نماینده مجلس: کودکان زیادی در مناطق زلزله‌زده سراب به‌شدت بیمارند

یوسف داوودی، نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی از «سرماخوردگی» بسیاری از کودکان مناطق زلزله‌زده سراب خبر داد و گفت بدن این کودکان، «کلاً سرمازده» شده است.

به گزارش روز شنبه (۱۸ آبان) خبرگزاری ایسنا، داوودی در جلسه مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌ شرقی با بیان این مطلب، اضافه کرد که «با توجه به وضعیت آب و هوایی مناطق زلزله‌زده شهرستان سراب، مردم به شدت مریض هستند و حداقل هفت الی هشت اکیپ پزشک عمومی نیاز داریم تا بالای سر بیماران بروند.»

وی با اشاره به پائین بودن قابل توجه دما در سراب، از فقدان بخاری برقی برای چادرهای اسکان موقت زلزله‌زدگان انتقاد کرده و گفت که روز شنبه «نزدیک بود پنج نفر را به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن لوازم گرمایشی در چادرها از دست بدهیم.»

داوودی در عین حال از مرگ دو نفر بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن در چادرها خبر داده و «نیاز به غذای گرم، تامین گرمای سالم که آسیبی به مردم نزند و افزایش بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی» را از عمده مشکلات مردم مناطق زلزله‌زده عنوان کرده است.

خبرگزاری ایسنا نیز روز یکشنبه (۱۹ آبان) به نقل از فرزاد رحمانی، رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از نجات یافتن جان یک کودک ۱۵ روزه که پدر و مادر او روز گذشته بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان باختند، خبر داد.

به گفته آقای رحمانی، «قاتل نامرئی، حریف نوزاد ۱۵روزه زلزله‌زده نشد» و او در حال حاضر در «وضعیت جسمانی خوبی قرار دارد.»

آن‌طور که این مقام مسئول اعلام کرده تاکنون «۲۳ نفر از زلزله‌زدگان استان به علت رعایت نکردن موارد ایمنی دچار گازگرفتگی شدند.»

بر اساس این گزارش، تا کنون ۷۲۰ نفر در پی زلزله‌ای با بزرگی ۵.۹ ریشتر در میانه مصدوم شده‌اند که بیشترین علت مصدومیت ناشی از فرار از منازل زلزله‌زده و استرس بوده است؛ از این تعداد ۴۵۰ نفر از مصدومان از شهرستان سراب و مابقی از میانه بوده‌اند.

این زمین‌لرزه که ساعت۲:۱۷ دقیقه بامداد جمعه (۱۶ آبان)، شهر ترک در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند که در پی آن تاکنون پنج نفر جان باخته‌اند.

به گفته استاندار آذربایجان شرقی، این زمین‌لرزه به بیش از ۲۳۰۰ واحد مسکونی خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی وارد کرده و سبب تلف شدن بیش از ۱۵۰۰ رأس دام شده است

گزارش دیگری نیز حاکی است که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از وزارتخانه‌های مربوطه خواست با بررسی نیازهای زلزله‌زدگان، «زودتر سرپناهی برای آنها بسازند.»

لاریجانی با اشاره به ابلاغ ماموریت به کمیسیون عمران برای اعزام هیاتی به مناطق زلزله‌زده میانه و سراب، با توجه به سرمای هوای در مناطق یادشده، افزود: «لازم است بنیاد مسکن و هلال احمر تلاش جدی داشته باشند. وزارت کشور هم با دقت نظر کارش را انجام دهد.»

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.