قاضی مانع از بازگشت قانون منع سقط جنین به آلاباما آمریکا شد
یک قاضی فدرال در ایالت آلاباما آمریکا با غیرقانونی خواندن یک مصوبه ایالتی، مانع از اجرایی شدن قانونی شده که بنا داشت سقط جنین را در این ایالت تقریبا به صورت کامل غیرقانونی کند. فعالان حقوق زنان که به عنوان شاکی این پرونده را به دادگاه برده بودند انتظار دارند که سرنوشت این قانون به دیوان عالی آمریکا بکشد.

بنابر مصوبه‌ای که قرار بود تا چند روز دیگر، ۱۵ نوامبر، اجرایی شود سقط جنین در آلاباما تقریبا در اکثر موارد غیرقانونی می‌شد و کلینک‌های زنان هم دیگر مجوز انجام چنین جراحی‌هایی را دریافت نمی‌کردند.

پس از تصویب این لایحه در دولت محلی آلاباما، فعالان حامی سقط جنین با طرح شکایتی در دادگاه فدرال خواستار ممانعت از اجرایی شدن آن شدند.

در پی این شکایت، میرون تامپسون، قاضی فدرال، امروز سه‌شنبه (۲۹ اکتبر) با صدور دستور توقف موقت اجرایی شدن این قانون گفته موضوع تا هنگام بررسی دقیق در دادگاه مسکوت بماند.

این قاضی فدرال در حکم ۱۷ صفحه‌ای خود نوشته مصوبه ایالت آلاباما "در تضاد با قانون اساسی آمریکا" است.

"ممنوع کردن سقط جنین در آلاباما در تضاد آشکار با "رویه قضایی دیوان عالی در این رابطه است... این مصوبه حق انتخاب، شأن فردی و حریم خصوصی افراد را نقض می‌کند و حق زنان برای حضور فعال در جامعه و حق تصمیم‌گیری آنها برای تولید مثل را نقض می‌کند."

بنابر این مصوبه سقط جنین تنها در هنگامی که مادر در معرض خطر قرار داشته باشد مجاز شناخته می‌شود و هیچ مورد دیگری از جمله بارداری در پی مورد تجاوز قرار گرفتن یا زنا با محارم و نزدیکان را مجاز نمی‌داند.

بنابر این مصوبه که قرار بود از پانزدهم نوامبر (دو هفته دیگر) به اجرا درآید پزشکانی که با سرپیچی از این مصوبه در داخل خاک ایالت آلاباما به سقط جنین زنان کمک کنند ممکن بود به زندان محکوم شوند.

آلاباما یکی از چند ایالت آمریکا است که از زمان بر سر کار آمدن دونالد ترامپ و ورود دو قاضی محافظه‌کار منصوب او به دیوان عالی آمریکا، لوایحی را برای ممنوعیت سقط جنین در سطح ایالت خود به تصویب رسانده‌ است.

اگر چه تعداد این ایالت‌ها در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته اما هنوز هیچ کدام از آنها این مصوبات را به اجرا نگذاشته‌اند.

فعالان مخالف سقط جنین امیدوارند که با راه یافتن این پرونده به دیوان عالی و با اتکا به حضور ۵ قاضی محافظه‌کار (از مجموع 9 قاضی دیوان عالی) در این دیوان بتوانند قانون آزادی سقط جنین را که حدود نیم قرن پیش در دیوان عالی به عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی ایالات متحده مصوب شد را ملغی کنند.

در آن حکم تاریخی قضات دیوان عالی سقط جنین را تا هنگامی که جنین قادر به حیات خارج از رحم مادر باشد را قانونی دانستند. یعنی تا حدود اواخر سه ماهه سوم دوران بارداری.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.