بحران پناهجویان: فرانسه و بریتانیا برای توقف عبور مهاجران از کانال مانش، دیده بانی و نظارت در مرزها را تقویت می‌کنند
دو کشور فرانسه و بریتانیا، به هدف پایان دادن به مهاجرت غیرقانونی از راه کانال مانش، توافق نامۀ جدیدی را به امضا رساندند. در ماه‌های اخیر، با افزایش شمار مهاجرانی که سعی دارند به طورغیرقانونی خود را به سواحل بریتانیا برسانند، کانال مانش به یکی از گذرگاه های خطرناک برای عبور پناهجویان تبدیل شده است. از ابتدای سال جاری میلادی، ٧ نفر از جمله یک خانوادۀ ۵ نفرۀ ایرانی به هنگام عبور از کانال مانش، غرق شده و جان خود را از دست دادند.

"پریتی پاتل" وزیر کشور بریتانیا، روز شنبه ۲٨ نوامبر/٨ آبان، اعلام کرد که دولت های فرانسه و بریتانیا، برای مبارزه با قاچاق پناهجویان و توقف مهاجرت غیرقانونی از راه کانال مانش، به توافق رسیده اند.

وزیر کشور بریتانیا و همتای فرانسوی او "ژرالد دارمَنَن"، در جریان امضای این توافقنامه، تأکید کرده اند که قصد دارند عبور غیرقانونی پناهجویان از راه کانال مانش که در سال جاری به بیش از ٨٠٠٠ نفر رسیده است را غیر ممکن سازند.

"پریتی پاتل" تصریح کرد که در چهارچوب این توافقنامه، دولت فرانسه متعهد شده است که از تاریخ اول دسامبر، به‌منظور متوقف کردن قایق‌های مهاجران در کانال مانش، شمار نیروهای گشت گارد ساحلی خود را در این منطقه دو برابر کند و با به کار گرفتن تجهیزات جدیدی چون پهپاد و رادار، افرادی را که قصد دارند با عبور از کانال مانش، خود را به سواحل بریتانیا برسانند، شناسایی کند.

وزیر کشور بریتانیا، با ابراز خرسندی از امضای این توافقنامه، در ادامه تأکید کرد: «این توافقنامه، مأموریتِ غیر ممکن ساختن عبور مهاجران از کانال مانش را برای دو کشور فرانسه و بریتانیا، میسر می کند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو کشور بریتانیا و فرانسه توافق کرده اند که مبلغ ٣١ میلیون و ۴٠٠ هزار یورو، برای این طرح مشترک هزینه کنند.
در ماه های گذشته، شمار مهاجرانی که قصد داشتند با عبور غیر قانونی از راه کانال مانش، خود را به خاک بریتانیا برسانند، به طور چشمگیری افزایش یافته است.

انتشار اخباری مبنی بر غرق شدن قایق های حامل پناهجویان، که سال گذشته منجر به مرگ ۴ نفر و در سال جاری به جان باختن ۷ نفر از جمله یک خانوادۀ ۵ نفرۀ ایرانی منتهی شد، کانال مانش را به یکی از گذرگاه های خطرناک برای عبور مهاجران تبدیل کرده و افکار عمومی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

به نوشتۀ لوموند، دولت بریتانیا، در پی این حادثه، فرانسه را متهم کرده بود که اقدامات لازم و کافی را برای جلوگیری از عبور پناهجویان از راه کانال مانش، انجام نداده است.

این در حالیست که مقامات فرانسه در ماه سپتامبر، اعلام کردند که از عبور ١٣۰۰ مهاجر که قصد داشتند از راه کانال مانش خود را به خاک بریتانیا برسانند، جلوگیری کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در فاصلۀ میان اول ژانویه تا ۳۱ اوت سال جاری، حدود ۶۲٠٠ پناهجو، با به تن کردن جلیقه های نجات و با استفاده از انواع قایق های بادی، پارویی و کایاک که توسط قاچاقچیان فراهم شده، سعی داشته اند باعبور غیرقانونی از کانال مانش، خود را به سواحل بریتانیا برسانند.

در تاریخ ٢٧ اکتبر/٦ آبان سال جاری، در پی واژگون شدن قایق حامل پناهجویانی که اکثریت آنها ملیت ایرانی داشتند، رسول ایران نژاد ٣۵ ساله به همراه همسرش شیوا محمدپناهی و دو کودک ۶ و ۹ ساله و نوزاد پانزده ماهۀ خود، که از اهالی سردشت بودند و قصد داشتند از راه کانال مانش، خود را از فرانسه به بریتانیا برسانند، غرق شده و جان خود را از دست دادند.

همچنین از نخستین پناهجویانی که در سال ٢٠١۹، در آب های کانال مانش غرق شد، میترا دختر ایرانی ۳۱ ساله و دارندۀ مدرک فوق لیسانس روانشناسی بوده است که به همراه ١۹ پناهجوی ایرانی و عراقی از جمله هفت کودک، در تاریخ ۹ اوت سوار قایقی به مقصد بریتانیا شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سالانه هزاران نفر از خاورمیانه و کشورهای آفریقایی، می کوشند تا از راه کانال مانش، خود را به خاک بریتانیا برسانند.

کانال مانش که در بین فرانسه و بریتانیا قرار گرفته، از سال ٢۰١٨، شاهد افزایش چشمگیر تردد قایق های کوچک حامل پناهجویان به مقصد بریتانیا بوده است که در جریان آن، شماری از پناهجویان دچار حادثه شده و برخی نیز جان خود را از دست داده اند.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.