احتمال محرومیت یک رزمی‌کار ایرانی از المپیک توکیو در پی تست مثبت دوپینگ

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، به دنبال مثبت شدن تست دوپینگ یک رزمی‌کار ایرانی، او احتمالا از شرکت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو محروم خواهد شد.

در گزارش خبرگزاری مهر که روز جمعه، ۴ تیر، منتشر شده، به نام این ورزشکار اشاره نشده و تنها آمده است که محرومیت او بر اساس «نمونه اول تست دوپینگ» صورت گرفته و مسئولان فدراسیون مربوطه پس از دریافت نامه از فدراسیون جهانی خواستار انجام تست دوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش مثبت شدن تست دوپینگ این ورزشکار به دلیل مصرف دارویی اتفاق افتاده که او «از عوارض آن اطلاع نداشته و به همین خاطر مسئولان تیم ملی و فدراسیون را هم در جریان این اقدام قرار نداده است».

خبرگزاری ایسنا هم این ورزشکار را رزمی‌کار و از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا برای کاروان ایران در المپیک پیش رو معرفی کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، به احتمال زیاد این ورزشکار با محرومیت چهار ساله از حضور در میادین روبه‌رو می‌شود و در صورت قبول اعتراض ایران، ممکن است این محرومیت به دو سال کاهش یابد.

همین خبرگزاری ساعتی بعد از مثبت شدن تست یک ورزشکار دیگر ایران خبر داد. ایسنا نوشت: «پس از مثبت شدن تست دوپینگ یکی از کاراته‌کاهای ایران در المپیک توکیو، این بار نمونه تست دوپینگ یکی از دختران تیم تکواندوی ایران در المپیک توکیو نیز مثبت شده است.»

در سال‌های گذشته، آمار دوپینگ در بین ورزشکاران ایرانی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش ستاد مبارزه با دوپینگ در ایران که به تایید سازمان جهانی مربوطه رسیده، نتیجه نمونه‌گیری ۳۱ ورزشکار از ۹۰۰ ورزشکار ایرانی در سال ۲۰۱۸ و ۴۲ ورزشکار از بین یک هزار و ۱۱۹ نفر در سال ۲۰۱۹ مثبت اعلام شده بود.

سی و دومین دوره بازی‌های المپیک تابستانی قرار است از ۱ تا ۱۷ مرداد امسال در توکیو پایتخت ژاپن برگزار شود.

کاروان ورزش ایران قرار بود با ۶۵ سهمیه‌ در این دوره از بازی‌ها شرکت کند که با حذف این ورزشکار تعداد این سهمیه به ۶۴ می‌رسد.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.