آمریکا در سال ۲۰۲۱ فقط ۱۵ هزار پناهجو می‌پذیرد
وزارت خارجه ایالات متحده خبر داده که این کشور قصد دارد در سال ۲۰۲۱ تنها ۱۵ هزار پناهجو بپذیرد. در شرایطی که بحران مهاجرت و پناهندگی به چالشی جهانی بدل شده، تصمیم آمریکا انتقاد سازمان‌های مدافع حقوق بشر را برانگیخته است.

وزارت خارجه ایالات متحده خبر داده که این کشور قصد دارد در ۲۰۲۱ تنها ۱۵ هزار پناهجو بپذیرد. در شرایطی که بحران مهاجرت و پناهندگی به چالشی جهانی بدل شده، تصمیم آمریکا انتقاد سازمان‌های مدافع حقوق بشر را برانگیخته است.

بنا بر بودجه رسمی ایالات متحده برای سال ۲۰۲۱ آمریکا قصد دارد تنها ۱۵ هزار نفر را در چارچوب برنامه ویژه پذیرش مهاجر به کشور راه دهد. این شمار را دولت دونالد ترامپ تعیین کرده است. این در حالی است که در زمان دولت سابق به ریاست جمهوری باراک اوباما آمریکا به بیش از ۱۰۰ هزار نفر اجازه ورود داده می‌شد.

دونالد ترامپ از آغاز به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۶ سال به سال میزان ظرفیت قبول پناهجو را پایین آورده و آخرین بار آن را به ۱۸ هزار نفر رسانده است.

طبق برنامه ویژه پذیرش مهاجر، آمریکا به پناهجویانی که از سوی سازمان ملل مستحق شناخته می‌شوند، ویزای مهاجرت می‌دهد.

ترامپ از زمان پیکار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ بر ضرورت محدود کردن مهاجرت اصرار ورزید. جو بایدن، رقیب ترامپ از حزب دموکرات، وعده می‌دهد که در صورت پیروزی و ورود به کاخ سفید، امکان مهاجرت را برای ۱۲۵ هزار نفر فراهم می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

ترامپ شامگاه چهارشنبه (۳۰ سپتامبر) در ایالت مینه‌سوتا در گفتاری تبلیغاتی مدعی شد که بایدن قصد دارد با افزایش ۷۰۰ درصدی شمار پناهجویان "مینه‌سوتا را به اردوگاه پناهندگان تبدیل کند".

او تأکید کرد که پناهندگان قرار است "از خطرناک‌ترین جاهای دنیا مانند یمن و سوریه و سومالی" به آمریکا بروند، و با طعنه به بایدن گفت: «این آقا سومالی را دوست دارد».

سیاست ضدمهاجرتی ترامپ انتقاد شدید کنشگران مدافع حقوق بشر را برانگیخته است. محافل مسیحی و گروه‌های مدافع مهاجران، دیدگاه ترامپ را با ارزش‌های اصیل آمریکایی در تضاد دانسته‌اند.

سکات اربیتر، رئیس جماعت مسیحی "وورلد رلیف" (نجات جهان) به شدت از ترامپ انتقاد کرد و گفت رئیس جمهور قول خود مبنی بر حمایت از مسیحیان تحت‌تعقیب در سراسر جهان را فراموش کرده است. او گفت در سال‌های اخیر از شمار مسیحیانی که به علت پیگرد مذهبی به آمریکا پناه می‌آورند، به میزان ۹۰درصد کاسته شده است. اربیتر این رویکرد را "بیرحمانه" خواند.

شورای روابط اسلامی آمریکایی، بزرگترین نهاد حمایت از مسلمانان ایالات متحده، در انتقاد از ترامپ گفت که او قصد دارد ساختارهای نژادپرستانه را تحکیم کند. به باور این نهاد محدودیت بیشتر در مهاجرت و پناهندگی ادامه سیاست "نژادپرستی نهادینه علیه سیاهان به قصد تقویت سفیدپوستان" از سوی دولت کنونی آمریکاست.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.