آوارگان اردوگاه موریا در انتظار کمک به سر می‌برند
پناهجویان اردوگاه "موریا" در جزیره لسبوس از دریافت کمک مأیوس شده‌اند. آن‌ها نه تنها سرپناه بلکه غذای کافی نیز ندارند. دولت یونان در صدد برپایی چادرهایی است که تنها گنجایش سه‌هزار نفر را دارد.

شب گذشته ۲۱ شهریور (۱۱ سپتامبر) برای چهارمین شب متوالی پناهجویان اردوگاه "موریا" در جزیره لسبوس یونان در فضای باز خوابیدند و خانواده‌هایی شب را با کودکان‌شان بر روی پتو زیر درختان زیتون سر کردند.

عده‌ای نیز از گرسنگی خواب به چشمان‌شان نرفت، چرا که غذا و آبی که به صورت اضطراری تأمین می‌شود کفاف این جمعیت را نمی‌دهد.

به گزارش سایت "تاگس شاو"، امید، پدر ۳۰ ساله یک خانواده افغان می‌گوید: «قبلا باید برای غذا در صف می‌ایستادیم. شلوغ بود اما هر چه بود غذا گیرمان می‌آمد. اما حالا هیچ مرکزی برای توزیع غذا وجود ندارد. وقتی کامیون غذا از راه می‌رسد جمعیت به سوی آن می‌دود و غذا به همه نمی‌رسد.»

دولت یونان اردوگاه اضطراری برپا می‌کند

مقام‌های یونان وعده داده‌اند که کمک‌ها به‌زودی از راه خواهد رسید. دو کیلومتر دورتر از اردوگاه سوخته "موریا" دولت در حال چادرزنی برای اسکان اضطراری پناهجویان در یک منطقه نظامی سابق است.

پایگاه اینترنتی محلی "استو نیسی" گزارش داده که در این منطقه قرار است به‌زودی ۵۰۰ چادر که هر کدام برای شش نفر در نظر گرفته شده بنا شود. به بیان دیگر ۵۰۰ چادر برای سه‌هزار نفر بنا خواهد شد در حالی که بیش از ۱۲هزار نفر به سرپناه نیاز دارند.

چادرها با هلی‌کوپتر به این محل منتقل می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را از جاده‌ها منتقل کرد، زیرا ساکنان راه‌های ارتباطی برای عبور و مرور را سد کرده‌اند. آنها شدیدا مخالف احداث یک اردوگاه جدید هستند.

یکی از ساکنان خشمگین لسبوس در خیابانی که یک کامیون مایحتاج پناهجویان آن را مسدود کرده بود گفت: «ما هیچ اردوگاه جدیدی را در جزیره‌مان تحمل نمی‌کنیم. دیگر نمی‌توان این روش را ادامه داد. این جزیره مال ماست و ما آن را به هیچ کس دیگری نمی‌دهیم.»

او بیش از همه بیم آن دارد که آلودگی به ویروس کرونا از طریق پناهجویان جزیره را در بر بگیرد.

ترس از شیوع ویروس کرونا

از ۳۵ پناهجویی که اوایل این هفته تست کرونای آنها مثبت اعلام شد تعداد زیادی ناپدید شده‌اند و به جای قرنطینه شدن در تماس با سایر پناهجویان قرار گرفته‌اند. احتمال می‌رود که شمار زیادی از طریق آن‌ها آلوده به این ویروس شده باشند.

ساکنان لسبوس به همین علت نمی‌خواهند، شاهد برپایی یک اردوگاه دیگر در این جزیره باشند.

کشورهای اتحادیه اروپا از ۱۲هزار و ۶۰۰ پناهجوی مستقر در لسبوش تنها ۴۰۰ پناهجو را پذیرش می‌کنند که این تصمیم، هم پناهجویان و هم ساکنان جزیره را مأیوس کرده است.

بیش از صد شهر آلمان برای پذیرش این پناهجویان اعلام آمادگی کرده‌اند. اما هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان موافق نیست که این کشور به تنهایی این وظیفه را متقبل شود. او گفته است، کشورش حاضر است ۱۰۰ تا ۱۵۰ جوان زیر ۱۸ سال را بپذیرد.

کاترین گورینگ اکارت، از رهبران فراکسیون سبزها در مجلس آلمان که در حال حاضر در لسبوس به‌سر می‌برد، تأکید کرده است که چهارهزار نفر از بی‌خانمان‌های اردوگاه "موریا" کودک هستند.

او به همین دلیل پیشنهاد وزیر کشور آلمان برای پذیرش حداکثر ۱۵۰ کودک را سخاوتمندانه نمی‌داند و می‌گوید، به عنوان یک آلمانی "خجالت‌ می‌کشد" که از آمادگی‌های اعلام‌شده برای پذیرش پناهجویان استفاده نمی‌شود.

"موریا"، بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان اروپا در یونان، در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۹ شهریور (۹ سپتامبر) در چند نقطه آتش گرفت. با وزش باد آتش به‌سرعت به کانتینرهای مسکونی سرایت کرد و بیش از ۱۲هزار پناهجوی این اردوگاه را بی‌سرپناه کرد.

هنوز معلوم نیست علت آتش‌سوزی چه بوده است. عده‌ای می‌گویند، اقدامی عمدی بوده و ساکنان محلی باعث آن بوده‌اند اما برخی دیگر می‌گویند، عده‌ای از ساکنان خود اردوگاه دست به این کار زده‌اند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.