فائزه هاشمی: به مخالفان حجاب اجباری هم اجازه تجمع بدهید

فائزه هاشمی از جمله کسانی است که نسبت به سخنان توهین‌آمیز علم الهدی یا مجری صدا و سیما در مورد زنان "بدحجاب" واکنش نشان داده است. او در ارتباط با حجاب می‌گوید، قوانین یک جامعه باید به روز شوند.

در روزهای گذشته به مناسبت "هفته عفاف و حجاب"، تریبون‌های رسمی و صدا و سیما، حجم گسترده‌ای از برنامه‌های تبلیغی خود را به موضوع پوشش زنان اختصاص دادند. با پایان این برنامه‌ها اما، برخی گفته‌ها از یاد رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نرفت.

چند روزی از اظهارات توهین‌آمیز یک مجری تلویزیون در همایش تبلیغاتی "حجاب و عفاف"، می‌گذرد، همین‌طور از اظهارات آیت‌الله علم الهدی.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی پیش‌تر از عبارت "ولنگار" خطاب به زنانی استفاده کرده بود که حجابشان با تعاریف حکومتی همخوان نیست. مجری تلویزیون هم آن دسته از زنانی که "بدحجاب" هستند و در برابر تذکر آمران به معروف و ناهیان از منکر می‌ایستند را به حیوان تشبیه کرده بود و با عباراتی ناشایست در مورد آنان سخن گفته بود.

سخنانی که واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.

فائزه هاشمی: "اجازه بدهید دیگران هم دست به تجمع بزنند"

فائزه هاشمی در واکنش به گفته‌های اخیر علم الهدی و توهین مجری به بخشی از زنان جامعه گفت: «اینکه خانمی حجابش کم است یا اینکه حجاب ندارد، مجوز توهین را به ما نمی‌دهد.»

این فعال سیاسی با اشاره به اظهارات مجری همایش "عفاف و حجاب" که با استناد به قرآن بدحجابان را به حیوان تشبیه کرده بود، گفت: «قرآن هیچ‌گاه چنین تشبیهی ندارد و کسی را مجبور به انجام کاری نمی‌کند. چرا درباره تهمت زدن، غیبت کردن و افترا زدن، تاکیدات قرآن را نمی‌آورند؟ مگر همه این موارد خلاف دین نیست؟ عباراتی که این افراد به کار می‌برند حتی در روایات غیرمعتبر هم وجود ندارد چه برسد به قرآن.»

هاشمی با اشاره به اینکه به کار بردن چنین ادبیاتی در برابر بخشی از زنان "نه تنها تأثیر مثبتی ندارد"، گفت: «در گذشته نشان داده شده، چنین سیاست‌هایی از سوی کسانی که قدرت و رسانه را در اختیار دارند، با اینکه شاید در کوتاه‌مدت باعث ترس افراد از ابراز عقیده شده، ولی تاثیرات منفی زیادی در دراز مدت داشته است.»

فائزه هاشمی خطاب به "صاحبان قدرت" از آنها خواست: «اگر دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند طبق قانون اساسی کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند، بدون کمترین نگرانی، دست به تجمع‌هایی از این دست بزنند. آن زمان است که ما می‌توانیم ارزش کار هر دو طیف را دریابیم. اما در وضعیت فعلی تنها می‌توان پیام برگزاری چنین تجمعی را ضرب المثل "خود گویی و خود خندی" دانست.»

فائزه رفسنجانی در اردیبهشت امسال نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری برنا با اشاره به مخالفت تعداد زیادی از مراجع و رهبران دینی" با اجباری بودن حجاب، گفته بود که بلکه باعث "دین‌ستیزی و فرار از حجاب" شده است. او افزوده بود: «در حال حاضر تغییراتی در نگاه به مساله حجاب زنان ایجاد شده است. بسیاری از افراد مثل من که با حجاب اجباری مخالف‌اند به این معنا نیست که در صورت اختیاری شدن حجاب، حجاب خود را خواهند برداشت.»

فائزه هاشمی در ادامه سخنرانی تازه خود هم، با اشاره به اینکه، "یک قانون باید مقبولیت داشته و جامع و مانع باشد" گفت: «شاید یک قانون در دوره‌ای پاسخگوی نیازهای جامعه بوده ولی در دوره‌ای دیگر نتواند پاسخگو باشد. حتی اسلام نیز نیاز به به روز رسانی دارد و نقش مجتهد نیز همین است. معتقدم قوانین یک جامعه باید به روز شده و قوانینی که مقبولیت کافی دارند، وضع شود.»

سخنگوی قوه قضایی: "باید دید آیا همه مانند شما تلقی می‌کنند؟"

در نشست خبری روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه، هم یکی از موضوعات همین توهین‌ها از تریبون‌های رسمی بود. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره توهین به مردم در برخی تریبون‌ها و عنوان کردن سخنان احمد علم الهدی، گفت: «این که نظام حقوقی باید از حقوق شهروندان دفاع کند، مسئله پذیرفته شده‌ای است. منتهی جایی که مدعی العموم تکلیف ورود دارد، جایی است که اهانت نسبت به برخی مقامات یا ارکان نظام انجام می‌شود. نسبت به اشخاص، خودشان حق تعقیب دارند. البته اگر مسئله‌ای تشویش اذهان عمومی کند، مدعی العموم باید ورود کند.»

اسماعیلی در ادامه گفت: « باید دید آیا همه مانند شما تلقی می‌کنند؟ همچنین باید درنظر داشت دادگاه ویژه روحانیت مستقل است و بنده از اظهارنظر درباره آن دادگاه معذورم.»

علی زکریایی: "شوخی جنسی ندیده‌اید"

خبرگزاری ایرنا در گزارشی در مورد حاشیه‌های همایش حجاب و سخنان یک طنزپرداز (علی زکریایی)، می‌نویسد: «علی زکریایی که قبلا مداحی هم می‌کرده است از سال ۹۲ به طنز سیاسی روی آورده است. »

او در پاسخ به این پرسش که از حرف‌هایش برداشت جنسی شده است، گفته: «در همان جمع همسر و خواهر و خواهرزاده‌هایم هم بودند و هیچ کدام چنین برداشتی نداشتند. آنهایی که این برداشت را داشتند، شوخی جنسی ندیده‌اند که می‌گویند این شوخی رکیک جنسی است.»

او همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه با اینکه بدحجابان را به "سگ" تشبیه کرده گفت: «گفتم فقط نوچه‌های مسیح علینژاد پاچه می‌گیرند و اعتقاد دارم که حیوانند.»

اظهارات علم الهدی و گوینده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌هایی را به همراه داشت. یکی از این واکنش‌ها واکنش لاله صبوری، بازیگر ایرانی با استفاده از هشتگ عذرخواهی از مسوولین خواسته است که آقای زکریایی را وادار به عذرخواهی از بانوان کنند.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.