فوت‌وفن؛ پایان لیگ برتر فوتبال انگلیس، کین، دیاس و راجرز ستارگان فصلی به یادماندنی

لیگ برتر فوتبال انگلیس در فصل ۲۱-۲۰۲۰ به پایان رسید در حالیکه تا آخرین دقایق بازی‌های همزمان، چند بار جای تیم‌های سوم و چهارم جدول، یعنی تکلیف دو سهمیه انگلیس در لیگ قهرمانان اروپا، عوض شد.

لسترسیتی در زمین خود از تاتنهام پیش افتاد در حالیکه چلسی از استون‌ویلا عقب بود و در آستانه خروج از جمع چهار تیم برتر جدول و از دست دادن سهمیه لیگ قهرمانان.

اما لستر در پانزده دقیقه پایانی سه گل خورد و بازی دو بر یک برده را چهار بر دو باخت تا چلسی به رغم شکست دو بر یک مقابل استون‌ویلا، فصل را در رتبه چهارم به پایان برساند و خیالش از سهمیه لیگ قهرمانان آسوده شود.

لیورپول که در دور برگشت لیگ، نتایج ضعیفی گرفته بود، در پنج هفته پایانی در همه بازی‌ها پیروز شد تا با این بازگشت ویژه، فصل را در رده سوم به پایان برساند.

هری کین
هری کین در ۳۴۵ بازی ۲۲۰ گل برای تاتنهام زده است

کین در مسیر برباتوف
یکی از اخبار غافلگیرکننده در روزهای پایانی فصل، ابراز تمایل تلویحی هری کین برای جدایی از تاتنهام بود؛ مهاجمی که با ۲۳ گل زده و ۱۴ پاس گل، در هر دو زمینه بهترین بازیکن لیگ بود.

بغض کین و خداحافظی‌اش با هواداران تاتنهام پس از آخرین بازی خانگی فصل مقابل استون‌ویلا هم نشان داد که عملا ماموریت او در این تیم لندنی به پایان رسیده است.

همه چیز از نتایج ضعیف تاتنهام با ژوزه مورینیو از اواخر دور رفت لیگ آغاز شد. تاتنهام با مورینیو در اواسط دور رفت، مدعی قهرمانی به نظر می‌رسید اما پس از چند نتیجه ضعیف، مورینیو نتوانست تیم را به مسیر اصلی برگرداند و از سرمربیگری تاتنهام برکنار شد.

تاتنهام امید به صعود به لیگ قهرمانان را از دست داد و مهاجم ۲۷ ساله انگلیسی تصمیم گرفت به تیمی برود که امکان قهرمانی داشته باشد.

دیمیتار برباتوف
دیمیتار برباتوف در بازی اسطوره‌های تاتنهام با اسطوره‌های اینترمیلان در ورزشگاه تاتنهام در سال 2019

وضعیت کین یادآور دیمیتار برباتوف مهاجم بلغاری تاتنهام در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ است. برباتوف چند هفته قبل در مصاحبه‌ای با کین همدلی کرد و گفت:

"او را درک می‌کنم. کین حالا در وضعیتی قرار گرفته که اگر از تاتنهام جدا نشود، شاید در سال‌های بعد در همین آمادگی مطلوب نباشد و پیشنهادهای خوبی را که اکنون دارد نداشته باشد. او بازیکن بزرگی است و قطعا به دنبال فتح جام‌های بزرگ است اما اگر به جدایی از تاتنهام اصرار کند، شاید هواداران این تیم از او دلگیر شوند. این موقعیتی است که من هم در آن قرار داشتم و سرانجام تصمیم گرفتم از تاتنهام به منچستریونایتد بروم."

کین یکی از بهترین عناصر هجومی فصل اخیر فوتبال اروپا بود. بندرت بازیکنی در لیگ دشوار انگلیس، هم آقای گل می‌شود هم بهترین پاسور؛ اما این کاری است که این مهاجم آماده انجام داد.

دنیل لوی رئیس باشگاه تاتنهام قصد فروش ستاره بزرگ خود را به رقبای انگلیسی ندارد اما احتمالا کین ترجیح می‌دهد به یک تیم بزرگ انگلیسی برود.

این، کار مدیران باشگاه تاتنهام را بسیار دشوار کرده چون برای قانع کردن هواداران نیاز دارند با معامله‌ای خوب، به جدایی کین رضایت دهند.

ادرسون
ادرسون بهترین دروازه‌بان لیگ برتر شد

آمار طلایی ادرسون
منچسترسیتی درحالی قهرمان شد که با زدن ۸۳ گل، بهترین آمار هجومی را ثبت کرد و کمترین گل خورده را هم داشت (۳۲).

