پناهجوی کرد ایرانی که در اقلیم کردستان عراق خودسوزی کرده بود 'جان باخت'
وبسایت‌های ناظر بر وضعیت حقوق بشر گزارش دادند که بهزاد محمودی، پناهجوی کرد ایرانی که در مقابل ساختمان سازمان ملل در مرکز اقلیم کردستان عراق خودسوزی کرده بود، جان باخت.

بهزاد محمودی شش روز پیش در برابر دوربین خبرنگاران و در اعتراض به وضعیت پناهجویان در اقلیم کردستان عراق خودسوزی کرده بود.

بنابر گزارش وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو بهزاد محمودی دچار سوختگی ۹۳ درصد شده بود.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری به بی بی سی فارسی گفت بهزاد محمودی چهار سال بود که در کردستان زندگی می‌کرد.

بنابر گزارش‌ها، در روزهای گذشته به دنبال خودسوزی بهزاد محمودی، پناهجویان ایرانی ساکن اقلیم بارها در برابر دفتر سازمان ملل در اربیل دست به اعتراض زده‌اند.

پیشتر یک سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در عراق در گفت‌وگو با بی بی سی از خودسوزی بهزاد محمودی ابراز تاسف کرد اما وضعیت فعلی پناهجویان را از جمله پیامدهای اقتصادی کرونا دانست.

ارسلان یاراحمدی به بی بی سی گفت از کمترین حقوق خود بر خوردار نیستند. سازمان ملل هیچ مسئولیتی در برابر آورگان ایرانی نمی‌پذیرد. با کارت صادره سازمان ملل حتی نمی توان از بازرسی‌های اقلیم بگذرند. عملا یعنی برای پناهجویان ایرانی چاره‌ای نمی ماند جز عضویت در یکی از احزاب کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