خطر مرگ صدها هزار کودک در سومالی را تهدید می‌کند
میلیون‌ها نفر در سومالی از سوءتغذیه ناشی از خشکسالی رنج می‌برند. سازمان ملل هشدار می‌دهد که مرگ بر اثر گرسنگی به‌خصوص کودکان را تهدید می‌کند. کنفرانس لندن در نظر دارد از این روند مرگبار جلوگیری کند.
سومالی یک بار دیگر بر لبه پرتگاه مرگ و زندگی قرار گرفته است. اکنون دو سال است که در بخش عظیمی از این کشور از باران خبری نیست. پیامد این امر خشکسالی فراگیر در بخش‌های بزرگی از کشور است.
بدین ترتیب این کشور بحران‌زده‌ی شاخ آفریقا در برابر قحطی به مراتب بزرگ‌تری از سال ۲۰۱۱ قرار گرفته است. در آن سال بیش از ۲۵۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند. بخش اعظم قربانیان کودک بودند.
برای ممانعت از تکرار این فاجعه، امروز پنجشنبه (۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت) نمایندگان جامعه جهانی در لندن گرد هم آمده‌اند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان و محمد عبدالله فرماجو رئیس جمهوری سومالی، از جمله شرکت‌کنندگان در کنفرانس لندن هستند. آنها در نظر دارند که حمایت از سومالی را گسترش داده و به "ثبات" درازمدت در این کشور کمک کنند.

حتی شترها هم در امان نیستند
نیگل تریکس، مدیر سازمان امدادی آکسفام در شرق آفریقا، خشکسالی سومالی را بسیار مصیبت‌بارتر از سال ۲۰۱۱ ارزیابی کرده و می‌گوید، محصولات از بین رفته‌اند، انواع دام‌ها، گوسفندان، گاوها و حتی بزهای مقاوم جان داده‌اند. تریکس می‌افزاید، در این میان حتی شترها هم در امان نمانده‌اند. برخلاف ۶ سال پیش، این بار نه تنها بخش‌هایی از کشور، بلکه تقریبا همه جا در وضعیتی اضطراری قرار دارد.
به گزارش سازمان ملل، حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار سومالیایی، یعنی تقریبا نیمی از جمعیت کشور، به کمک فوری نیاز دارند و جان حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر وابسته به سهمیه مواد غذایی است.

کودکان، نخستین قربانیان
تأثیر خشکسالی به‌خصوص بر کودکانی که از ضعف دستگاه ایمنی بدن رنج می‌برند فاجعه‌بار است. به گزارش صندوق کودکان سازمان ملل "یونیسف"، در سال جاری میلادی ۲۷۵ هزار کودک در معرض سوءتغذیه قرار خواهند گرفت. در همین سال تاکنون ۸۰ هزار کودکی که دچار سوءتغذیه بوده‌اند معاینه شده و ۵۶ هزار مورد حاد درمان شده است.
یونیسف گزارش داده است که کودکان به خاطر آب آلوده، در معرض خطر بیماری‌های مختلف هستند. از آغاز سال جاری تاکنون بیش از ۳۶ هزار مورد وبا و اسهال شدید در سومالی به ثبت رسیده است. بیماری‌های عفونی یکی دیگر از خطراتی است که کودکان را تهدید می‌کند. به گزارش یونیسف، تا آغاز ماه مه سال جاری بیش از ۷ هزار مورد بیماری عفونی گزارش شده که دو سوم آنها متوجه کودکان زیر ۵ سال بوده است.

بر لبه پرتگاه
سومالی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. بسیاری از ساکنان این کشور حدودا ۱۲ میلیونی را عشایر تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از این جمعیت زیر ۱۵ سال دارند. از زمان سرنگونی محمد زیادباره، رئیس جمهوری پیشین سومالی، این کشور شاخ آفریقا که مساحتی حدود دو برابر آلمان دارد، با فاجعه‌های گوناگونی روبه‌رو بوده است.
جنگ داخلی، قحطی و خشکسالی کشوری را به مرز نابودی کشاند‌ه‌اند که تروریست‌های اسلام‌گرای الشباب برای تسلط یافتن و تأسیس "دولتی الهی" در آن می‌جنگد.
با وجود استقرار حدود ۲۰ هزار سرباز صلح اتحادیه آفریقا در سومالی که عمدتا از سوی اتحادیه اروپا تأمین می‌شوند، باز هم چشم‌انداز صلح و ثبات در این کشور تاریک است.

قحطی و گرسنگی در سودان جنوبی:

Südsudan Dürre Hunger in Pibor (Reuters/S. Modola)

Bürgerkrieg und Hunger im Südsudan (Reuters/S. Modola)

Südsudan WFP Hilfe in Rubkuai (Reuters/S. Modola)

Südsudan Frauen mit Säcke in Nimini village (Reuters/S. Modola)

Südsudan Dürre Hunger Mutter mit Kind in Juba (Reuters/S. Modola )

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.