راهیابی نخستین زن وزنه‌بردار ایرانی به المپیک و احتمال انصراف از سهمیه
پریسا جهانفکریان به عنوان نخستین زن وزنه‌بردار ایرانی به بازی‌های المپیک راه یافت. این ورزشکار در پی انصراف ۳ وزنه‌بردار از کشور ساموآ، به سهمیه المپیک ۲۰۲۱ توکیو دست یافت.

ورزش وزنه‌برداری زنان ایران برای نخستین بار در تاریخ موفق به کسب سهمیه المپیک شد. پریسا جهانفکریان، وزنه‌بردار ایران در دسته ۸۷ کیلوگرم که رده فوقسنگین محسوب می‌شود، پس از انصراف ۳ وزنه‌بردار از تیم ملی وزنه‌برداری زنان ساموآ، جواز حضور در المپیک ۲۰۲۱ توکیو را از آن خود کرد.

دولت کشور ساموآ به علت نگرانی پیرامون شیوع دوباره ویروس کرونا، تصمیم گرفته است که فقط ورزشکاران ملی‌پوش خود را که خارج از این کشور زندگی می‌کنند، به بازی‌های المپیک اعزام کند. پریسا جهانفکریان به این ترتیب از این تصمیم مقامات ورزش کشور ساموآ، بهره‌مند شده است.

پریسا جهانفکریان ۲۶ ساله و اهل شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، است. این وزنه‌بردار در مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا به مقام نهم رسید. پریسا جهانفکریان در همین سال نیز در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرد و در جایگاه بیست‌و‌یکم قرار گرفت.

با راه‌یابی پریسا جهانفکریان به مسابقات وزنه‌برداری المپیک، تعداد ورزشکاران زن در کاروان اعزامی ایران به المپیک ۲۰۲۱ توکیو به ۱۱ نفر رسید.

اما حال پریسا جهانفکریان پس از مشخص شدن سهمیه المپیک خود اعلام کرده است که به علت عمل جراحی که به تازگی بر روی دستش انجام شده، احتمالاً نمی‌تواند در المپیک شرکت کند.

جهانفکریان به خبرگزاری ایسنا گفته است: «به خاطر عملی که انجام دادم قرار است فردا در فدراسیون وزنه برداری جلسه‌ای با حضور پزشک معالجم و چند پزشک دیگر برگزار شود و تصمیم گیری شود که می‌توانم تمریناتم را شروع کنم یا خیر. البته خودم خوشبینم و حس می‌کنم که شدنی باشد.»

این وزنه‌بردار ضمن انتقاد به فدراسیون وزنه‌برداری ایران همچنین گفت که "اصلا اطلاع نداشته است که امکان دارد شانسی برای رسیدن به سهمیه المپیک داشته باشد".

با توجه به این شرایط فعلا باید منتظر تصمیم فدراسیون وزنه‌برداری و کمیته ملی المپیک ایران در مورد انصراف احتمالی از این سهمیه ماند.

فرزانه فصیحی در دو ۱۰۰ متر دو ومیدانی، آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، هانیه رستمیان و نجمه خدمتی در رشته تیراندازی، ناهید کیانی در تکواندو، نازنین ملایی در قایقرانی، سارا بهمنیار و حمیده عباسعلی در کاراته و ثریا آقایی در رشته بدمینتون، دیگر ورزشکاران زن در سایر تیم‌های ملی ایران در المپیک ۲۰۲۱ توکیو هستند.

کیمیا علیزاده، برنده مدال برنز تکواندو با تیم ایران در المپیک ۲۰۱۶ (پناهنده در آلمان) و دینا پوریونس لنگرودی در تکواندو (پناهنده در هلند) نیز زنان ورزشکار ایرانی‌تبار هستند که در تیم پناهندگان و زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک، در بازی‌های المپیک توکیو به میدان خواهند رفت.

تعداد سهمیه‌های کاروان ورزشی ایران در المپیک ۲۰۲۱ توکیو در حال حاضر به ۶۷ عدد رسیده است. شایان ذکر است که در میان این ۶۷ ورزشکار، تست دوپینگ دو نفر از آنها، مثبت اعلام شده است. در تیم پناهندگان نیز مجموعا ۵ ورزشکار ایرانی‌تبار حضور خواهند یافت.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.