آژانس پناهندگان: ۷۵ هزار کودک در ایران واجد شرایط تابعیت ایرانی هستند

دفتر آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران می‌گوید ۷۵ هزار کودک در ایران واجد شرایط دریافت تابعیت ایرانی هستند.

بر اساس گزارش این سازمان که روز ۱۱ آذر منتشر شده، این کودکان در معرض خطر «بی‌تابعیتی» قرار دارند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در عین حال از اقدام ایران در اعطای تابعیت ایرانی به هزاران کودکی که حاصل ازدواج مادران ایرانی و پدران غیرایرانی هستند، قدردانی کرد.

در این گزارش آمده، قانونی که انتقال تابعیت از مادران ایرانی به فرزندان‌شان را مجاز کرده، در سرزمینی که تابعیت از پدر به فرزند منتقل می‌شود، «قدم مهمی در کم کردن فاصله بین مردان و زنان» است.

این نهاد نوشته با آن که در قوانین ایران در زمینه تابعیت، «هنوز مادر و پدر،کاملا به صورت مساوی» نیستند، با تصویب این قانون «پیشرفت چشمگیری» در این زمینه حاصل می‌شود.

پرونده ده هزار کودک متقاضی تابعیت در ایران تاکنون ثبت شده و نخستین کودکان طی ماه گذشته موفق به دریافت شناسنامه و تابعیت ایرانی شدند.

هیئت وزیران ایران روز ۳۱ اردیبهشت ۹۹، در اجرای ماده واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین‌نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد.

بر اساس این آیین‌نامه، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از ۱۸ سال تمام داشته باشد می‌تواند متقاضی اعطای تابعیت برای فرزند خود باشد.

انتقال تابعیت از طریق مادر، در کشورهای توسعه‌یافته از جمله حقوق بدیهی زنان محسوب می‌شود، اما در ایران همچنان چالش‌برانگیز است و هزاران خانواده با آن دست به گریبان‌اند.

طی سال‌های اخیر، بسیاری از مدافعان حقوق زنان و گزارشگران ویژه سازمان ملل بارها از «قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان» در ایران انتقاد کرده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار اصلاح قوانین مربوط به زنان شده‌اند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.