موریا، بزرگترین اردوگاه پناهجویان در یونان، در شعله‌های آتش سوخت

شعله‌های آتش در نخستین ساعات بامداد امروز چهارشنبه نهم سپتامبر، اردوگاه موریا واقع در جزیره لسبوس یونان را بلعید. موریا بزرگترین اردوگاه پناهجویان در اروپا است و حدود سیزده هزار پناهجو که بیش از هفتاد درصد آن‌ها افغانستانی هستند، پیش از آتش سوزی امروز، در آن جا به سر می‌برند. نهاد‌های دفاع از حقوق پناهجویان، آتش سوزی امروز را فاجعه‌بار توصیف کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی آتش سوزی امروز اردوگاه موریا، تمامی پناهجویان بلافاصله از این اردوگاه تخلیه شده و به دیگر اماکن انتقال یافتند.

 آریس هاتزیکومینوس، معاون فرماندار جزیره لسبوس ساعاتی پیش به یک رادیو محلی گفت  که اردوگاهموریا پس از این آتش‌سوزی کاملا ویران شده و اثری از چادر/خیمه های پناهجویان به جا نمانده است.
آریس هاتزیکومینوس، معاون فرماندار جزیره لسبوس ساعاتی پیش به یک رادیو محلی گفت که اردوگاهموریا پس از این آتش‌سوزی کاملا ویران شده و اثری از چادر/خیمه های پناهجویان به جا نمانده است. AP - Petros Giannakouris

با این که هنوز گزارشی دقیقی از تلفات آتش‌سوزی اردوگاه موریا منتشر نشده است اما، نیروهای کمک به پناهجویان و شاهدان عینی از زخمی شدن چندین پناهجو خبر داده اند.

گمانه‌زنی‌ها درباره علت آتش‌سوزی اردوگاه موریا ادامه دارد و هنوز گزارش رسمی در خصوص حادثه تایید نشده است.

با این حال، در حالی که پناه‌جویان مردم محلی را به آتش زدن این اردوگاه متهم می‌کنند اما، خبرگزاری یونان (ANA)، نوشته است که این آتش سوزی‌ پس از آن رخ داد که ۳۵ نفر از پناهجویان از اینکه خود و خانواده‌‌شان قرنطینه شوند، دست به اعتراض زدند.

حدود دو هزار آزمایش کرونا هفته گذشته در اردوگاه موریا انجام گرفت و پس از آنکه نتیجه تست ۳۵ پناهجویان مثبت اعلام شد، مقامات یونانی اقدام به قرنطینه افراد مبتلا در این اردوگاه کردند و با مخالفت آنان مواجه شدند. از میان این ۳۵ نفر، یک پناهجویان علائم بیماری کووید-۱۹ را از خود نشان داده بود و ۳۴ پناهجوی دیگر فقط حامل این بیماری بودند.

این در حالیست که دیده بان حقوق بشر در ماه آوریل به مقامات یونانی در خصوص وضعیت بد و «ازدحام شدید» پناهجویان در اردوگاه موریا هشدار داده و گفته بود که دولت اقدامات لازم را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام نداده‌ است.

از سوی دیگر، مانوس لوگوتتیس، دبیرکل پذیرش متقاضیان پناهندگی وزارت مهاجرت یونان این آتش سوزی را «فاجعه» خواند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان نیز امروز اعلام کرد که برای بررسی وضعیت اردوگاه موریا جلسه فوری تشکیل می‌دهد.

در پی آتش سوزی امروز اردوگاه موریا، اورزولا فن درلاین ، رئیس کمیسیون اروپا با انتشار توییتی اعلام کرد که در حال حاضر، نجات جان پناه‌جویان بیش از هر موضوع دیگری در اولویت قرار دارد.

علاوه براین، مارگاریتیس اسکیناس، معاون کمیسیون اروپا و مسئول امور مهاجران در این کمیسیون تصریح کرد به نخست وزیر یونان اطمینان داده که اتحادیه اروپا حاضر است‌ به یونان برای رویارویی با پیامدهای حادثه آتش‌سوزی اردوگاه موریا کمک کند.

نهادهای مدافع حقوق پناهجویان، اتحادیه اروپا را مسئول وخامت اوضاع پناهجویان در اردوگاه موریا می‌دانند. بر اساس گفته های یکی از این نهاد‌ها، اتحادیه اروپا می‌توانست با تخلیه اردوگاه‌های جزایر یونان، به ویژه اردوگاه جزیره موریا، شرایط بهتری را برای پناهجویان فراهم کند.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.