یونیسف: چهار میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده که چهار میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند و درمیان این کودکان، ۵۰۰ هزار نفر به کمک فوری نیاز دارند.

این نهاد بین‌المللی، روز یکشنبه ( ۱۴ دلو/بهمن) با برگزاری نشستی در ولایت هرات در غرب افغانستان از جامعه جهانی خواست که برای رسیدگی به وضعیت این کودکان، ۵۰ میلیون دلار کمک کنند.

به گفته یونیسف، این کودکان به دلیل ادامه جنگ، ناامنی و خشکسالی به ویژه در غرب افغانستان با مشکلات جدی روبرو هستند.

قرار است از این مقدار پول حدود ۲۶ میلیون دلار برای مبارزه با سوء تغذیه، هفت میلیون دلار برای تهیه آب آشامیدنی سالم، هفت میلیون دلار برای آموزش،پنج میلیون دلار برای حفاظت از کودکان، دو و نیم میلیون دلار برای بهداشت و دو میلیون دلار نیز برای هماهنگی و وضعیت اضطراری مصرف شود.

فریدون آرین، سخنگوی یونسف در کابل به بی‌بی‌سی گفت که این کمک‌ها بیشتر در ولایت‌های هرات در غرب، غور در مرکز و بادغیس در غرب افغانستان به کودکان داده خواهد شد.

براساس اعلام یونیسف هزاران خانوار در این ولایت‌ها به دلیل خشکسالی و ناامنی آواره شده‌اند. 

به گفته آقای آرین خشکسالی، ناامنی و جنگ باعث شده که این کودکان از محل‌های اصلی زندگی خود رانده شوند.

نبود امکانات اولیه زندگی، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، سوء استفاده جنسی از کودکان و انجام کارهای شاق، محرومیت از آموزش، مشکلات عمده کودکان افغانستان است.

یونسیف می‌گوید که در سال گذشته میلادی برای یک میلیون کودک افغان آب آشامیدنی سالم فراهم کرده، ۱۳ میلیون کودک را نیز در برابر بیماری فلج کودکان واکسن زده و زمینه رفتن یک میلیون کودک را به مدرسه فراهم کرده است.

براساس اعلام این نهاد به حدود ده میلیون کودک نیز برای نجات از سوء تغذیه غذا و دارو کمک شده است.

با تمام تلاش‌های که انجام شده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل معتقد است که هنوز کودکان افغانستان در وضعیت بدی به سر می‌برند و نیاز به کمک‌های بیشتر دارند.

براساس آمار رسمی دولت افغانستان بیش از دو میلیون کودک به دلیل فقر و تنگ‌دستی خانواده‌ها در این کشور مشغول کارند.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان هفته پیش اعلام کرد که برای نخستین بار استراتژی ملی کار کودکان را تدوین کرده که بر بنیاد این استراتیژی باید تا سال ۲۰۲۵ کار شاقه و تا ۲۰۳۰ به کار کودکان در این کشور پایان داده شود.

مشخص نیست که دولت افغانستان تا چه حد به این اجرایی شدن این استراتژی موفق خواهد شد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.