وزارت بهداشت افغانستان: شمار مبتلایان به فلج کودکان یک و نیم برابر افزایش یافته است
در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۹ مورد بیماری فلج کودکان ثبت شده که سال گذشته ۱۳ مورد بود
وزارت صحت / بهداشت افغانستان می‌گوید که در شش ماه گذشته ۱۹مورد جدید فلج کودکان در این کشور ثبت شده که در مقایسه به مدت مشابه در سال گذشته یک و نیم برابر افزایش یافته است.

میرجان راسخ، مسئول روابط عمومی برنامه محو فلج کودکان (پولیو) در وزارت بهداشت افغانستان به خلیل نوری، خبرنگار ‌بی‌بی‌سی در کابل گفت که دامنه این بیماری واگیر اکنون از جنوب و جنوب‌شرق به شمال کشور نیز گسترش یافته است.

به دلیل شیوع گسترده کرونا در سه ما گذشته در افغانستان واکسیناسیون فلج اطفال متوقف شده است.

آقای راسخ می‌گوید: "تا حالا ۱۹ مورد پولیو (فلج کودکان) ثبت شده و سال‌های گذشته ما ویروس پولیو را در یک حوزه محدود جغرافیایی در جنوب و شرق داشتیم، اما در سال ۲۰۲۰ موارد مثبت پولیو در بلخ در شمال افغانستان هم ثبت شده که باعث نگرانی است".

درسال ۲۰۱۹ میلادی ۲۹ مورد فلج کودکان ثبت شده بود و در شش ماه اول سال جاری میلادی شمار آن ۱۳ مورد بود و در شش ماه امسال به ۱۹ مورد رسیده است.

عطالله توخی، از مسولان بهداشت در حوزه شمال به بی‌بی‌سی گفت یک مورد ابتلا به فلج کودکان در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ گزارش شده است. خانواده‌ این کودک از ولسوالی چاردره ولایت قندوز به این محل مهاجرت کرده بودند و قصد سفر به ایران را داشتند. آقای توخی می‌گوید که این خانواده اکنون از محل کوچ کرده و مشخص نیست در کجا است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) افزایش و گسترش دامنه این بیماری را در میان کودکان هشداردهنده توصیف می‌کند.

افغانستان به دلیل شیوع کرونا قادر به واکسیناسیون سراسر در سه ماه گذشته نشده است
افغانستان به دلیل شیوع کرونا در سه ماه گذشته قادر به واکسیناسیون سراسری نشده است

کمال شاه آغا، رئیس آگاهی عمومی برنامه فلج کودکان در افغانستان می‌گوید که زمان آن است که اقدام شود. به گفته او، این یک زنگ خطر است، اگر کودکان به موقع واکسینه نشوند، موارد فلج کودکان بیشتر خواهد شد. برنامه واکسینه کودکان باید از سر گرفته شود.

وزارت صحت افغانستان تایید می‌کند که در سه ماه گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، واکسیناسیون خانه به خانه فلج کودکان در این کشور متوقف شده است.

این وزارت می‌گوید فقط در شروع سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها دو کمپین سراسری واکسیناسیون بیماری فلج کودکان اجرا شده که با اعمال شدن برنامه قرنطینه این روند مختل شده است.

هنوز روشن نیست که برنامه واکسیناسیون فلج کودکان در افغانستان چه زمانی از سر گرفته خواهد شد، اما قرار است هفته آینده در نشست گروه مشورتی میان مقام‌های وزارت بهداشت و همکارانش درباره از سرگیری کمپین واکسیناسیون فلج کودکان بحث شود. یونیسف انتظار دارد که این برنامه تا کمتر از یک ماه دیگر از سرگرفته شود.

آقای راسخ می‌گوید: "ما منتظر مانده نمی‌توانیم، اگر تهدید کرونا ماه‌ها و سالها ادامه یابد، ما از نظر فنی که چگونه برنامه واکسین پولیو را آغاز کنیم در این نشست گروه مشورتی تصمیم گرفته خواهد شد."

در افغانستان نزدیک به ده میلیون کودک زیر پنج سال، باید واکسینه شوند. در سال‌های اخیر هر سال حدود یک میلیون کودک به دلیل ناامنی از دریافت واکسن محروم می‌شوند. این روند کودکان را آسیب پذیر کرده است.

افغانستان، پاکستان و نیجریه سه کشوری هستند که بیماری فلج کودکان در آن وجود دارد
افغانستان، پاکستان و نیجریه سه کشوری هستند که بیماری فلج کودکان در آن وجود دارد

مقام‌های بهداشت افغانستان می‌گویند استراتژی جدید محو فلج کودکان طوری تنظیم شده که دسترسی به این کودکان را تسهیل کند.

وزارت بهداشت افغانستان پیش از این هر سال چهار کمپین سراسری و ده‌ها کمپین فرعی واکسیناسیون فلج کودکان را راه‌اندازی می‌کرد.

افغانستان، در کنار پاکستان و نیجریه، یکی از تنها سه کشور در جهان است که در آن‌ها بیماری فلج کودکان هنوز ریشه‌کن نشده است. نا امنی و عدم دسترسی کارمندان بهداشت به تمام نقاط افغانستان عامل اصلی در ریشه کن نشدن این بیماری در افغانستان است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.