کودکان خانواده‌های مهاجر آلمان بخت آموزشی و شغلی کمتری دارند
انستیتوی اقتصاد آلمان روز چهار‌شنبه نتایج تحقیقی را در ارتباط با کودکان مهاجر منتشر کرد. بر این مبنا این کودکان در بزرگسالی به نسبت فرزندان خانواده‌های آلمانی در سطح آموزشی، شغلی و درآمدی کمتری قرار می‌گیرند.

بر اساس نتایج تحقیق انستیتوی اقتصاد آلمان (IW) که مرکز آن در شهر کلن است، کودکان خانواده‌های مهاجر در آلمان در بزرگسالی بخت شغلی و درآمدی کمتری در مقایسه با فرزندان خانواده‌های آلمانی خواهند داشت.

نتایج تحقیق انستیتوی اقتصاد آلمان نشان می‌دهد که در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی ۳/ ۷۲ درصد شهروندان ۲۵ تا ۴۴ ساله در آلمان با سابقه مهاجرت شاغل هستند. شمار شهروندان شاغل بدون پیشینه مهاجرت در همین محدوده سنی حدود ۱۵ درصد بیشتر است (۲/ ۸۷ درصد).

انستیتوی اقتصاد آلمان نتایج تحقیق خود را روز چهار‌شنبه ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر) منتشر کرد و در آن دلایل اصلی این تفاوت را درجات آموزشی پایین و سطح نازل‌تر دانش و آگاهی کودکان خانواده‌های مهاجر به زبان آلمانی دانست.

این انستیتو همچنین اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ درآمد بسیار پایین (در محدوده خط فقر) شهروندان شاغل با پیشینه مهاجرت ۱۴ درصد بوده است. این در حالی است که این تعداد در میان شهروندان شاغل بدون سابقه مهاجرت تنها ۱/ ۶ درصد بوده که بیش از ۵۰ درصد کمتر از شهروندان شاغل با سابقه مهاجرت است.

در نتایج تحقیق انستیتوی اقتصاد آلمان در ارتباط با شهروندان جوان ۱۸ تا ۲۰ سال در آلمان آمده است که شمار افراد با سابقه مهاجرت در این محدوده سنی که به دانشگاه راه نیافته‌اند و تخصص کاری نیز ندارند به نسبت افراد بدون سابقه مهاجرت بسیار بیشتر است.

برمبنای این تحقیق حتی اگر افراد با پیشینه مهاجرت در آلمان به دنیا آمده باشند یا در سنین پایین به این کشور مهاجرت کرده باشند، باز این امکان را نمی‌یابند که همانند افراد بدون پیشینه مهاجرت تخصصی به‌دست آورند یا دارای تحصیلات عالی شوند.

در نتایج این تحقیق آمده است که ضعف کودکان با پیشینه مهاجرت از سال‌های پیش از دبستان دیده می‌شود و این ضعف در سال‌های بعد همچنان در بخش‌های آموزشی ادامه و شدت می‌یابد.

انستیتوی اقتصاد آلمان پیشنهاد می‌کند برای برطرف کردن این نارسایی، رسیدگی به کودکان با سابقه مهاجرت، در دوران آموزش‌های پیش‌دبستانی افزایش یابد و بر آموزش زبان آلمانی در میان این افراد بیشتر تأکید شود.

این تحقیق در باره مشکل بزرگ این بخش می‌نویسد که کودکان با سابقه مهاجرت با تاخیر بسیار به کودکستان یا مدارس راه می‌یابند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.