'مشخصات دست‌کم ۳۱ پناهجوی افغان در کشتی غرق شده در وان ترکیه ثبت شده'
وزارت خارجه افغانستان در اواسط ماه جدی/دی اعلام کرد که بسته اصلاحات در وزارت خارجه را با مشورت رئیس جمهوری افغانستان ترتیب و نهایی کرده است
وزارت خارجه افغانستان می‌گوید در پی فراخوان این وزارت، خانواده‌های دستکم ۳۱ پناهجوی افغان که احتمالا در حادثه غرق شدن کشتی در وان ترکیه جان‌شان را از دست داده اند، مشخصات آنها را ثبت کرده اند.

درست دو هفته از وقوع حادثه غرق شدن یک کشتی با دستکم هشتاد سرنشین از جمله چند کودک و زن در وان ترکیه می‌گذرد.

وزارت خارجه افغانستان هیاتی را به شهر وان فرستاده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت تا حالا سیزده جسد از آب بیرون آورده شده است.

در پی این حادثه دو هفته پیش، وزارت خارجه در فراخوانی از مردم خواست تا اگر ارتباط با عزیزان‌شان را در این مسیر از دست داده اند، اطلاع بدهند.

ترکیه
مقامهای ترکی گفته که در این اواخر شاهد حضور شمار زیادی از مهاجرین افغانستان در این کشور بوده است.

خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل با یک عضو خانواده‌ا‌یی صحبت کرده که گمان می‌کنند، فرزندشان سوار این کشتی بوده است.

گفته می‌شود این کشتی در عمق صد متری دریاچه وان در شرق ترکیه نشست کرده است. پلیس ترکیه بیرون آوردن اجساد، تثبیت هویت قربانیان و انتقال اجساد را روی دست گرفته است.

همه اینها پناهجویانی بودند که با عبور از مرز میان ایران و ترکیه، برای ادامه سفر و برای پنهان ماندن از چشم پلیس، می‌خواستند دریاچه وان را در تاریکی شب با کشتی پشت سر بگذارند.

هنوز مشخص نیست چند نفر از سرنشینان این کشتی شهروندان افغانستان بوده اند.

خوشحال، ساکن شهر جلال آباد به بی‌بی‌سی گفت آخرین تماسی که از حشمت، برادر ۲۲ ساله‌اش دریافت کرده، ساعتی قبل از غرق شدن این کشتی بوده است.

او گفت: "حشمت دارالمعلمین را تمام کرده و در یک مغازه مبل‌سازی‌ کار می‌کرد، اما وقفه در کارو بار به دلیل قرنطینه او را واداشت تا راه مهاجرت را در پیش بگیرد. سه دوست او در مرز میان پاکستان و ایران به چنگ پلیس افتادند و رد مرز شدند اما حشمت و یک دوست دیگرش به سفرشان ادامه دادند."

یک منبع دیگر به بی‎بی‌سی گفت که یکی از مراجعه‌کنندگان گفته ۱۱ نفر از اعضای خانواده‌اش احتمالا سوار این کشتی بودند و یک نفر دیگر گفته از هفت نفر از عزیزانش که قرار بود در بیست و هفتم جون از وان حرکت کنند، اطلاعی ندارد.

کشتی پناهجویان
کشتی پناهجویان (عکس آرشیویی است)

در همین حال، حبیب احمد خنجانی کاردار سفارت افغانستان در آنکارا به بی‌بی‌سی گفت که این سفارت از دولت ترکیه خواسته تا از هر راه ممکن از جمله آزمایش دی‌ان‌ای برای شناسایی هویت قربانیان استفاده شود.

ترکیه ، مسیری عبور مهاجران غیرقانونی برای رسیدن به اروپا است، به‌ویژه شهروندان افغانستان، ایران، پاکستان و بنگلادش از مسیر ترکیه برای رسیدن به اروپا استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.