ثبت رکورد تازه‌‌ای از تلفات کودکان در جنگ؛ افغانستان، یمن، سوریه در صدر
گزارش تازه سازمان ملل نشان می‌دهد در سال گذشته میلادی بیش از ۱۲ هزار کودک در جریان نبردها و کشمکش‌های مسلحانه در جهان، کشته و زخمی شده‌اند که به‌معنی ثبت رکورد تازه‌ای از تلفات کودکان است. افغانستان، سوریه و یمن در صدر این گزارش قرار دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تلفات کودکان در سال ۲۰۱۸ از میان بیشتر از ۲۴ هزار مورد «نقض جدی» حقوق کودکان در گزارش سازمان ملل ثبت شده‌است: از کودکان سرباز، تا تجاوزات و خشونت‌های جنسی و حملات پی‌درپی به مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها.

بدترین جا برای کودکان افغانستان بود. کشوری که با ۳۰۶۲ مورد ثبت‌شده از کشته‌ها و زخمی‌ها در صدر گزارش «کودکان در نبردهای مسلحانه» قرار دارد. کودکان نزدیک به ۳۰ درصد کل تلفات غیرنظامی در آن کشور را تشکیل می‌دهند.

در سوریه، حملات هوایی، انفجار مین، بمباران مردم با بمب‌های بشکه‌ای و خوشه‌ای، که بسیاری از آن‌ها به دولت سوریه نسبت داده شده، به کشته و زخمی‌شدن ۱۸۵۴ کودک انجامیده‌است.

دولت سوریه و حامی اصلی آن در حملات هوایی، روسیه، حملات هوایی فله‌ای به غیرنظامیان را رد کرده‌اند. با این حال حتی پیش از گزارش سازمان ملل نیز صندوق کوکان ملل متحد، یونیسف، گفته بود شمار کودکان کشته‌شده در نبردهای سوریه بیش از سال‌های گذشته است و شمار حملات به مدرسه‌ها و بیمارستات‌ها نیز افزایش یافته‌است.

در یمن نیز دست‌کم ۱۶۸۹ کودک در جریان نبردهای زمینی و حملات ائتلاف به رهبری عربستان، کشته و زخمی شده‌اند.

کودکان در یمن نه تنها هدف حملات هستند بلکه باید از سد بیماری‌های فراگیر و قحطی نیز بگذرند
کودکان در یمن نه تنها هدف حملات هستند بلکه باید از سد بیماری‌های فراگیر و قحطی نیز بگذرند

ائتلاف به رهبری ریاض با انتقاد شدیدی در این زمینه روبه‌رو است. مدیر ملل متحد در سازمان دیدبان حقوق بشر به اسوشیتدپرس گفته است «ائتلاف سعودی از سال ۲۰۱۵ به این سو خشونت‌های وحشتناکی علیه کودکان در یمن انجام داده، و مدکی وجود ندارد که سعی می‌کند تا شرایط را بهبود بخشد».

اما سفیر عربستان در سازمان ملل به خبرگزاری رویترز گفته گزارش اخیر به تلاش‌های ائتلاف برای حفظ امنیت کودکان در جنگ یمن اشاره کرده‌است و از نظر ریاض «جان هر کودکی گران‌بها است». عبدالله معلمی در عین حال منابع و اطلاعاتی که به تهیه گزارش انجامیده را زیر سوال برده و می‌گوید آمار و ارقام «غلو شده‌است».

رویترز پیشتر گزارش داده بود که نام حوثی‌های مورد حمایت تهران، در کنار شبه‌نظامیان حامی دولت یمن که مورد حمایت عربستان هستند نیز در این فهرست قرار دارد.

بنا بر گزارش «کودکان در نبردهای مسلحانه»، در سال گذشته میلادی، ۵۹ کودک فلسطینی کشته و بیش از ۲۷۵۰ کودک دیگر زخمی شده‌اند. در همین بازه زمانی شـش کودک اسرائیلی نیز زخمی شده‌اند.

بدترین جا برای کودکان افغانستان بود. کشوری که با ۳۰۶۲ مورد ثبت‌شده از کشته‌ها و زخمی‌ها در صدر گزارش «کودکان در نبردهای مسلحانه» قرار دارد.
بدترین جا برای کودکان افغانستان بود. کشوری که با ۳۰۶۲ مورد ثبت‌شده از کشته‌ها و زخمی‌ها در صدر گزارش «کودکان در نبردهای مسلحانه» قرار دارد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، از افزایش آمار جراحت‌های ناشی از تنفس گاز اشک‌آور در جریان کشمکش‌ها، عمیقا ابراز نگرانی کرده‌است.

علاوه بر این‌ها سازمان ملل در مورد افزایش حملات به مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها نیز ابراز نگرانی کرده‌است.

در سال گذشته میلادی دست‌کم ۲۲۵ حمله به مدارس و مراکز امدادی در سویه ثبت شده که بالاترین آمار از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ است. در افغانستان نیز مدارس و مراکز کمک‌رسانی بیش از ۲۵۰ بار هدف حمله قرار گرفته‌اند.

گزارش ملل متحد از کودکان در نبردهای مسلحانه از سال ۲۰۰۵ به این سو، و به درخواست شورای امنیت سازمان ملل، تهیه و به این شورا ارائه می‌شود. آمار سال گذشته بدترین آمار از زمان ارائه این گزارش تا کنون است.

اسوشیتدپرس، رویترز/ت/خ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.