یونان یک مرکز دائمی برای اسکان مهاجران را جایگزین اردوگاه موریا می‌کند
دولت یونان می‌گوید که یک مرکز پذیرش دائمی برای اسکان مهاجران و پناهندگان در جزیره لسبوس می‌سازد، تا جایگزین اردوگاه ویران‌شده موریا شود.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، گفته است که مرکز جدید فرصتی است برای تنظیم مجدد سیاست‌های رسیدگی به ورود مهاجران به این جزیره.

نخست‌وزیر یونان با اعلام برنامه‌هایش گفت "آنچه که در موریا اتفاق افتاد، تراژادی بود که باید به آن بعنوان یک فرصت نگاه کرد".

او گفت "اولا، بعنوان یک فرصت تا اتحادیه اروپا را در همبستگی با یونان دوباره فعال و درگیر کنیم، و یونان همان سیاست‌های مهاجرت و پناهندگی را در سطح کمیسیون اروپا اتخاذ کند".

"دوم، فرصتی که از این تراژدی حاصل شد این است که یک مرکز پذیرش و ثبت هویت دائمی در جزیره لسبوس تاسیس کنیم، که جنبه‌های منفی اردوگاه موریا را نداشته باشد؛ جنبه‌های منفی که به درستی درمورد سوء‌مدیریت در رسیدگی به مسائل پناهندگان و مشکلات آنها وجود داشت".

هفته گذشته، این اردوگاه که بیش از ظرفیتش ازدحام مهاجران را جای داده بود، آتش گرفت. این آتش سوزی باعث که که بیش از ۱۲ هزار مهاجر بدون سرپناه و امکانات بهداشتی از محل اسکان‌شان دوباره آواره شوند.

اردوگاه
اردوگاه موقت، کارا تپه، در همان نزدیکی ساخته شده است

از زمان آتش گرفتن اردوگاه موریا، مهاجران و پناهندگان علیه ساخت یک اردوگاه دیگر دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند. ساکنان این اردوگاه می‌گویند که می‌خواهند فرصتی برای اسکان در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا داشته باشند.

درحالی که ارتش یونان بازسازی اردوگاه موریا را در میانه اعتراضات از سر گرفته است، چند روز پیش، وزیر کشور آلمان از پذیرش دست کم ۴۰۰ کودکان پناهجوی این اردوگاه توسط آلمان، فرانسه، هلند و فنلاند خبر داد.

آلمان گفته است که ۱۰ کشور اروپایی توافق کرده‌اند که ۴۰۰ کودک بدون همراه را که پس از آتش‌سوزی بزرگ‌ترین اردوگاه مهاجران یونان گریخته‌اند، بپذیرند. به گفته وزیر کشور آلمان اکثر این کودکان راهی فرانسه و آلمان خواهند شد.

آنچه که تاکنون اتفاق افتاد
نزدیک به ۱۳ هزار نفر در شرایط بسیار فلاکت‌بار در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس زندگی می‌کردند. خانواده‌های ساکن در این اردوگاه پس از فرار از شعله‌های آتشی که روز چهارشنبه آغاز شد، در جاده‌ها و مزارع شب را سر کرده‌ و مقام‌های محلی برای یافتن اقامتگاه برای این افراد با دشواری مواجه‌ شده‌اند.

اردوگاه موریا از اساس برای زندگی سه هزار نفر طراحی شده بود. مهاجرانی از ۷۰ کشور که اغلب از افغانستان هستند، در این مکان اسکان داده شده‌اند.

مهاجران اردوگاه آتش‌گرفته موریا در مقابل نرده‌هایی که پلیس برای جلوگیری از حرکت آنها به سایر بخش‌های جزیره تعبیه کرده تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کرده‌اند. آنها با آواز خواندن و زدن به بطری‌های شیشه‌ای در طول جاده ساحلی حرکت می‌کنند و خواهان حق خود برای خروج از جزیره لسبوس شده‌اند.

از طرف دیگر، ساکنان محلی جزیره لسبوس هم مخالف یک مرکز دائمی هستند؛ آنها می‌گویند ساخت یک اردوگاه دیگر، بار خیلی سنگینی بر دوش این جزیره کوچک خواهد بود.

اهالی محلی یونان خواستار خروج پناهجویان از این جزیره‌اند. آنها اساسا با بازسازی یک اردوگاه موقت دیگر مخالفند. شرایط بهداشتی بسیار بد است، آب لوله‌کشی چندانی نیست، و شستشو بسیار دشوار است.

مهاجران در جزایر یونان

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.