یکی از دلایل آمار دفاعی عالی، آمادگی نسبتا خوب ادرسون دروازه‌بان برزیلی منچسترسیتی بود. همانطور که در جدول می‌بینید، در پنج لیگ معتبر اروپا، رکوردداران بسته نگه داشتن دروازه، دروازه‌بانان بزرگی مثل یان اوبلاک و سمیر هاندانوویچ بودند. در این میان ادرسون هم با ۱۹ بازی بدون گل خورده در لیگ برتر، یکی از بهترین‌ دروازه‌بانان فصل اخیر فوتبال اروپا بود.

رکوردداران بسته نگه داشتن دروازه
رکوردداران بسته نگه داشتن دروازه در پنج لیگ بزرگ اروپا در فصل ۲۱-۲۰۲۰

الیسون بکر دروازه‌بان لیورپول در فصل اخیر چند اشتباه منجر به گل داشت اما با گلی که در هفته سی و ششم در دقیقه ۹۵ به وست‌بروم زد، قهرمان این تیم شد؛ گلی که نقش اساسی در رسیدن لیورپول به سهمیه لیگ قهرمانان اروپا داشت.

در چارچوب دروازه منچستریونایتد هم تغییر ویژه‌ای صورت گرفت؛ داوید دخیا از اواسط دور برگشت لیگ برتر، ذخیره دین هندرسون شد و شاید همین باعث جدایی این دروازه‌بان گران‌قیمت اسپانیایی از یونایتد شود.

روبن دیاس
روبن دیاس

دیاس؛ همان مدافعی که پپ می‌خواست
پپ گواردیولا در چند سال اخیر هزینه هنگفتی برای تقویت خط دفاع منچسترسیتی کرده اما هیچ‌یک از مدافعانی که گواردیولا به سیتی آورد، در فصل اول حضورشان به اندازه روبن دیاس درخشان نبوده‌اند.

دیاس چند روز پیش جایزه بهترین بازیکن فصل فوتبال انگلیس را با وجود رقبایی مثل هری کین، فیل فودن و کوین د‌بروینه برد.

دیاس در تابستان ۲۰۲۰ با قراردادی شش ساله به ارزش ۶۸ میلیون یورو از بنفیکا به منچسترسیتی پیوست و ارزش خود را به خصوص در دور برگشت مسابقات لیگ برتر و دورهای حذفی لیگ قهرمانان اروپا نشان داد.

دیگر خرید موثر در لیگ برتر در فصل گذشته را منچستریونایتد انجام داد. ادینسون کاوانی مهاجم ۳۴ ساله اروگوئه‌ای وقتی به منچستریونایتد پیوست، کمتر کسی فکر می‌کرد بحث تمدید قرارداد او در اواخر فصل، دغدغه بسیاری از هواداران یونایتد شود اما کاوانی در ۲۶ بازی لیگ، ۱۰ گل زد و در دور برگشت لیگ آنقدر درخشان ظاهر شد که میان تمدید قرارداد او یا بازگشت کریس رونالدو به اولدترافورد، بسیاری از هواداران یونایتد اولی را ترجیح دهند؛ همین هم شد و کاوانی قراردادش را یک فصل دیگر با یونایتد تمدید کرد.

برندان راجرز
برندان راجرز

تکرار تجربه تلخ برای راجرز
هرچند لسترسیتی دقیقا مثل فصل قبل در هفته پایانی سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را از دست داد اما نمی‌توان نام برندان راجرز را در بین بهترین‌های فصل اخیر قرار نداد.

در جدول می‌بینید که لستر ۲۴۲ روز از فصل را در جمع چهار تیم برتر بوده و این حتی از روزهایی که سیتی در بالای جدول بوده، بسیار بیشتر است.

تعداد روزهایی که تیم‌های بزرگ لیگ برتر در بین چهار تیم بالای جدول بودند
تعداد روزهایی که تیم‌های بزرگ لیگ برتر در بین چهار تیم بالای جدول بودند

درواقع ثبات و استمرار لسترسیتی در فصل اخیر لیگ برتر چشمگیر بود آن هم درحالیکه تعداد ستاره‌های این تیم با تیم‌هایی مثل لیورپول و چلسی قابل قیاس نیست، تیم‌هایی که تا دقایق پایانی هفته آخر در جدول پایین‌تر از لستر بودند.

راجرز پس از پایان بازی با تاتنهام و از دست دادن فرصت صعود به لیگ قهرمانان، با آرامشی به یادماندنی رفتار کرد اما قطعا دو بار پیاپی از دست دادن فرصت حضور در لیگ قهرمانان در هفته پایانی لیگ، برای این مربی و بازیکنانش دشوار است.

لستر البته با شکست دادن چلسی، قهرمان جام حذفی انگلیس شد؛ تیمی که هفته آینده در فینال لیگ قهرمانان مقابل منچسترسیتی قرار خواهد گرفت.

راجرز در مجموع فصلی به یادماندنی البته با پایانی تلخ را برای هواداران لستر رقم زد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.