فلوریدا ورزشکاران ترنسجندر را از شرکت در ورزش‌های زنان منع کرد

فلوریدا به تازه‌ترین ایالت آمریکا تبدیل شده که شرکت دختران و زنان ترنسجندر در ورزش‌های زنان در مدارس و دانشگاه‌ها را ممنوع می‌کند.

ران دسنتیس، فرماندار جمهوریخواه این ایالت قانون مربوط به این ممنوعیت را امضا کرده است.

این قانون می گوید زنان و دختران باید در تیم هایی بازی کنند که جنسیت آن را در زمان تولد داشتند.

فعالان ال‌جی‌بی‌تی این اقدام فرماندار فلوریدا را محکوم کرده و آن را "تبعیض‌آمیز" دانسته‌اند و یک گروه هم گفته است علیه این قانون دست به اقدام حقوقی می‌زند.

آقای دسنتیس در هنگام امضای قانون در یک مدرسه مسیحی در شهر جکسونویل گفت: "ما معتقدیم که حفظ انسجام این مسابقات بسیار مهم است، ما در ورزش، بر اساس بیولوژی عمل می‌کنیم نه بر اساس ایدئولوژی."

اقدام فرماندار جمهوریخواه فلوریدا به دنبال اقدامات مشابه ایالت‌هایی صورت می‌گیرد که جمهوریخواهان در آن اکثریت را دارند. آنها با سیاست‌های حمایتی جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکراتیک آمریکا از اقلیت‌های جنسی مخالف هستند.

قانون جدید چه می‌گوید؟
قانون ایالت فلوریدا جنسیت ورزشکار در زمان تولد را به رسمیت می‌شناسد.

این قانون که "عدالت در ورزش زنان" نامیده شده، خاطرنشان می‌کند تیم های ورزشی دختران و زنان "نباید به روی جنس مرد آزاد باشد".

مشخص نیست آیا کلیه ورزشکاران زن در هنگام حضور در تیم‌های ورزشی باید گواهی تولد خود را نشان دهند یا نه.

این قانون حضور ورزشکاران زن در تیم‌های پسرانه یا مردانه را ممنوع نمی‌کند.

این قانون همچنین به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا در صورتی که احساس کنند مدرسه این قانون را نقض کرده یا آنها را از یک موقعیت ورزشی محروم کرده، علیه مدرسه دست به اقدام قانونی بزنند.

حامیان این قانون می‌گویند ورزشکاران ترجسندر زن از مزیتی ناعادلانه برخوردارند چون در زمان تولد مرد بودند و سپس روند تصدیق جنسیت را طی کرده‌اند.

اما منتقدان می‌گویند منع زنان و دختران ترنسجندر از ورزش "غیرضروری و تبعیض آمیز" است.

این قانون در مدارس متوسطه دولتی، کالج‌ها و دانشگاه‌ها از اول ژوئیه لازم‌الاجرا می‌شود.

واکنش‌ها چه بوده؟
کارلوس اسمیت، عضو مجلس قانونگذاری فلوریدا از حزب دموکرات که خود را لاتین تبار و همجنسگرا معرفی می‌کند، علیه این قانون حرف زده و آن را "وحشتناک" خوانده است.

او در توییتر نوشت این مساله به ترنس‌هراسی دامن می‌زند و "کودکان آسیب پذیر را بی‌دلیل در معرض خطر قرار می‌دهد."

شورین جونسیت، یک قانونگذار دموکرات دیگر، از آنچه "زمان توهین آمیز" امضای این لایحه در اول ژوئن، خواند، انتقاد کرد. این روز اولین روز ماه افتخار (پراید)، جشن سالانه جامعه ال‌جی‌بی‌تی، است.

اما کلی ستارگل، سناتور ایالتی که از حامیان این قانون است، تبعیض آمیز بودن آن را رد کرده است.

خانم ستارگل گفت: "این لایحه درمورد اطمینان یافتن از این است که زنان می‌توانند با خیال راحت رقابت کنند، فرصت‌هایی داشته باشند و از نظر جسمی بتوانند در ورزشی که برای آن آموزش دیده‌، آماده شده و تلاش کرده‌اند، سرآمد باشند."

کمپین حقوق بشر، یکی از بزرگترین گروهای مدافع حقوق اقلیت‌های جنسی در آمریکا می‌گوید موضوع را به دادگاه می‌کشاند.

آلفونسو دیوید، رئیس این سازمان گفت: "قانونگذاران فلوریدا و فرماندار آن بر اساس یک پیش فرض غلط و تبعیض آمیز قانون را تنظیم کرده‌اند که امنیت و رفاه کودکان ترنس جندر را در معرض خطر قرار می‌دهد."

"کودکان ترنس‌جندر، کودک هستند؛ دختران ترنس‌جندر دختر هستند. آنها مانند همه کودکان شایسته این فرصت هستند که با دوستانشان ورزش کنند و عضو یک تیم باشند."

اقدام فلوریدا در حالی صورت گرفته است که اقدامات طرفدار برابری در سطح کشوری در آمریکا در حال گسترش است.

جو بایدن در روز اول ریاست‌جمهوری خود، یک فرمان اجرایی امضا کرد که هدفش جلوگیری از تبعیض بر مبنای گرایش جنسی یا هویت جنسیتی بود.

در تلاش برای ماندگاری بیشتر فرمان اجرایی آقای بایدن، مجلس نمایندگان ایالات متحده لایحه برابری را تصویب كرد كه حاوی بیشترین میزان حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی در تاریخ ایالات متحده است.

آقای بایدن از مجلس سنا هم خواسته تا این لایحه را به تصویب برساند اما این امر، بدون حمایت جمهوریخواهان بعید به نظر می‌رسد.

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.