میلیون‌ها محروم از تحصیل و کار ثمرۀ نظام آموزشی ایران
علیرضا نخعی، مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، در گفتگو با ایلنا، خبرگزاری کار ایران، می گوید که ۱٦٩ هزار کودک بازمانده از تحصیل فقط در همین استان شناسایی شده اند. اگر چه علیرضا نخعی ادعا کرده که بخش قابل توجه ای از این کودکان جذب کلاس های درس شده اند، اما، آمار کودکان محروم از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان به تنهایی بالاتر از آماری است که به تازگی وزارت کار و رفاه اجتماعی منتشر کرده و گفته است که در مجموع ١٣٦ هزار کودک بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی در کل کشور شناسایی شده اند.

با مقایسۀ همین دو آمار می توان نتیجه گرفت که تا چه اندازه آمار وزارت کار در مورد کودکان محروم از تحصیل در ایران ناقص است و تا چه اندازه آمار و ابعاد واقعی کودکان محروم از آموزش و تحصیل در کشور بزرگتر و نگران کننده است. بر پایۀ گزارش های رسمی صدها هزار کودک ایرانی به دلایل گوناگون به ویژه فقر، بیماری و بی سرپرستی از رفتن به مدرسه محروم هستند.

بخش قابل توجه ای از این بی پناه ترین محرومان جامعه را کودکان کار تشکیل می دهند که نوعاً برملاکنندۀ آمار واقعی تر کودکان محروم از تحصیل در کشور را تشکیل می دهند و در معرض انواع آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد و سوءاستفاده های جنسی قرار دارند. سازمان بهزیستی جمعه ٢٦ خرداد از ایجاد مراکز جدید درمان کودکان معتاد در استان های مختلف کشور از جمله در استان های تهران، البرز، خراسان و سیستان و بلوچستان خبر داد.
با این همه، ناکارآمدی نظام آموزشی ایران تنها به مقطع ابتدایی یا متوسطه خلاصه نمی شود و شامل نظام آموزش عالی کشور نیز می شود. خبرگزاری "مهر" در مطلب مفصلی که جمعه ٢٦ خرداد با استناد به آمار رسمی منتشر کرد از جمله نوشت که از مجموع ٧ میلیون نفر فارغ التحصیل کشور در سال ۹۴ روی هم ٣ میلیون و ٧٠٠ هزار نفر شاغل و مابقی که عمدتاً شامل زنان می شود از شغل محروم بوده اند. خود آیت الله خامنه ای اخیراً در ملاقات با اعضای انجمن های دانشجویی بسیج اعتراف کرد که حکومت اسلامی ایران نمی تواند برای ۵ میلیون فارغ التحصیل بیکار کشور شغل ایجاد کند و فارغ التحصیلان بیکار باید خودشان فکری به حال خود بکنند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.