بحران کرونا از شمار متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا به شدت کاسته است

تقاضای پناهندگی در اتحادیه اروپا از شروع بحران کرونا تا کنون کاهشی چشمگیر یافته است. اکثریت پناهجویان همچنان از کشورهای سوریه، افغانستان و ونزوئلا بودند. به حدود ۳۲ درصد از تقاضانامه‌ها جواب مثبت داده شده است.

اداره حمایت از امور پناهندگی در اتحادیه اروپا (EASO) می‌گوید، تعداد متقاضیان پناهجویی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن ۳۱درصد کاهش یافته است.

این اداره با اشاره به ۵۲۱هزار رسیدگی مقدماتی به پرونده‌های پناهجویی می‌افزاید که در سال گذشته مسئولان توانستند، برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷ به این طرف، به پرونده‌های بیش‌تری غیر از پرونده‌های جدید بپردازند.

به گفته اداره حمایت از امور مهاجرت و پناهندگی در اتحادیه اروپا، در سال ۲۰۲۰ در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین نروژ و سوئیس روی هم ۴۶۱هزار و ۳۰۰ تقاضای پناهجویی ارائه شده است.

اکثریت پناهجویان مانند سال قبل از آن از کشورهای سوریه، افغانستان و ونزوئلا بودند. جز چند مورد استثنائی، از جمله مانند بلاروس و برزیل، از همه کشورها پناهجویان کم‌تری راهی اروپا شده‌اند.

اداره حمایت از امور پناهندگی در اتحادیه اروپا می‌گوید، با وجود پاندمی کرونا مسئولان ملی پناهندگی شمار تصمیم‌های بدوی خود در مورد پناهجویان را در سطح سال ۲۰۱۹ نگه داشته‌اند.

با کاهش تقاضای پناهندگی و باقی نگه داشتن سطح بررسی مقدماتی‌ پرونده‌ها، تعداد پرونده‌های رسیدگی‌نشده به حدود ۷۴۰۰۰ پرونده کاهش یافته است. در حالی که در پایان سال ۲۰۲۰ بنا بر گفته همین اداره، هنوز به ۴۱۲هزار پرونده رسیدگی مقدماتی نشده بود.

در سال گذشته شمار پرونده‌هایی که پناهندگی به آن‌ها اعطا شده در حد ۳۲درصد ثابت ماند. شهروندان سوریه، اریتره و یمن بیش‌ترین شانس را برای دریافت پناهندگی داشته‌اند. برعکس، اهالی کلمبیا و ونزوئلا از شانس بسیار کمی‌ در دریافت جواب مثبت برای پناهندگی برخوردار بوده‌اند.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.