در عراق و سوریه هستند اما شماری نیز به ترکیه، عربستان سعودی، قطر، لیبی و پاکستان منتقل شده‌اند.

اورتاک می‌گوید که "شورای مرکزی ایزدیان" پس از ردیابی دو کودک شش و هشت ساله ایزدی و یافتن آنها در ترکیه، علیه ربایندگان آنها شکایت کرده اما دادگاه در نهایت به این دلیل که "ربایندگان قابل شناسایی نیستند"، از سپردن دو کودک به خواهر بزرگ‌تر آنها خودداری کرده و حکم نگه‌داری آنها در خانه‌های کودکان بی‌سرپرست ترکیه را صادر کرده است.

"شورای مرکزی ایزدیان" علیه این حکم شکایت کرده زیرا دو کودک اکنون تحت سرپرستی مسلمانان هستند و دختر هشت‌ساله باید روسری به سرکند.

زنان ایزدی در اردوگاه داعشی‌ها

اورتاک همچنین به زنان و کودکانی اشاره کرده که در سوریه در اردوگاه‌هایی به سر می‌برند که خانواده‌های تروریست‌های داعش هم در آنجا زندگی می‌کنند. به گفته اورتاک، "شورای مرکزی ایزدیان" چندی پیش دو زن ایزدی ۱۹ و ۲۰ ساله را در یک ارودگاه شمال سوریه یافته و به مکان دیگری منتقل کرده‌است.

دبیرکل این شورا می‌گوید که دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق با توجه به دریافت کمک‌های مالی کلان از خارج علاقه‌ای به بستن این گونه اردوگاه‌ها ندارد، زیرا این مراکز برای بسیاری از افراد منطقه که در آنجا کار می‌کنند یا به تجارت با ساکنان اردوگاه‌ها مشغولند، منبع درآمدی شده‌اند.

جنگجویان داعش در تابستان۲۰۱۴ به مناطق ایزدی‌نشین عراق، به‌ویژه سنجار، حمله کردند و پس از کشتن صدها تن از مردان و پسران ایزدی، تعداد زیادی از زنان و کودکان آنها را یا به قتل رساندند یا با خود به مکان‌های نامعلوم بردند. تا کنون چند گور دسته‌جمعی ایزدیان در عراق کشف شده‌ است.

در ماه مارس سال جاری چند وبسایت خبری به نقل از اداره اوقاف منطقه خودمختار کردستان عراق شمار قربانیان ایزدی‌ها در حمله‌های داعش را یک هزار و ۲۹۳ نفر اعلام کردند.

شمار اسیران باقی مانده هم شش هزار و ۴۰۰ نفر اعلام شد. تا ماه مارس سال جاری حدود سه هزار و ۴۰۰ تن از ایزدیان اسیر رهایی یافته‌ بودند.

ایزدی‌ها در آلمان

شمار قابل توجهی از ایزدی‌هایی که از ترس داعش گریخته‌ بودند، به آلمان پناه برده‌اند. از سال ۲۰۱۵ تا کنون نزدیک به نه هزار ایزدی عراقی و سوریه‌ای در آلمان درخواست پناهندگی کرده‌اند.

حدود یک‌ هزار زن و کودک ایزدی نیز از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی در چهارچوب یک پروژه بشردوستانه دولت ایالتی بادن-وورتمبرگ به آلمان منتقل شدند. یکی از آنها نادیا مراد، برنده جایزه نوبل صلح است.

نادیا مراد ۲۶ ساله به مسئولان آلمانی برای شناسایی نیروهای داعش کمک کرده است و سایر زنان ایزدی را هم به همکاری با این مسئولان ترغیب می‌کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل كه با همکاری زنان ایزدی مقیم آلمان تهیه شده، زنان ایزدی با مبلغی بین ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار معامله می‌شدند و اغلب چندین‌بار دست به دست می‌گشتند.

آنها در طول روز مورد تجاوز و ضرب و شتم قرار می‌گرفتند و مادران شاهد آزار و شکنجه فرزندانشان بودند.

در آلمان از سال ۲۰۰۲ میلادی قانون بین‌المللی جزایی به اجرا درآمده است. بر این اساس، دستگاه قضایی آلمان می‌تواند جرائم مرتبط با این قانون از جمله نسل‌کشی را تحت پیگرد قرار دهد، حتی اگر این جرائم در خاک آلمان رخ نداده باشند و مجرمین یا قربانیان شهروند این کشور نباشند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.