اوج‌گیری دوباره ورود پناهجویان به اروپا به دنبال بحران کرونا
ورود غیرقانونی آوارگان و پناهجویان به اتحادیه اروپا بار دیگر به شدت افزایش یافته است. شمار پناهجویانی که در ماه آوریل سال جاری در پی پاندمی کرونا کاهش یافته بود، در ماه مه سه برابر شده است.

در هفته‌های گذشته حرکت پناهجویان به سوی اروپا بار دیگر شتاب گرفته است. بنا بر گزارش "آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا" موسوم به فرانتکس Frontex در ماه مه سال جاری میلادی حدود ۴۳۰۰ نفر به شکل غیرقانونی وارد اروپا شده‌اند، یعنی حدود سه برابر ماه قبل (آوریل) که شمار پناهجویان بر اثر پاندمی کرونا کاهش یافته بود.

بر اساس این گزارش مسیر شرق مدیترانه، راه ترکیه به یونان، همچنان شلوغ‌ترین مسیر حرکت پناهجویان است. در ماه مه ۱۲۵۰ نفر از این مرز به طور غیرمجاز عبور کرده‌اند که این میزان هشت برابر شمار ماه پیش از آن (آوریل) است.

از ژانویه تا مه سال جاری میلادی مجموعا ۱۲هزار و ۷۰۰ نفر پناهجو وارد اروپا شدند، که به میزان ۲۸درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ پایین‌تر است. بیشتر پناهجویان از کشور افغانستان بودند.

در ماه مه امسال حدود ۱۰۰۰ نفر از مسیر میانی مدیترانه، یعنی از راه لیبی و تونس به ایتالیا و مالت، به اروپا وارد شدند که حدود ۴۰ درصد بیش از ماه آوریل است.

از مسیر یادشده، ظرف ژانویه تا مه گذشته، حدود ۵۵۰۰ نفر وارد اروپا شدند که این شمار نسبت به همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ سه برابر شده بود. بیشتر پناهجویان از بنگلادش، سودان و ساحل عاج بودند.

از مسیر غربی مدیترانه، یعنی راه مراکش به اسپانیا، بیش از ۶۵۰ نفر پناهجو در ماه مه به شکل غیرقانونی وارد اروپا شدند؛ که این مقدار چهار برابر ماه قبل (آوریل) بود.

در طی پنج ماه نخست سال جاری میلادی حدود ۳۷۰۰ پناهجو به اروپا آمدند، که به اندازه نصف سال قبل است. حدود نیمی از پناهجویان تبعه الجزایر بودند.

در ماه مه بیش از ۹۰۰ نفر به شکل غیرقانونی از مرز غرب بالکان عبور کردند، که ده برابر ماه آوریل بود. در پنج ماه اول امسال از این مسیر بیش از ۶۹۰۰ نفر به اتحادیه اروپا وارد شدند، که ۵۰ درصد بیشتر از همین بازه زمانی در سال قبل بود.

ورود پناهجویان به اروپا در پی پاندمی کرونا فروکش کرده و در ماه آوریل امسال شمار پناهجویان به پایین‌ترین حد خود رسیده بود.

روی هم در پنج ماه اول امسال ۳۱ هزار و ۶۰۰ نفر از مرزهای اتحادیه اروپا عبور کردند، که این رقم نسبت به همین بازه در سال قبل شش درصد کمتر است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.