۸۰ درصد "کودکان جمع‌آوری‌شده خیابانی" در تهران خارجی هستند

طرح "جمع‌آوری کودکان خیابانی و کار" از حدود ۴۰ روز پیش دوباره در تهران به جریان افتاد. به گفته مقام‌های ایران، ۸۰ درصد این کودکان خارجی و ۵۰ درصد آنها "بی‌سواد مطلق" هستند. حامیان حقوق کودک خواستار توقف این طرح‌اند.

وزیر کشور ایران از وضعیت "نامناسب کودکان خیابانی و متکدی جمع‌آوری‌شده" در تهران خبر داد و گفت، ۸۰ درصد آنان از اتباع دیگر کشورها به‌خصوص افغانستان هستند.

به گفته فرماندار تهران نیز در راستای اجرای طرح "جمع‌آوری کودکان خیابانی و متکدی"، تاکنون ۳۰۶ کودک "جمع‌آوری و ساماندهی" شده‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی امروز یکشنبه ششم مرداد (۲۸ ژوئیه) در حاشیه "نشست شورای اجتماعی کشور با موضوع جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار"، تصریح کرد: «گزارش‌ها نشان می‌دهد که کودکان خیابانی و متکدی در وضعیت نامناسبی زندگی می‌کنند و مورد استثمار قرار گرفته‌اند.»

رحمانی فضلی با بیان اینکه "بخش زیادی از کودکان خیابانی و متکدی از اتباع دیگر کشورها هستند و باید حتما مورد حمایت قرار بگیرند"، تأکید کرد: «با توجه به اینکه بخشی از این کودکان از اتباع افغانستان بودند با سفارت این کشور موضوع را مطرح کرده‌ایم.»

تهدید به بازگرداندن "کودکان خیابانی" افغان

وزیر کشور ایران تهدید کرد که در صورت عدم همکاری افغانستان، کودکان خیابانی افغان به آن کشور بازگردانده خواهند شد. او گفت: «اکثر کودکان جمع‌آوری‌شده افغانستانی و غیرقانونی هستند، اگر سایر نهادها همکاری لازم را داشته باشند می‌توانیم نسبت به ساماندهی کودکان خیابانی اقدامات مناسبی را انجام دهیم اما اگر آنها همکاری نداشته باشند این کودکان را عودت خواهیم داد.»

عبدالرضا رحمانی فضلی همچنین از قرار "برخورد" نیروی انتظامی با "باندهای کودکان کار و خیابانی" و همکاری قوه قضائیه در این راستا خبر داد.

به گزارش ایلنا، عیسی فرهادی، فرماندار تهران نیز در حاشیه نشست امروز با حضور وزیر کشور، اعلام کرد که "صد در صد" از ۳۰۶ کودک خیابانی جمع‌آوری‌شده "متکدی" بوده و ۸۰ در صد آنان از اتباع دیگر کشورها هستند.

در حالی بخش اعظم کودکان خیابانی جمع‌آوری‌شده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند که مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، نهادی که متولی طرح "جمع‌آوری و ساماندهی کودکان خیابانی و متکدی" است، سه‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که ۵۳ درصد از مجموع کودکان خیابانی شناسایی‌شده در ایران از اتباع خارجی هستند.

فرماندار تهران در بخش دیگری از سخنان امروز خود همچنین تصریح کرد که ۵۰ درصد از کودکان خیابانی جمع‌آوری‌شده "بی‌سواد مطلق" بوده و ۲۰ درصد آنها نیز "فاقد والدین" هستند. او افزود: «متاسفانه در بین این کودکان، کودکانی نیز حضور دارند که دارای بیماری‌هایی هستند که باید تحت درمان قرار بگیرند.»

"تنها ۱۸ درصد کودکان جمع‌آوری‌شده ایرانی‌اند"

عیسی فرهادی همچنین میزان کودکان ایرانی در میان کودکان جمع‌آوری‌شده خیابانی را "۱۸ درصد" عنوان کرد.

فرهادی در مورد کودکان خیابانی با والدین ایرانی گفت، چنانچه این کودکان «برای بار اول در این طرح‌ها جمع‌آوری شده باشند، تنها از خانواده تعهد گرفته شده و کودک به آنها تحویل داده می‌شود، اما چنانچه تکرار شود این اقدام جرم است».

به گفته فرماندار تهران اما «اگر کودک از اتباع دیگر کشورها بوده و پدر و مادرش به صورت قانونی در ایران حضور داشته باشند، برای بار اول باید تعهد داده و چنانچه تکرار شود نسبت به طرد آنها از کشور اقدام خواهد شد».

عیسی فرهادی افزود: «اگر کودکی به صورت غیرقانونی به همراه پدر و مادرش در ایران حضور داشته باشد و در این طرح جمع‌آوری شود در همان بار اول نسبت به طرد آن کودک به همراه خانواده‌اش اقدام خواهد شد.»

فرهادی در عین حال "مهم‌ترین معضل" را "کودکان فاقد پدر و مادر" عنوان کرد و گفت: «طبق مصوبه شورای اجتماعی کشور و دستور وزیر مقرر شد جلسه‌ای با سفارت کشورهای مربوطه درخصوص ساماندهی این کودکان برگزار کنیم تا نسبت به طرد این کودکان اقدامات لازم انجام شود و در غیر این صورت نیز در کمپ‌هایی نگهداری خواهند شد.»

اعتراض حامیان حقوق کودک

طرح موسوم به "جمع‌آوری کودکان کار و خیابان" که در پاییز سال ۱۳۹۶ از جمله به خاطر اعتراض‌های مدنی متوقف شده بود، بار دیگر از حدود ۴۰ روز پیش در پایتخت ایران به اجرا در آمد. این اقدام که ابتدا در مرداد ۹۶ و در چارچوب "طرح جمع آوری متکدیان" صورت گرفت، واکنش شماری از فعالان حوزه کودک و اعضای شورای شهر تهران را برانگیخت و رودررویی با یک قشر "آسیب‌دیده و مظلوم" تلقی شد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران به‌صراحت گفته بود که هدف از اجرای این طرح، پاک کردن معابر شهری از وجود این کودکان است: «هدف طرح مشترک ساماندهی کودکان کار و خیابان ایرانی و غیرایرانی این است که شاهد حضور آنها در معابر شهری نباشیم.»

کمتر از دو سال پیش نیز شماری از کارشناسان و نهادهای مدنی در اعتراض به "طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان" در نامه‌ای سرگشاده نوشته بودند: «به جای جمع‌آوری کودکان و تنبیه خانواده‌هایی که از سر اجبار و ناآگاهی کودکان خود را به کار می‌گیرند، منابع مالی کشور و سرمایه انسانی باید با برنامه‌های منسجم کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت صرف بهبود معیشت، دسترسی به اشتغال و ارتقای شرایط زندگی گروه‌های در معرض آسیب جامعه و برخورداری کودکان آنها از آموزش و سلامت شود.»

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.