یونیسف: بیش از ۴۰ هزار کودک در شهر رقه سوریه در خطرند
یونیسف، صندوق حمايت از کودکان سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد نبرد برای تصرف شهر رقه پایگاه اصلی گروه «خلافت اسلامی» در سوریه جان بیش از ۴۰ هزار کودک را به خطر انداخته است. همزمان گزارش می‌شود که طی حملات هوایی شبانه به این شهر تاکنون چندین نفر از مردم کشته شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یونیسف در بیانیه‌ای گفت خشونت‌ها به آوارگی گسترده مردم در درون و اطراف این شهر منجر شده و اکنون حدود ۸۰ هزار کودک آواره در اردوگاه‌ها و یا سرپناه‌های موقت زندگی می‌کنند.

نیروهای دمکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکا هستند از چند روز پیش عملیات تهاجمی خود برای تصرف شهر رقه را آغاز کرده‌اند و همزمان حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی نیز تشدید شده است.

هماهنگ‌کننده فعالیت‌های یونیسف در منطقه گفته است که «برآورد می‌شود که حدود ۴۰ هزار کودک هنوز در شرایط خطرناکی در شهر رقه گرفتار هستند و بسیاری از آنها زیر آتش متقابل گیر کرده‌اند». او از همه طرف‌های درگیر خواسته است امکان خروج امن را برای کسانی که می‌خواهند از شهر خارج شوند، فراهم کنند.

همزمان گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست اعلام کرده که طی شب گذشته ۲۵ حمله هوایی در شهر رقه صورت گرفته و بر اثر آن ۱۷ نفر کشته شدند که ۱۲ تن از آنها در یک کافی‌نت جان خود را از دست داده‌اند. یکی از کشته‌شدگان این بمباران‌ها از فعالان این گروه بوده است.

گروه دیگری از فعالان مدنی به نام «رقه در سکوت قتل عام می‌شود» گفته است که علاوه بر حملات هوایی، شهر رقه هدف توپ باران و شلیک موشک قرار گرفته است. به گفته این گروه ائتلاف بین‌المللی در حملات شبانه خود به رقه از فسفر سفید استفاده کرده است.

گروه «خلافت اسلامی» نیز با انتشار ویدئویی در وبسایت خبری خود «اعماق» ادعا کرد که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در حملات شبانه خود حوالی غروب پنجشنبه و زمانی که مسلمانان در ماه رمضان مشغول افطار هستند از مهمات فسفری سفید استفاده کرده است.

مهمات فسفری یکی از انواع مهمات تابان است که با درجه حرارت بسیار بالا می‌سوزد و از آن برای روشن کردن جبهه‌های جنگ و یا کاهش دید به وسیله ایجاد دود غلیظ استفاده می‌شود.

به گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر، طبق قوانین بین‌المللی استفاده از مهمات فسفری در مناطق غیرنظامی به خاطر تأثیرات جانبی و مهار نشدنی آن ممنوع است. این مهمات علاوه بر احتمال ایجاد حریق می‌تواند باعث سوختگی شدید در افرادی شود که در نزدیکی محل اصابت این گلوله‌ها هستند. این نهاد قرار است در مورد کاربرد این تسلیحات در جبهه‌های جنگ رقه تحقیق کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که سرفرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا حاضر نشده در مورد این ادعاها واکنش نشان دهد ولی گفته است که از مهمات فسفری سفید «براساس قوانین جنگ و با رعایت کامل جنبه‌های مربوط به تأثیر آن روی غیرنظاميان» استفاده می‌شود.

همزمان با نبردها در جبهه رقه در جنوب شرقی سوریه نیز درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان طرفدار رژیم بشار اسد با شورشیان سوری مورد حمایت آمریکا در جوار مرز با عراق تشدید شده است. گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت شورشیان سوری اخیراً در نقطه‌ای در مرزهای سوریه با عراق و اردن به شبه نظامیان وابسته به حکومت حمله کرده‌اند.

روز پنجشنبه یک پهپاد که ارتش آمریکا می‌گوید به احتمال زیاد متعلق به حزب‌الله لبنان بوده، به سمت شورشیان مورد حمایت آمریکا شلیک کرد و به فاصله کوتاهی توسط جنگنده‌های آمریکایی سرنگون شد. این حادثه در نواحی جنوب شرقی سوریه و نزدیک پایگاهی که آمریکا در آنجا شورشیان سوری را آموزش می‌دهد، روی داد. مقام‌های نظامی آمریکا گفته‌اند تسلیحاتی که توسط این پهپاد شلیک شده بود منفجر نشدند و در نتیجه هیچ آسیب و خسارتی وارد نکرده است.

اوائل هفته جای نیز درگیری‌های دیگری در این مناطق روی داد و هواپیماهای آمریکایی شبه‌نظامیان وابسته به حکومت سوریه را که به یک محدوده حفاظت‌شده وارد شدند، بمباران کردند.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.